Psiholog sau psihoterapeut?

29-09-2017
Ligia.Alexandra
Nu este medic/terapeut
Ligia.Alexandra
Daca am anumite probleme in viata de cuplu si in cea de zi cu zi, la cine pot apela psiholog sau psihoterapeut?Nu stiu care dintre ei m-ar putea ajuta mai bine, as vrea sa merg impreuna cu iubitul meu.Mulțumesc
3 comentarii
0
29-09-2017, ora 20:13
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologii au diferite specializari. Pentru evaluarea si diagnosticarea problemelor psihologul poate fi suficient (clinician ca specializare). La fel si pentru o consiliere centrata pe o problema mai simpla, usor de depistat. Pentru interventie mai profunda in relatia de cuplu, psihoterapetul este cel indicat.
0
30-09-2017, ora 08:02
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Psihoterapeut e un psiholog sau un medic ce a urmat o pregatire speciala intr-o forma de psihoterapie.
Dupa absolvirea facultatii, pregatirea in psihoterapie dureaza de obicei alti 4 ani.
Dupa aceasta pregatire in psihoterapie, pot exista pregatiri suplimentare, cum ar fi cea in psihosexologie.

In functie de complexitatea problemei, apelezi la cine doresti..si poate la cine lucreaza mai mult cu cupluri.


Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
0
17-10-2017, ora 12:01
Crisan Bogdan
Identitate neconfirmată
Crisan Bogdan
Un psihoterapeut ar putea mai mult sa te ajute deoarece are o specialitate pe langa facultatea de psihologie

Psihoterapeut Crisan Bogdan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul