Protruzie disc L4-L5

08-07-2018
ddaniels
Nu este medic/terapeut
ddaniels
Buna ziua.Numele meu este Daniel si am 40 de ani.In urma cu cativa ani am facut un RMN la coloana lombara deoarece lucram pe un motostivuitor si aparusera dureri de spate si picior.
Am primit urmatorul diagnostic: Platourile vertebrale prezinta mici osteofite marginale.Corpii vertebrali au inaltime normala.Spatiile discale intervertebrale L3-L4, L4-L5 si L5-S1 au hipersemnal T2 redus, iar spatiul L4-L5 are si inaltime diminuata.
Discul intervertebral L4-L5 este protruzionat si determina compresiunea spatiului epidural anterior.Maduva spinarii cu semnal si dimensiuni normale.Spongioasa corpilor vertebrali prezinta semnal normal.Tesuturile moi paravertebrale cu aspect si semnal normal.
CONCLUZII:
DISCARTROZE ETAJATE CU PROTRUZIE DISC L4-L5
MINIME MODIF.ARTROZICE
Acum nu lucrez pe utilaj dar coloana este solicitata la ridicat greutati(70-80 kg in doi) si au aparut dureri de spate si de picior(mai ales dimineata).In momentul cand ridic sau stau intr-o pozitie aplecat mai mult timp nu ma doare nimic, durerea apare pentru cateva zile.Spuneti-mi ceva despre dignostic.MULTUMESC
1 comentarii
0
08-07-2018, ora 12:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
RMN-ul are doar o valoare orientativa (nu se poate pune un diagnostic doar pe baza catorva randuri scrise de radiolog)
Diagnosticul se elaboreaza numai prin examinare clinica directa, cand neurochirurgul va analiza el insusi imaginile RMN.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.