proteza de ureche externa

62 comentarii 1 23 Înainte ›
0
21-09-2010, ora 20:26
LUCIANA29
Nu este medic/terapeut
LUCIANA29
PT LAURA VOINEA
AS VREA SA LUAM LEGATURA SA-MI IMPARTASESTI SI MIE DIN EXPERIENTA TA
-*


(*modificat de administrator)
0
26-09-2010, ora 23:00
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna DOAMNELOR MAMICI NEFERICITE! In Romania practica asemenea operatii si DL.PROF.DR.BRATU TIBERIU CHIRURGIE PLASTICA, Spitalul Judetean Timis, Centrul medical BROL-TIMISOARA.Puteti apela la DANSUL si va poate da mai multe detalii in acest sens.De ce jigniti medicii romani=noi vrem sa va ajutam sincer si cu costuri fizice, psihice si materiale mult mai mici.La orice implant trebuie sa asteptati proba timpului-cel putin 6-12 luni, pt.a vedea daca corpul il accepta sau il respinge.Eu am avut pacienti operati in acest fel in Germania si operatia nu le-a reusit(va pot pune in legatura cu ei), fara sa mai vorbim de ce v-am scris mai sus.
0
27-09-2010, ora 09:21
LUCIANA29
Nu este medic/terapeut
LUCIANA29
Buna ziua, la ce fel de operatii va referiti ca se practica in Romania?
Cat despre jignirea medicilor romani. nu are rost sa discutam, in afara faptului ca nici macar ca pe un animal nu te trateaza(pt ca atunci cand mergi la veterinar cu cainele cu siguranta este mult mai examinat si medicii sunt mai interesati de motivul ajungerii acolo), fara spaga nu ai ce cauta la medicii romani, si cred ca asta stie toata lumea.
Iar eu personal l-as impusca cel putin pe unul este vorba de Parvu Ioan, degeaba avem aparatura performanta si mergi in clinici private sa-ti urmaresti sarcina la 7D, daca medicii sunt incompetenti si nu vad lucruri elementare, cum ca lipsesc urechile, mainile piciorele, etc, cum as putea oare sa apreciez, sau mai bine ce sa apreciez? neprofesionalizmul de pe urma caruia copilul va avea de suferit toata viata?
0
28-09-2010, ora 00:50
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna Luciana!La copilul tau, asa cum am mai vorbit, de urgenta, trebuie sa-i fixezi cu banderola elastica una sau 2 proteze BAHA, pt.a-l ajuta cu auzul si achizitia si dezvoltarea limbajului, care se realizeaza in jurul varstei de 2 ani, iar, parerea mea sincera este, sa mai amni reconstructia de ureche -nu e o urgenta!
DL.PROF.DR.BRATU, PROF.DE TALIE INTERNATIONALA IN CHIRURGIE PLASTICA, de la Centrul Medical BROL si de la CASA AUSTRIA din TIMISOARA, face reconstructie de pavilion auricular prin implantare.Desi eu colaborez de mult cu DANSUL, nu pot sa-ti spun mai multe.Daca cauti pe Google-il gasesti!Saruta-l pe cel mic din partea mea si vei reusi.Cand ai nevoie de ajutor, sunt si eu aici!Sa ne traiasca copii=bulgarasii nostri de aur.RESTUL NU MAI CONTEAZA!
0
06-10-2010, ora 18:27
pcostel16
Nu este medic/terapeut
pcostel16
pentru munteanumrl.

salut vreau sa vorbim, despre operatie -*


(*modificat de administrator)
0
28-11-2010, ora 14:45
elenamns
Nu este medic/terapeut
elenamns
Pentru munteanumrl
As dori sa vorbesc cu dvs despre operatie.Cum pot lua legatura cu dvs?
-*
Multumesc


(*modificat de administrator)
0
21-01-2011, ora 12:41
anca2004
Nu este medic/terapeut
anca2004
Pentru munteanumrl
As dori sa vorbesc cu dvs despre operatie.Cum pot lua legatura cu dvs? pe un email privat, am un baietel in aceeasi situatie.
Multumesc
0
11-02-2011, ora 16:25
mviorel73
Nu este medic/terapeut
mviorel73
Buna ziua tuturor, am si eu un baiat de 7 ani si 7 luni, cu marformatie pavilion ureche dreapta, are doar 10-15 % din ea, iar conductrul auditi veste acoperit, am fost cu el la dr. Gozgarea (Cluj Napoca) si mi-a zis ca mai intai trebuie sa-i fac un RMN, ca sa stim daca are sau nu urechea interna...si daca nu o are, sa nu ii fac operatie estetica de reconstructie, datorita faptului ca e riscul prea mare fiind vorba mai ales de nervii fetei care pot fi afectati, multumesc la Dumnezeu ca are urechea stanga completa si ca aude cu ea...voi incerca sa merg in vacanta de primavara cu el, sa-i fac RMN-ul, sa vedem daca are sau nu urechea interna, iar in functie de rezultatul RMN-ului, vom decide ce facem.La varsta de 1 an si jumatate am fost cu el la dr.Georgescu, de la Clinica estetica Cluj-Napoca, care a vrut sa mi-l opereze, dar copilul cu o seara inainte a tusit f mult si nu l-a operat datorita faptului ca riscul era f mare, fiind racit si trebuia anesteziat, etc...dar nici nu am mai revenit la dansul cu copilul, mi s-a p[arut totusi prea repede, iar comunicarea cu dr nu a fost cea dorita... Citind mai sus comentariile dumneavoastra, imi pare rau ca treceti sau a-ti trecut prin astfel de experiente, probabil ca operatia din Germania, este cea mai indicata, dar nu stiu cati dintre noi dispun de o asemena suma pt a efectua operati respectiva, as dori sa comunic cu dumneavoastra, -. Va multumesc anticipat si va doresc toate cele bune voua si celor dragi
0
09-03-2011, ora 08:42
mviorel73
Nu este medic/terapeut
mviorel73
I-am facut baiatului meu tomografie si din fericire, urechea interna e ok si normala...urmeaza sa vedem ce zice dr. pt operatia de reconstructie a pavilionului si deschiderea canalului auditiv, exista un risc, mi-a zis medicul, ca poate fi afectat nervul fetei, cand se opereaza pt deschiderea canalului auditiv, sa speram ca Da Dumnezeu si va fi toul bine...
0
11-03-2011, ora 19:37
bogdantcs
Nu este medic/terapeut
bogdantcs
bine v-am regasit!
La noi s-au intamplat multe de anul trecut. In ianuarie am facut operatie la baietelul meu cu TCS. Operatia s-a vrut pentru implant de ureche medie-VSB, Bogdan avand hipoacuzie bilaterala de transmisie. Nu s-a reusit deoarece anvand malformatii la urechea externa si urechea medie, efectiv nu s-a putut introduce acel dispozitiv...Inclusiv otite repetate(nedescoperite la timp) au dus la osificari in cadrul urechii medii...asa ca i-am pus implantul de titaniu pentru proteza BAHA., EL poarta cu succes protezaBAHA pe banderola de la varsta de 7 luni si chiar l-a ajutat, in sensul ca a achizitionat limbajul f. bine si vorbeste f. corect. Deci, mai asteptam 6-7 luni pt. osteointegrare si poate pe la vara purtam proteza pe cap fara banderola.
Ceea ce vreau sa va spun este ca cei de aici d epe forum care nu au facut operatii la copilasii lor sa se gandeasca fffff.mult inainte de a o face.In cazul meu, operatia a durat 8 ore(pt. ca s-au incercat ambele variante -si VSB si BAHA), deci anestezie destul de multa pentru un copil de numai 4 ani. Si nu ar fi fost numai atat, dar operatiile de acest gen la nivelul fetei pot avea urmare pareza nervului facial. La noi nu s-a intamplat dar pana la sf. operatiei am innebunit...Si simpla descoperire a nervului facial poate duce la pareza facialului...La reconstructie de ureche ext. riscul e si mai mare, de conduct nici nu poate fi vorba nici in RO nici in strainatate.
0
11-03-2011, ora 20:37
doinitsaddd
Nu este medic/terapeut
doinitsaddd
Buna! Iar aici dupa multa vreme. Eu as vrea sa tin legatura cu bogdan, in privinta la proteza si pentru munteanumrl am lasat msg pe mail, dar din pacate inka nu am primit un raspuns. Orikum, multumesc la toti pentru informatii si sfaturi!
0
12-03-2011, ora 07:07
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!
Imi pare rau ca acceptati asa usor experimente riscante pe copii DVS, mergand pe ce "spune gura lumii", mai nou, unii neprofesionisti, pe divere forumuri.
Este f riscant sa se umble in urechea medie sau interna la copii cu malformatii, fiindca toul este modificat, la dimensiuni f.mici, microscopice, iar in medicina se spune ca o malformatie nu vine niciodata singura.Deci, e de preferat la copii cu malformatie de ureche, printr-o operatie simpla(si cu anestezie locala, la orice varsta sa se dea jos mugurasii respectivi(operatie de cca 30 min, fara riscuri ), apoi la o luna sa se confectioneze o proteza(epiteza din silicon, de marime, forma, culoare, elasticitate, cu una normala) fixata cu adeziv, si pt.hipoacuzia de transmisie care o are sa poarte aparatul auditiv BAHA cu banderola uni sau bilateral, pana la varsta de 5 ani, apoi s-o fixeze cu un implant de 3-4 mm, operatie simpla, in tablia osului mastoidin, in spatele urechii, care pe CT CRANIAN(grosimea tabliei) e de ccc 1, 2-1, 5 cm, operatie de maxim 1 ora, fara nici un risc, fiindca nu se patrunde in urechea medie sau interna pt.a afecta n.facial sau n.auditiv.La concluzia aceasta a ajuns PRF.DR.BRANEMARK, din Suedia, in 1977, si de atunci sute de mii de persoane din lume beneficiaza cu succes de acest tratament.Cu stima, E.L
0
12-03-2011, ora 13:26
doinitsaddd
Nu este medic/terapeut
doinitsaddd
Buna ziua! Multumesc frumos pentru mesaj! Eu, de fapt, nici nu as vrea sa sev intervina la urekea medie sau interna, si, pina una alta, inka cautam informatie, facem cunostinta cu aceste cazuri, asa cum in republica moldova de asa ceva nu se stie, si pentru ca la moment suntem preocupati, de fapt, de vaccinarea copilului care nu are decit primele 3 vaccini de pina la o luna. De aceea cu timpul daca vom avea posibilitate desigur ca vrem sa ii facem plastia urekiusei. Pina una alta, nici cu vaccinile nu mai intelegem ce sa facem, care zice sa le cumparam, care zice sa nu le punem, care zice sa le punem pe cele de la policlinika, asta acum e intrebarea noastra de baza. Fetitsa are deja 2 ani shi ar fi bine la toamna sa o dam la gradinitsa, e dezghetata, vorbeste la nivelul copiilor de virsta ei. Va multumesc orikum pentru tot!
0
13-03-2011, ora 09:41
mviorel73
Nu este medic/terapeut
mviorel73
Pt. d-na dr. Elena Latcan, cum spuneam mai sus, la tomografia facuta fiului meu, s-a descoperit ca urechea interna este ok, acum va intreb pe d-voastra, e nevoie de aparat Baha pt el, tinand cont ca conductul auditiv este inchis? iar dpdv al dumneavoastra merita riscul sa incercam sa ii deschidem conductul auditiv, tinand cont de riscurile de a fi atins nervul facial...? in zona noastra (a Clujului), am inteles ca exista un dr f bun, prof.dr. Gozgarea, aveti cunostinte despre el si experienta sa profesionala? Va multumesc anticipat...astept inca raspunsul si de la medicul caruia i-am dus CD-ul cu tomografia lui...oricum, vom analiza toate posibilitatiile si vom alege cea mai sigura cale pt rezolvarea problemei fiului meu si sa fie cat mai putin supus operatiilor, anesteziilor si clipelor mai putin placute...Doamne ajuta !!
0
13-03-2011, ora 16:17
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua, mviorel73.
La copii cu malformatie de pavilion auricular, de obicei urechea interna este normala, adica nervul auzului e bun, copii prezentand prin atrezia de Conduct auditiv extern=astuparea CAE, NUMAI O HIPOACUZIE DE TRANSMISIE CARE POATE FI IDENTIFICATA PRINTR-O AUDIOGRAMA TONALA SI O IMPEDANSMETRIE.=daca scaderea de auz e mare=diferenta dintre conducerea osoasa-buna si cea aeriana, daca e sub 60 dB, se poate folosi cu succes proteza BAHA.In strainatate, cei care au inventat BAHA si reconstructia pavilionului auricular cu silicon=la orice varsta=nu deschid canalul auditiv, pt.ca riscul cu nervul facial care atins, sectionat=stramba fata copilului si in loc sa-l ajutam ii facem mai rau, ceea ce nu vrem, nu e indicat.Deci, resturile de ureche pot fi date jos fara nici o problema=bineinteles cu atentie f.mare din partea doctorului si refacut pavilionul, de obicei cu silicon, fiindca iese o ureche estetica, aproape de normal, fixata cu adeziv sau implante de titaniu.Pe DLUL PROFESOR DR. COSGAREA-NU GOSGAREA, il cunosc si ma cunoaste f.bine=este un f. bun profesionist si va rog, cu diplomatie, trimiteti-i, cu salutari si cu tot respectul, parerea mea.Cred ca nu se va supara.
Cu stima,
E.L.
0
26-03-2011, ora 11:41
yannis 22
Nu este medic/terapeut
yannis 22
Buna ziua.
Ma numesc Catalin Amihaesei si am un baietel nascut pe 22.o3.2011 cu o malformatie ureche stanga si as vrea sa stiu de la cate luni sau zile ai pot face copilului tomografie pentru a vedea daca urechea interna si medie afectata este buna, si daca are acuratete prin urechea dezvoltata normal.
Medicii care l-au analizat in primele 2 zile de viata mi-au spus ca urechea interna si medie ar fi bune simtindu-se la palmare amanuntita cartilagiul ramanand doar reconstructia urecheii exterioare.
Va multumesc si Doamne ajuta.
0
26-03-2011, ora 17:17
LUCIANA29
Nu este medic/terapeut
LUCIANA29
Pt. yannis22
Eu baietelului meu i-am facut tomograf la 3 zile si rmn la 1 luna, iar ca medic audiolog am fost la Clinica urechii la dr. Tudor, un om deosebit. Daca vrei mai multe detalii ma gasesti -*


(*modificat de admin)
0
27-03-2011, ora 12:33
yannis 22
Nu este medic/terapeut
yannis 22
Multumesc tare mult Luciana 29 o sa iau legatura cu dumneavoastra prin msn pentru mai multe detalii.
0
28-03-2011, ora 07:28
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
PT.YANIS!
E devreme si nu este f.necesar sa faceti investigatiile respective.In primele 4 luni de viata copilul e f.sensibil -nu se poate apara singur, ca imunitate si in cazul lui aceasta sensibilitate la imbolnavire e mai mare.Sfatul meu este sa-l lasati sa mai creasca linistit pana la circa 6 luni si apoi sa incepeti investigatiile.Asa cum v-au spus si alti medici, urechea interna, din experienta noastra, e de obicei normala.Pot fi numai niste malformatii ale oscioarelor auzului din urechea medie, determinand alaturi de astuparea coductului auditiv extern(CAE)un anumit tip de hipoacuzie de transmisie.Oricum nu se intervine pt.deschiderea acestui canal, fiind mult mai multe riscuri la care-l expunem pe copil, decat daca nu intervenim.Concluzia=sa va traiasca copilasul si o perioada lasati-l sa se mai dezvolte.Cu stima, dr.E.L
0
28-03-2011, ora 08:27
mviorel73
Nu este medic/terapeut
mviorel73
Pt. d-na dr. Elena LATCAN
Am inteles ce riscuri implica pt deschiderea canalului auditiv, dar nu s-a facut niciodata asa ceva in tara sau in strainatate? Nu exista personal calificat, aparate de interventie care sa asigure o operatie reusita? Copilul meu are aproape 8 ani, dpdv al d-voastra, e prea devreme pt a intervenii la reconstructia urechii externe sau e bine sa zicem din vara sa ne apucam de treaba? Sunteti pt reconstructia urechii sau pt "atasarea" unei urechi artificiale de silicon si care ma gandesc ca poate ffi schimbata, odata cu cresterea copilului ? Va multumesc, anticipat...
0
28-03-2011, ora 20:54
yannis 22
Nu este medic/terapeut
yannis 22
Multumesc mult doamna Dr Elena Latcan pentru raspunsul dat, atunci mai astept pina la investigatii.
Cu stima YANNIS.
0
28-03-2011, ora 22:24
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna MVIOREL73!
Zilele acestea la Sarasota si Tampa -FLORIDA-SUA-se sarbatoresc 30 de ani de la aparitia acestei modalitati de reconstructie a urechii, cand nu se mai poate face nimic chirurgical=reconstructia cu os sau cartilagiu+grefe de piele de la pacient nu dau rezultate estetice f.bune, plus numeroasele intervetii chirurgicale, anestezii, cicartice, stresarea copilului.(am fost si eu invitata si particip cu un poster chiar cu reconstructia urechii cu silicon, fixata cu implante din titani+bara aur si clipsuri sau magneti=puteti intra si DVS.PE SITE-UL=INTERNATIONAL ANAPASTOLOGY ASSOCIATION!Aceasta mare familie internationala(eu zic=oameni destepti, cu experienta)nu deschid CAE, asa ca nici eu nu o fac si nu va recomand, fiindca ii putem face mai mult rau copilului decat bine(ii atingem nervul facial si-i strambam fata=de ce s-o facem?, mai ales ca poate nu exista timpan sau oscioare sau sunt malformate, si operatia nu ajuta copilului cu nimic=deci sa invatam din experienta altora si sa ne menajam copii!
Concluzia=chiar de la cca 1 an, se pot da jos resturile de pavilion auricular, printr-o operatie simpla si nepericuloasa(se respecta anatomia locala!)(cu anestezie locala sau generala)iar dupa 1 luna se incepe reconstructia urechii din silicon, de forma, marime, culoare ca si cealalta ureche, fara nici un chin pt.copil.Fixarea se face pana la 5 ani cu adeziv bine tolerat, nonalergic, iar dupa 5 ani cand grosimea osului din spatele urechii e corespunzatoare, se poate fixa cu implante din titaniu+bara sau magneti.La copil urechea si ochiul sunt 2 organe cu dimensiuni aproape cu ale adultului, asa ca le putem schiba si dupa 6-8 ani.Daca se doreste se corecteaza si hipoacuzia de transmisie pe care o are copilul cu atrezia de conduct(conduct acoperit)cu un aparat de auz BAHA cu banderola pana la 5 ani, apoi partial implantata cu un implant de titaniu de 3-4 mm, si copilul este astfel reabilitat ca si un copil normal.
Este tot ce se poate face astazi in lume la copii cu astfel de probleme!Cu stma, E.L.
0
29-03-2011, ora 10:44
mviorel73
Nu este medic/terapeut
mviorel73
Pt. d-na dr. Elena LATCAN
VA MULTUMESC! inca odata pt sfaturiile date, dupa cum am scris mai sus, i-am facut copilului tomografie, in luna Martite 2011, iar rezultatul a iesit ca are urechea interna si ca totul e ok, am vb cu dr, de la cluj de la ORl si mi-a zis ca nu e nevoie de aparat de auz Baha, pt ca el cu urechea normala (stanga) aude f bine, iar din testul auditiv facut (audiograma, daca nu gresesc...), a reiesit ca aude si cu urechea problema, dar mai slab...deci ar mai ramane de reconstruit urechea externa cu sau fara incercarea de deschidere al CAE...toate cele bune!
0
28-05-2011, ora 20:39
monica32
Nu este medic/terapeut
monica32
Buna ziua,
Pentru munteanumrl : va rog sa luam legatura pe mail, am si eu un baietel de 1 an si 10 luni cu malformatie de pavilion si lipsa de canal auditiv extern.-*
Multa sanatate si numai bine


(*modificat de admin)
0
06-11-2011, ora 18:44
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua tuturor!
Cea mai buna, mai sigura, mai estetica, este reconstructia urechii cu silicon.Se poate face la noi in tara, de la varsta de 9-10 luni.Operatia e de cca 30 min-1 ora, cu anestezie generala, fara a se umbla la conductul auditiv extern, pt.ca e si riscul de-a atinge nervul facial si i se stramba gura, poate sa nu aiba timpan, sau oscioare, sau acestea sunt malformate si deci nu-i servesc copilului ca sa auda(deci nu este indicata nici interventia pe urechea medie, pt.nici un implant, pt ca nu se obtine nimic, decat risc cresut de meninigita si un stres anestezic prelungit si inutil).La toti copii cu malformatii auriculare si astuprea de conduct(atrezie), urechea interna, nervul auzului sunt bune, si copilul poate fi protezat auditiv, daca parintii doresc, cu proteza BAHA, cu rezultate f.bune, mai ales in malformatii bilaterale.
0
26-02-2012, ora 20:59
j@ny
Nu este medic/terapeut
j@ny
Pentru doamna dr latcan as dori si eu un sfat sunt din galati si am 32 de ani am avut o sinuzita maxilar acum 4 ani am facut o punctie si dupa 2 luni de zile m-am trezit intr-o dimineata bine dispus cu chef de viata si munca si dupa vreo 3 ore am ametit brusc parca pluteam pe o apa si de 4 ani ma confrunt cu ameteli stari de o nesiguranta imi tremura picioarele ma simt buimac ca dupa o betie simt o durere in crestetul capului o stare de oboseala permanenta, cand merg am senzatia ca se scufunda pamantul supt picioarele mele o stare de rau mai tot timpul transpir foarte mult in general la cap cand stau in picioare am o nesiguranta ma clatin lipsa de echilibru imi tauie urechea dreapta incontinu si tulburari de vedere de atunci si am luat o mare frica in general cand trebuie sa plec la serviciu sau de acsa in general nu cumva sa cad sau sa se intample alt ceva cu mine si cred ca sunt si putin depresiv pentru ca nu stiu unde sa mai merg sa-mi gasesc sanatatea. Am mers la orl diagnostic sindrm vestibular tratamente de 4 ani de zile de toate am luat dar fara nici un efect la neurolog am fost la fel sndr vestibular altii spondiloza altii nu am nimic altii sdr vppb nu stiu ce sa mai fac unde sa mai merg rmn am facut toate bune tomografe 3 la numar bune la cervicala mi-au zis ca am mici osteofite dar au zis ca nui de acolo cauza ci de la ureche, daca stau cu urechea in vant un pic mi se infunda si am o jena inuntru in ia va rog puteti sa ma ajutati cu un sfat. Mam saturat de cheltuit bani prin spitale pe la cabinete particulare si degeaba eu tot la fel ma simt Am fost luna trecuta la clinica Nova bucuresti diagnostic sdr vppb mi-a facut manevra epy dar degeaba eu la fel ma simt. Daca cunoasteti un doctor bun indrumatima si pe mine va rog din suflet de 4 ani eu nu mai stiu sa ma bucur de viata am un baietel de 2 ani de zile care asi vrea sa ma bucur impreun cu el si sa simt ca viata e frumoasa. VA MULTUMESC MULT DE TOT
0
30-04-2012, ora 17:46
Unica
Nu este medic/terapeut
Unica
Buna ziua! Si eu am un baietel de opt luni diagnosticat cu suspiciune de sindrom goldenhar, mai exact agenezia urechii drepte pt care va rugam sa ne indrumati undeva, la un medic f bun; malformatii cardiace pe care le-am rezolvat in febr la Tg Mures, malformatii vertebrale si costale, adica o scolioza dextro-convexa pt care purtam corset si facem kinetoterapie. Neaparat trebuie sa-i punem o proteza la ureche pt ca impactul asupra celorlati este atat de mare si nu mai suport ca, copilul meu sa fie privit ca o ciudatie de la circ, in ultimul timp asa m-am simtit, de fapt medicii(pe unde am tot umblat) m-au facut sa ma simt asa. Parca aud si acum cum ii chema pe rezidenti: 'Veniti sa vedeti, asa ceva nu se vede in fiecare zi...'. E frustrant si dureros pt parinti. Ne-am obisnuit cu gandul ca va auzi doar cu urechea stanga, stiu ca-mi va fi f greu sa-i explic, cand va mai creste, de ce i s-au intamplat toate astea lui si Dumnezeu mi-e martor ca am facut tot ce era posibil. La prima morfologie fetala mi s-a spus ca din cauza drumului, uterul se contractase si nu a putut sa mi-o faca, asa ca am stat internata, unde am mai facut patru(4) morfologii, amniocenteza si... ma cuprinde o furie... nu au vazut nimic. La 33 sapt, un alt medic a vazut doar un DSV minor, doar atat, era a sasea morfologie. Si, cand ma gandesc ca amandoi medicii erau prof universitari in iasi, cu multe specializari in strainatate. Ceea ce stiu, e ca trebuie sa-l fac bine pe Luca, nu merita sa-mi canalizez energia in furie si ura, ci in putere si speranta.
0
30-04-2012, ora 23:36
monica32
Nu este medic/terapeut
monica32
Pentru Unica
Mi se pare complet neconstructiva atitudinea Dvs.Si noi avem un baietel diagnosticat cu microsomie hemifaciala si, la fel ca si copilul Dvs., nu are pavilion auricular si nici canal auditiv extern.
Problema este a Dvs. si nu a celorlalti, daca nu-l acceptati asa cum este cred si eu ca sunteti complet deranjata de atitudinea celorlalti.Nu cred ca o sa va linisteasca, dar in Moldova sunt 30 de cazuri cunoscute de goldenhar cu varii manifestari, iar in tara mai sunt destui copii.
In ceea ce priveste urechea sfatul meu este sa ii lasati parul sa creasca si sa nu-i puneti proteza de silicon, cea mai sigura metoda este reconstructia din cartilaj costal care se face abia de la 10 ani. Pentru auz nu-mi este foarte clar daca ati facut testul BERA si stiti de la ce prag aude neurosenzorial, daca acesta este pana in 80 decibeli se pune proteza auditiva BAHA SoftBand care se transforma de la 4 ani intr-un implant auditiv (in functie de situatia fiecarui copil: densitatea osoasa a craniului, situatia urechii interne la acea varsta, exista riscul ca lantul de oscioare sa se osifice, existenta spatiului necesar de 5 mm pt implant).
Coloana cervicala trebuie monitorizata, in cazul in care lucrurile se complica trebuie facuta o operatie speciala care se face in Elvetia.
imi permit sa va sugerez ca ar trebui sa consultati si un ortodont, de obicei acesti copii au si probleme cu mandibula, exista si riscul ca dentitia sa fie incompleta.De la 2 ani ar trebui sa incepeti si logopedia.
Cu speranta ca nu veti lua in nume de rau comentariile, pentru alte lamuriri si recomandari va stau la dispozitie -*
Va doresc multa sanatate si putere sa parcurgeti lungul drum alaturi de copilul Dvs.


(*modificat de admin)
0
29-01-2013, ora 22:45
v_piti
Nu este medic/terapeut
v_piti
Stimata doamna doctor,
Copilul meu are 2 ani iar pavilionul de la urechea stanga lipseste si trebuie sa poarte ochelari.Se poate face operatie de reconstituire a unei urechi din silicon, fixate cu adeziv? Poate aceasta ureche sa sustina ochelarii?
0
25-04-2014, ora 13:27
mviorel73
Nu este medic/terapeut
mviorel73
Buna ziua, dn dr. Numele meu este Viorel M si am un baiat de 10 ani si 10 luni, cu lipsa pavilion ureche dreapta, aude bine cu cealalta, i-am facut si un tomograf, urechea interna o are, dar canalul este inchis, acum deja e si el mare si isi doreste sa fie un copil normal, asa ca ne-am hotarat sa facem ceva in acest caz. Am fost la dr cand era mic, dar nu am vrut sa il supunem anesteziilor asa de mic asa ca doim acum. Dpdv al dumneavoastra operatia de reconstructie a pavilionului este indicata sau o ureche artificiala cu implant de titan, mentionez ca noi suntem din Cluj Napoca. Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns
62 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: