Protruzia dintilor superiori se poate trata?

19-04-2017
Adrian Sfetcu
Nu este medic/terapeut
Adrian Sfetcu
Buna ziua, am 27 de ani si as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa imbunatatesc aspectul estetic al celor 4 incisivi superiori.
In imaginea urmatoare este exact ce am eu
http://imgur.com/a/0ETr8
Problema mea este doar de estetica si as vrea sa stiu daca se poate sa port aparat incognito, cat ar dura remedierea si cat costa.Va multumesc!
2 comentarii
0
21-04-2017, ora 18:19
Dr. A I
Dr. A I
Bună ziua, va trebui să vorbiți cu un ortodont și va trebui să mergeți la un consult specializat ca să vedeți ce se poate face

Din păcate doar cu o imagine nu se poate pune un diagnostic. Va va trebui un CT, o radiografie panoramica.

Durata unui tratament ortodontic poate fi și de câțiva ani. Depinde de la pacient la pacient. Şi costurile la fel.
0
26-04-2017, ora 21:53
Dr Prescornitoiu
Identitate neconfirmată
Dr Prescornitoiu
Buna seara,

Asa cum a spus si colega mea cel mai bine mergeti la un consult de specialitate. Din ce se observa in poza, aveti nevoie de aparat ortodontic. Ce fel de aparat? -> tot medicul ortodont va decide. La consultul initial puteti avea o radiografie panoramica in ocluzie, urmand mai apoi sa va zica medicul orotodont de ce alte investigatii trebuie sa faceti.

O seara buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru purtătorii de aparate dentare ortodontice
  • Beneficiile alăptării asupra dentiției copiilor
  • Componentele unui aparat dentar și rolul acestora
  • Invisalign vs. Incognito
  • Mușcătura strâmbă
  • Contenția după purtare aparat dentar
  •