pseudonomas aeruginosa

10-02-2013
clauramo80
Nu este medic/terapeut
clauramo80
am o fiica de 14 ani cu probleme la ambele urechi, de curind i sa facut un examen auricular din care a reiesit ca are acest microb pseudonomas aeruginosa. A reiesit ca este sensibil la:ciprofloxacin, colistin, gentamicina, imipenem, netilmicina, tobramicina. Si rezistent la:cefuroxime si fosfomicin. Ce este acest microb cit este de rau si ce tratament trebuie urmat? la spitalele din orasele apropiate nu avem medic orelist. Va multumesc!
3 comentarii
0
10-02-2013, ora 12:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu va intereseaza cum se numeste microbul si ce reprezinta el
2 trebuie sa va intereseze daca este
A. otita externa
B. otita medie cu timpan spart-.
simptomele sun asemanatoare dar tratamentul difera radical
3 ca si lege de teatament
in ambele cazuri urechea nubtrebuie spalata niciodata cu apa sau ceai
se curata cu apa oxigenata, se administreaza picaturi ca antibioticul sensibil..si dupa 10 minute se usica bine urechea cu uscatorul de par
in mediul uscat...microbiii nu se dezvolta
infecta se dezvolta in mediul umed, unde e cald si intuneric
am mai scris despre asta pe forum
faceti un efort...mergeti in clinica orl sa aflati ce fel de otita are
o otita netrata corect duce la pierderi de auz... care afecteaza viata, imposibilitatea de a lua un permis de conducere s.a
0
21-02-2013, ora 12:14
clauramo80
Nu este medic/terapeut
clauramo80
am fost si la orelist cu rezultatul analizei i sa dat gentamicina injectabil 1 la 8 ore timp de 7 zile.Cind am ajuns cu fata la acel medic vreau sa spun ca nici macar nu a mai controlato la urechi sa vada despre ce este vorba sa uitat pe analize ia prescris gentamicina si atit. A terminat tratamentul si tot o dor urechiile. nu ii curg dar sa format ceva albicios pe peretii urechiilor si crapa are si mincarimi citeodata la ele. Ce ma indrumati?
0
21-02-2013, ora 19:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergeti la alt medic orl
de dorit in clinuca orl
unde se poate face aspiratia secretiilor cu aspiratorul sub controlul unui microscop
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.