proteina reactiva c, fibrinogen mari-stafilococ patogen?

28-02-2009
matina
Nu este medic/terapeut
matina
La niste analize de rutina, copilului meu de 8 ani i-au iesit urmatoarele valori marite;
VSH 15, Fibrinogen 495, proteina reactiva 12, fier 32, restul fiind OK.La o luna dupa, am facut un exudat si are prezent stafilococ patogen atat nazal cat si faringian. Poate fi acest rezultat cauza valorilor marite ?? Precizez ca are polipii scosi de 4 ani si ca mi s-a sugerat o reluare a operatiei deoarece s-au refacut.Nu am mai folosit antibiotic de aproape 3 ani si chiar daca raceste nu folosesc altceva in afara de nurofen si aerosoli.
Stafilococul se poate lua si la fratele lui?
12 comentarii
0
28-02-2009, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. Stafilococul ca si toti microbii care ne inconjoara.. se transmit de la om la om.
daca sau refacut vegetatiile adenoide.. Cu siguranta are si amigdalele palatine foarte hipertrofiate !
Este bine sa faceti in aceiasi sedinta nu numai polipii dar si amigdalele. Adenoamigdalectomia!
0
28-02-2009, ora 19:56
matina
Nu este medic/terapeut
matina
dar proteina reactiva are legatura cu stafilococul?
0
28-02-2009, ora 20:09
matina
Nu este medic/terapeut
matina
Cand am facut controlul, copilul era racit si doamna doctor a vazut ce putea mai rau. Alta varianta in afara de o alta operatie nu exista?Acum 2 ani, polipii "au dat inapoi" cu ajutorul unor aerosoli cu gentamicina si nu mai stiu ce altceva mi s-a dat. Copilul nu are probleme de respiratie in timpul noptii, nu raceste des.Polipii refacuti sau nu, nu il deranjeaza.
Dar nu stiu daca stafilococul sau polipii sunt cauza analizelor???
Si apoi, cat de grave sunt abaterile??
0
28-02-2009, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. are legatura cu toate focarele de infectie prezente in organizm !
0
28-02-2009, ora 20:14
matina
Nu este medic/terapeut
matina
multumesc mult pentru ajutor.
0
26-03-2009, ora 14:20
capodopera
Nu este medic/terapeut
capodopera
buna ziua am si eu o intrebare ! am fumat 5 ani si m'am lasat acum o luna intrebarea e: Nivelul Proteinei C Reactive va scadea serios dak ma'm lasat de fumat? sper sa nu fie vreo dereglare hormonala ceva, am avut o prietena care tot asa sa lasat de fumat si sa ingrasat rau.
0
26-03-2009, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sigur nu ai si un focar de infectie cronic in organizm..??
0
26-03-2009, ora 23:09
capodopera
Nu este medic/terapeut
capodopera
hmm..nush dar ma simt bine nu am nici o prob. am inceput sa mananc sanatos consum alimente bogate in proteine, carbohidrati si glucide si lipide fac sport, dar vroiam sa stiu de mitul asta ca dak te lasi de fumat te ingrasi si se schimba si metabolismul
0
06-06-2009, ora 22:20
elanduta
Nu este medic/terapeut
elanduta
va rog sa ma lamuriti si pe mine ca eu tot caut raspunsuripeste tot si orice idee ma ajuta. la 6 ani fata mea avea un aslo -950 face moldamin de 5 ani de un an ii scade aslo la 50 dar ramane vsh pcr si fibrinogenul mari si mai mari cu fiecare analiza pe care o fac la trei luni dar eu cu moldaminul o9 dau inainte ca m-i s-a spus ca in momentul care-l opresc este dezastru.si de un an fac moldamin desi aslo este bine dar cu celelalte ce sa fac nu stiu.poate-mi dati si mie o parere va rog tare mult conteaza pentru mine.apropo vsh-ul a ajuns la 45 si pcr la 11
0
07-06-2009, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
VSH.. si fibrinogenul.. arata ca exista o reactie inflamatorie in organizm.. si nu neaparatade la amigdale sau stafilococ!
trebue sa investigati.. rinichii ( urocultura) si sa excludeti o infectie parazitara( coprocultura!!!)
0
08-06-2009, ora 22:30
elanduta
Nu este medic/terapeut
elanduta
sa mai fac moldamin sau nu, in paralel cu cautarile mele de ai descoperi infectia ? de ce m-i s-a cerut sa-i fac i.d.r.?oricum va multumesc pentru raspuns. si astept cand mai aveti timp sa-mi raspundeti
0
08-06-2009, ora 22:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. faceti... si moldamin.
faceti IDR... si celelalte investigatii recomandate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste medicale de rutină la copii
  •