Proteza de sold alergie

20-08-2018
Katy2000
Nu este medic/terapeut
Katy2000
Buna ziua,
am 66 de ani si mi s-a propus operatie de sold drept cu proteza cimentata. Stiind ca am in istoric alergie la aur, am facut la synevo testul LTT METALE PENTRU IMPLANT: TITAN, VANADIU, ALUMINIU, CROM, COBALT, MOLIBDEN, METILMETACRILAT, NICHEL. De asemenea am facut test cutanat la cobalt, crom si nichel (singurele la alergologie) care au iesit tot negativ.
Acum am primit raspunsul si mi s-a spus ca am o sensibilizare în sensul unei reactii imune de tip IV fata de TITAN.

Exista 2 proteze propuse. una din titan, aluminiu si niobiu si cealalta din fier, crom, nichel, mangan, molibden, niobiu. Doream sa o aleg pe cea din titan deoarece mi s-a spus ca e mai buna si doar o persoana la un milion are reactie alergica.

Intrebare: nu exista alergie la fier? Pentru ca am cautat si nu am gasit nicaieri. Mentionez ca as dori sa fac operatie, datorita durerilor, dar am auzit de cazuri in care din cauza alergiei, corpul a respins proteza si n-as vrea sa risc fara sa cunosc consecintele.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •