protuzie discala, lombosciatica, stare degenerativa...23 ani

28-09-2008
ondine_tdf
Nu este medic/terapeut
ondine_tdf
Am fost diagnosticata de 6 luni cu lombosciatica, protuzie discala L4-L5, L5-S1. Coloana este curbata lateral si rotita in ax.Am facut sedinte de kinetoterapie si spre sfarsit datorita exercitiilor fizice efectuate am prezentat dureri foarte mari pe piciorul drept. De atunci a inceput calvarul, durerea este permanenta, dureri musculare pe ambele picioare si tratament cu antiinflamatorii. toata lumea imi ridica din umeri si imi spune ca daca tratamentu nu da rezultate sa ma operez.La 23 ani, nu stie nimeni de ce am ajuns asa.De ceva zile am observat o inegalitate a membrelor inferioare de 1 cm, sau 1 cm jumate. Intrebarea mea este: poate fi inegalitatea membrelor cauza curburii coloanei si in final protuzie discala si lombosciatica? ce as putea face in continuare.
6 comentarii
0
29-09-2008, ora 00:00
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
Eu am fost la o statiune balneara si nu am stat decat 6 zile.Si eu aveam coloana stramba si o durere permanenta pe piciorul drept.M-am mai indreptat si durerea pe picior nu mai este permanenta.Dupa cate stiu eu cand sunt dureri nu se face gimnastica, probabil ca ai mai fortat.Se fac exercitii in bazin si acolo numai cele care nu dor.Se recomanda repaosla pat.
0
29-09-2008, ora 00:00
ondine_tdf
Nu este medic/terapeut
ondine_tdf
mersi de raspuns, am sa incerc si baile, durerea pe picior o am decan am terminat fizioterapia, exercitii fizice nu pot sa fac deloc pentru ca se irira locul unde am protuzia si iar am dureri. Cu inotul am incercat in vara, si de fiecare data am avut probleme(ca si inceputul de puseu) dupa o zi, doua.Nu stiu cum sa indrept ceva daca nu pot sa fac gimnastica...
0
29-09-2008, ora 00:00
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
eu am facut in astea 6 zile acopunctura, fizioterapii, masaj de la bazin in jos si bai (o zi bazin o zi cada cu namol) Miscarea in bazin este cu totul altfel.Eu nu sunt medic i-ti spun ce mie mi-a facut bine.
0
29-09-2008, ora 00:00
ondine_tdf
Nu este medic/terapeut
ondine_tdf
pot sa intreb si eu, unde ai fost pentru bai si restu, sau ce locuri ti-au recomandat, eu sunt din timisoara si deja mie frica de medici si de unde vor sa ma trimita. :D
0
30-09-2008, ora 00:00
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
eu sunt din Braila si am mers la Lacu Sarat pentru ca este aproape de mine.Eu sunt operat de hernie de disc.Inainte de operatie aveam coloana stramba si dupa tot stramba este.Cred ca trebuie sa fac multa recuperare dar nu prea am posibilitati.In toate statiunile sunt medici care i-ti recomanda ce proceduri trebuie sa faci.
0
30-09-2008, ora 00:00
ondine_tdf
Nu este medic/terapeut
ondine_tdf
Multumesc de ajutor, si iti doresc o insanatosire cat mai completa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un tratament combinat poate fi mai eficient decât injecția cu steroizi pentru pacienții cu dureri cauzate de sciatică
  •