proteza fixa cu implanturi dupa paradontoza si edentatie totala

08-09-2013
alexandra88pink
Nu este medic/terapeut
alexandra88pink
Buna ziua.
In urma unei paradontoze netratate, dintii au devenit mobili si s-a realizat la chirurg extractia tuturor dintilor. Pe radiografie apare o liza osoasa, rezorbtie a osului. Intrebarea mea este daca se poate face o aditie de os prin sinus lift ? Si dupa aditia de os, dupa cat timp se pot face implanturile dentare ? Se poate realiza o proteza fixa ?
Va multumesc.
5 comentarii
0
09-09-2013, ora 08:24
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Buna dimineata,

Trebuie sa aveti in vedere ca osul alveolar face parte din parodontiu si ca parodontoza nu se poate trata. Cu atat mai mult, liza osului pe radiografie arata ca acesta este intr-o continua rezorbtie. Teoretic, se poate face aditia respectiva, si, de obicei implanturile se insera dupa 6-8 luni. Daca implanturile sunt puse se poate realiza protezarea fixa. Tineti cont de faptul ca parodontoza nu se opreste si indiferent de faptul ca se va face aditia, osul propriu va continua sa se rezoarba. Practic suportul osului artificial se micsoreaza. Ar fi utile cateva date in plus despre pacient: varsta, sex, alte boli de ordin sistemic.
0
09-09-2013, ora 10:38
alexandra88pink
Nu este medic/terapeut
alexandra88pink
Buna ziua. Va multumesc mult pentru raspuns. Este vorba de mama mea, are 50 de ani, nu are alte boli sistemice si nu urmeaza niciun tratament. Acum cateva zile am fost la chirurg pentru extractia a 10 dinti, nu se miscau dar gingia era retrasa, iar unii dintre ei erau piliti, in urma cu cateva zile 3 dinti care erau foarte mobili au cazut acasa. Sus a avut o lucrare fixa inca functionala de 5 dinti (erau imbracati 3 dinti )dar am hotarat sa renuntam la ea pentru proteza fixa. Nu avea masele si ii era dificil sa manance. Acum imi pare rau si ma simt foarte vinovata ca acum nu poate manca doar supa, ea plange ca totusi putea manca inaine, iar proteza cu tratamentul cred ca vor lua timp. Este foarte depresiva, acum nu mai are niciun dinte ii schimba total infatisarea, plange. Peste o saptamana mergem sa scoate firele dar voiam sa o mai linistesc ca se poate pune proteza fixa. Ei ii este frica, ca nu va putea vorbi si manca cu proteza mobila, ca nu va avea pe ce sa o sustina si protezele ii vor cadea. Am citit ca pe langa grefa de os se mai pot face si injectii cu bio Os ? ma gandeam ca dupa ce face aditia de os si face implanturile nu poate face cateva injectii de bio os la cateva luni constant pentru a mentine productia de os ? Am gasit undeva ca pentru mandibula exista supraproteza de mandibula care inlocuieste si din tesutul gingival.
0
09-09-2013, ora 14:27
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
In conditiile de fata, pacienta va accepta f greu protezele mobile. As putea sa sugerez (desi as avea nevoie de cel putin o ortopantomografie- radiografie cu toata gura, sau un CBCT) o solutie de tratament care va implica o oarecare reabilitare rapida si provizorie. Parodontoza este o contraindicatie relativa in implantologie. Pacienta, mama Dvs, va trebui sa aiba in vedere ca implantele puse nu vor rezista cat cele inserate in osul sanatos. Durata de viata a acestora in gura pacientei, depinde de factori biologici, si tine doar de reactivitatea organismului dansei. Nu putem prezice cat vor sta in os. Asta trebuie sa inteleaga pacientul. Terapia implanto-protetica nu este ceva usor si pentru orice pacient.
Sinus liftingul este o manopera destul de complexa si pt pacient si nu stiu daca veti putea obtine o marire multumitoare a ofertei osoase. De asemenea, aditia de os (cea cu granule), nu cred ca are un rezultat favorabil atunci cand vorbim de intregul proces alveolar al unui maxilar. Sunt de preferat augmentarile osoase, cu grefa recoltata din alta parte a organismului sau blocuri de os. Insa iarasi discutam de interventii complicate. Totusi, pot recomanda, daca exista spatiu in os, inserarea unor implante in zona frontala si in zona molarilor 2 si realizarea unor lucrari protetice fixe. Se poate face si rapid, prin lucrari provizorii, pana are loc osteoacceptarea implantelor pentru a efectua lucrarile protetice definitive. Se vor mentine intr-o oarecare masura functiile aparatului dento-maxilar, dar este o solutie de compromis, asta trebuie retinut. Implantul nu inseamna ca rezolva orice, ca prin minune.
In ceea ce priveste acele injectii, cu parere de rau va spun ca nu am citit sau vazut ceva despre ele ca sa pot discuta.
Orice lucrare protetica fixa-punte dentara, poate substitui si tesutul gingival. Se foloseste un material roz. Va recomand sa cautati intotdeauna pentru implantologie o echipa protetician-chirurg sau implantolog. Este necesara colaborarea dintre cei doi pentru un rezultat bun.
Pentru alte intrebari, va stau la dispozitie. O zi buna!
0
09-09-2013, ora 15:05
alexandra88pink
Nu este medic/terapeut
alexandra88pink
Va multumesc din suflet pentru raspuns !
0
09-09-2013, ora 19:32
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: