prurit

06-05-2016
ioanakarla
Nu este medic/terapeut
ioanakarla
Buna de ceva vreme ma confrunt cu mancarimi la nivelul intregului corp!CATEODATA AM SENZATII DE MANCARIME SI USTURIME LA NIVELUL MAINILOR SI A PICIOARELOR, si cateodata cu intepaturi pe intregul corp!am fost la dermatologie si mi-a recomandat injectii de dexametazona, le-am luat nici un efect, , , am mai luat eu asa de capul meu...aerius, claritine!luni urmeaza sa ma duc sa imi fac analizele, , coproparazitologice si unele care mi-au fost indicate de medicul internist!In decursul saptmanii viitoare urmeaza sa imi fac si analizele endocrinologice, , tot pt aceasta cauza!Ideea este ca sunt cumplite aceste stari de mancarime, usturime, intepaturi,.cateodata imi vine sa imi smulg penele(ca in bancul acela cu papagalul)!Intrebarea mea este-ce imi recomandati sa iau, sau sa fac pana imi vin rezultatele analizelor?multumesc...Sau ce sfaturi imi dati...s-a mai confruntat cineva cu aceste simptome?ce analize mai trebuie sa fac?sincer as mai naste inca doi bebei numa sa scap de ele!mentionez faptul ca nu imi apare nimic pe piele!
1 comentarii
0
19-06-2016, ora 14:12
Ioana1012
Nu este medic/terapeut
Ioana1012
Buna ziua!

Si eu ma confrunt cu astefel de mancarimi.
Cateodata imi apar niste bubite mici si rosii, dar nu ma manaca doar in locurile acelea, ci peste tot.
Si atunci cand transpir ma mananca piele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •