provocarea mentruatiei cu duphaston

18-01-2010
mihaela florina
Nu este medic/terapeut
mihaela florina
am ovare polichistice. de cand ma stiu am ciclul neregulat si cand spun neregulat vb de intarzieri de luni de zile. iau anticonceptionale yasmin de vreo 2 ani si tocmai am facut o pauza. vreau sa reincep tratamentul doar ca tot astept prima zi de menstruatie si nu mai vine. pana acum a intaziat o luna. acum un an, aflata in aceeasi situatie, ginecoloaga mea mi-a dat duphaston pt a-mi provoca mentruatia, 2 tablete pe zi parca timp de cateva zile. pastilele si-au facut efectul atunci. ar trebui sa merg din nou la ginecoloaga sau as putea lua acelasi tratament si acum (sarcina e exclusa drept cauza a intarzierii). si dc l-as putea lua cum ar trebui el luat, cate zile?
3 comentarii
0
18-01-2010, ora 07:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Nu este necesar sa asteptati sa vina menstruatia. Puteti incepe folia oricand, chiar si maine. Motivele pentru care, de regula, se recomanda inceperea anticonceptionalelor in primele zile ale ciclului sunt doua, dar nici unul nu se aplica in cazul dv.
-avand in vedere potentialul anticocneptionalelor de a induce risc materno-fetal in sarcina, o sarcina trebuie exclusa. In primele zile de menstra sarcina e exclusa. La dv sarcina e oricum exclusa
-numai incepute astfel, anticonceptionalele ofera protectie de la prima pilula. Dar dv sunteti sub protectie oricum, neavand ovulatie.

2. Nu va recomand tratamentul cu anticonceptionale, in afara de cazul in care aveti si hirsutism (mustata, par pe maini si picioare), caz in care nu trebuie sa luati orice anticonceptional, ci Diane. In rest, anticonceptionalele mascheaza problema, in timp ce, in fond, o agraveaza. Ele va vor da falsa impresie ca aveti ciclu, asa cum va da si Duphaston/ul. Un tratament bazat pe acupunctura plus homeopatie ar fi de prima alegere. Dar, intr-un astfel de caz de intoxicatie cronica cu hormoni, aveti nevoie de un acupuncturist si un homeopat foarte bun, care sa inceapa prin a drena blocajele unui tratament hormonal cronic.
0
19-01-2010, ora 00:28
mihaela florina
Nu este medic/terapeut
mihaela florina
1. "numai incepute astfel, anticonceptionalele ofera protectie de la prima pilula. Dar dv sunteti sub protectie oricum, neavand ovulatie". deci pt dumneavoastra eu sunt pur si simplu infertila. eu stiu ca ovarele polichistice inseamna probleme de fertilitate, nu sterilitate. folosesc anticonceptionalele pt tratamentul de substitutie hormonala si pt protectie impotriva sarcinii. de altfel, e una din avertizarile medicului ginecolog: faptul ca ai probleme de ovulatie nu te scuteste de protectie impotriva unei sarcini, pt ca ovulatie se poate produce la un moment dat.

2. "anticonceptionalele mascheaza problema, in timp ce, in fond, o agraveaza". aici s-ar putea sa va aflati in contradictie cu cam orice medic ginecolog. am incercat si diverse metode homeopate, mai putin acupunctura. rezultatele au lipsit insa. de o vindecare efectiva nu poate fi vorba din cate stiu eu, ce pot face este sa suplinesc deficitul hormonal. credeti ca un bun homeopat ar putea rezolva problema ovarelor polichistice?
0
04-02-2010, ora 13:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
un tratament homeopat adecvat poate indeparta problema ovarelor polichistice, greutatea este in a-l gasi (trebuie neaparat deci un doctor bun) iar pacientul trebuie si el sa respecte anumite reguli importante
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.