Prurit

25-06-2009
luciar
Nu este medic/terapeut
luciar
Domnule doctor Ma confrunt cu o mancarime de cativa ani apare dispare.De cateva luni o am din nou s-a localizat pe coapsa dreapta tine cam o luna dupa care se muta pe o fesa si acum este pe spate.In fiecare loc sta cate 1-2 luni la baie cu apa fierbinte imi provoaca mancarimi. Pe piele apar niste bubite rosii ca o alergie dar dupa ce ma scarpin se umfla putin si se face o mica rana.Am observat ca se si inegreste pielea in locul unde m-am scarpinat dar asta dupa mai mult timp Am aceste mancarimi si la sub-brat am crezut ca sunt datorate deodorantului stick l-am schimbat a trecut o perioada dar a revenit.Imi provoaca un mare disconfort nu ma pot abtine sa nu ma scarpin am incercat sa ma controlez dar nu pot. Ce poate fi si ce tratament pot urma Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
29-06-2009, ora 21:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui facute niste investigatii pentru a stabili diagnosticul bolii dvs. Ar fi bine sa va adresati unei clinici dermatologice din localitatea in care locuiti sau din apropiere.
0
30-06-2009, ora 08:48
luciar
Nu este medic/terapeut
luciar
Multumesc am fost la medic intr-adevar trebuie sa fac investigatii dar deocamdata iau xyzal si aerius si pe leziuni pun advantan. Dupa nici o zi de tratament mi-au trecut 90 senzatiile de mancarime.Medicul mi-a spus ca trebuie sa fie o dermatita de contact se pare ca sunt alergica la detergentii cu care spal sapunul pe care il folosesc la deodorant.Am gasit un medic dermatolog foarte bun dar acum problema este de a depista alergia. Am facut testele alergologice acum 2 luni obisnuite dar au iesit ok IGE-urile au iesit normale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.