Pseudomonas aeruginoasa in gat

29-03-2013
Sofica Tirea
Nu este medic/terapeut
Sofica Tirea
Buna ziua. Am un baietel de 8 ani care prin februarie a facut otita pe fondul unei viroze. A fost tratat cu zinat 5 zile la sfatul medicului de familie. Dupa ce a terminat tratamentul a fost bine, dupa care la o saptaman a inceput sa acuze durere din gat pana in ureche la inghitire. Amigdalele aratau bine, nu avea rosu in gat, dar dupa un timp au aparut pete albe pe ele si i-am facut un exudat la care rezultatul a fost pseudomonas prezent. A fost trimis la medicul pediatru care i-a dat urmatorul tratament: injectii 7 zile cu gentamicina si cefort, bioparox 1 puf de 3 ori pe zi si decasept de 3 ori pe zi. La 2 saptamni dupa terminarea tratamentului i-am refacut exudatul din care reiese ca n-a scapat de acest microb. Acum medicul pediatru ne-a dat urmatorul tratament: cuminol 250 mg la 12 ore timp de 10 zile, hexoral spray 3/ 1puf pe zi si neo-angin de 3 ori pe zi( tratamentele de mai sus au fost date in urma antibiogramei).Baiatul iarasi acuza durere din gat pana in ureche la inghitire si iarasi i-au aparut pete albe pe amigdale(inca suntem sub tratament). Medicul pediatru a spus ca s-ar putea sa fim neviti sa-i scoatem amigdalele daca nu scapa de acest microb. Tin sa mentionez ca el n-a avut probleme cu gatul pana acum. Intrebarea mea este daca tratamentul este suficient pentru a scapa de acest microb; cu ce-as putea sa-l mai ajut pe langa tratament pentru ca n-as vrea sa ajung cu el la scoaterea amigdalelor. Va multumesc, anticipat !
7 comentarii
0
29-03-2013, ora 19:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. organismul are un sistem imunitar care are capacitatea sa lupte cu microbii, e suficient sa.i creem aceste conditii
2. daca antibioticele nu isi fac efectul.. inseamna ca undeva se gresete bazanduse numai pe ele
3 ce tratamente locale ati facut???
inhalatii, gargara, badijonari a amigdalelor cu solutii dezinfectante, spreiuri?
ce regima alimentar ati adoptat casa nu se mai irite mucoasa faringellui si aa amigdalelor de la mancarea acra, fructele citrice si bauturile acidulate ???
0
29-03-2013, ora 20:38
Sofica Tirea
Nu este medic/terapeut
Sofica Tirea
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului.
In legatura cu tratamentele locale am folosit bioparox si acum hexoral sprei plus pastilele de supt la indicatia medicului, doar atat mi-a fost indicat. In plus citind pe acest forum sfaturi de-ale dumneavoastra, am inceput sa-i fac si gargara cu ceai cald dupa fiecare masa.
In legatura cu mancarea, nu am tinut un anumit regim, dar nu i-am dat condimentat, acru, citrice, iar bauturi acidulate nu folosim in casa, am tinut cont de aceste lucruri iarasi vazand sfaturile dumneavoastra de pe acest forum.
Pe mine ma ingrijoreaza rezistenta microbului la antibiotice, ce se va intampla daca nu scapam de el, ca sa nu mai vorbesc de efectele atator antibiotice asupra organismului.
0
30-03-2013, ora 11:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate fi un simplu Purtator.. sio in acest caz.. tratamentul facut in starea latenta, cand copilul NU acuza dureri si febra.. NU da rezultat
2. faceti exudatul faringian.. la 10 ziel dupa tratamentul cu antibiotic.. la Alt laborator
daca este prezent. gasiti antibioticul la care este cel mai sensibil.. insa tratamentul o sa.l faceti numai cand copilul o sa aiba o raceala si o acutizare a amigdalitei cu febra peste 38 grade
atunciu se da antibioticul in doza maxima 10 zile
0
30-03-2013, ora 23:48
Sofica Tirea
Nu este medic/terapeut
Sofica Tirea
Multumesc pentru sfaturi. O sa tin cont de ele.
0
23-08-2019, ora 20:41
MMP82
Nu este medic/terapeut
MMP82
Cu ce fel de ceai se face gargara?
Ce solutii dezinfectante se pot folosi?

Doamna Sofica Tirea, au trecut ceva ani de atunci...cum ati procedat pana la urma?
0
09-09-2019, ora 17:29
Sofica Tirea
Nu este medic/terapeut
Sofica Tirea
Am mers la un alt doctor, care mi-a recomandat un alt antibiotic, iar pe langa tratamentul dat de medic facea garagara cu ceai (musetel, cimbrisor, tei, menta, salvie, galbenele - asta am folosit) sau apa calduta, dupa fiecare masa si nu i-am dat alimente care sa irite gatul. Am scapat de bacterie dupa vreo luna de tratament si am scapat si de scosul amigdalelor, medicul pediatru a ramas chiar uimit de cum aratau de bine (in perioada bolii erau pline de pete albe-galbui, puroi banuiesc, care au lasat gauri, gropi in amigdale, de aceea a zis ca va trebui sa le scoatem).
N-am mai avut probleme de atunci.
0
10-09-2019, ora 09:58
MMP82
Nu este medic/terapeut
MMP82
Va multumesc frumos!
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: