protruzie discala

20-11-2009
dan1969
Nu este medic/terapeut
dan1969
fac foarte mult sport la nivel de performanta
am slabit din nov 2006 cind aveam 120 kg si pina acum nov 2009 cind am maxim 80 kg
am 40 ani, 1, 88m si 77 kg
am facut pe 30 oct la sala indreptari cu o bara de 80 kg cam 60 repetari
dupa sala am venit acasa si am facut un dus cu apa rece ca gheata pt ca nu era apa cald
pe 31 oct m-am trezit cu o durere de spate dar pe care am ignorat o si am plecat sa alerg in herastrau cam 10 km
seara m am dus intr un mall si m au luat niste dureri groaznice de mijloc dar fara a cobori pe picior, pur si simplu ma durea mijlocul crunt si nu mai puteam decit cu greu sa stau in picioare, durerea a tinut pina am iesit din mall afara la frig

intre 31 oct si 14 nov am mai facut 5 zile de antrenament la sala destul de sustinut si fara dureri
totusi pe 17 nov m am dus sa mi fac un RMN sa vad de ce m a durut mijlocul

rezultatul RMN

- protruzie discala L5-S1 medio-laterala stinga ce comprima si deplaseaza DISCRET posterior radacina S! stinga, debordul discal fiind 7/22mm

eu sint un tip extrem de activ, medicul mi a recomandat 10 zile de pauza in casa la pat si aintiiinflamatoare, dignosticul fiind lumbago

voi ce credeti ?
1 comentarii
0
24-11-2009, ora 22:12
Maadg
Nu este medic/terapeut
Maadg
Buna seara! Respecta indicatiile medicului, iar pe viitor nu renunta la sport dar mai usor cu greutatile. Insanatosire grabnicca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.