psihoza ?!

03-07-2015
crazymouse
Nu este medic/terapeut
crazymouse
Salut,

Sa incep cu inceputul...
Subiectul este tatal meu, un barbat de 54 de ani pe care ii face in August, locuieste in Bucuresti si este casatorit de vreo 30 de ani si care are 3 copii: unu de 24 unu de 31 si eu de 28.

Profilul tatalui: un om care usor este provocat la scandal si niciodata nu aplaneaza lucrurile ba din contra.
In momentul de fata nu au prieteni de familie, nu prea viziteaza pe nimeni si nici nu sunt vizitati de catre altcineva acasa.
Acum vreo 6 ani el si-a pierdut un frate mai mic care s-a sinucis din nefericire.
De atunci a inceput incet declinul, mocnit neevidentiat. Apoi acum vreo 3 ani s-a certat cu un vecin care l-a lovit in cap cu o piatra imensa, dupa care acum 2 ani ne-a murit finul bolnav de cancer si apropiat al tatalui meu si familiei, alta trauma. Dupa toate acestea s-a imbolnavit bunica, mama lui, care este batrana si a stat o perioada prin spital si proababil de acolo tata a primit o veste ca este slabita si batrana si sa se astepte la cursul firesc al naturii.

Ceea ce cred eu ca a pus capac este faptul ca la munca la tatal meu se fac disponibilizari intr-una. vor sa reduca personalul la jumatate. ( era si el vizat acum ceva timp )
O perioada de un an de zile se uita la tv, bea alcool zilnic( lucrur pe care il face des si l-a tot facut in ultimii ani, cam de cand cu incidentul cu fratele sau), se uita la stiri politica, injura si vorbea cu televizorul si se mai uita la emisiunile de genul "iubire din umbra", tradarea partenerului si cum se mai numesc...cele in care sunt prezentate scenariii de cupluri de se inseala cu flagranturi si etc. Isi pune muzica pe telefon, dasta lautareasca cu versuri depsre mama parasita de fiu si neajutoarata, despre declaratii de iubire si sta si asculta la telefon si bea...vreo 2 litri de bere odata. dupa care ca nu face reprosuri si scene se culca.

Inainte de faza cu sotia era paranoic spunand ca niste colegi la munca, in principal o persoana i-a taiat nustiu ce furtune pe la motor pe la masina, apoi ca i-a ciobit parbrizu intentionat cu o surubelnita, nu ca i-ar fi sarit vreo pietricica si ca acel furtun s-ar fi spart ca era uzat si etc.

Problema este ca de un an de zile mama mea s-a angajat la un supermarket si intra dimineata uneori devreme la 6 si alte ori scapa tarziu la ora 23.
De aici toate bune si frumoase el a inceput sa-si faca inchipuiri cum ca sotia il inseala in fel si chip si vine intr-una cu argumente nevondate, chiar ilogice si chiar daca nu are motive le inventeaza si apoi se bazeaza pe ele ca fiind probe.
In prezent el o uraste pe sotia lui, deoarece in inchipuirea si lui sotia l-a inselat si toata lumea din jur ii vrea raul si traieste intr-o lume bazata pe niste halucinatii inchipuite.

L-am vazut cum face crize si sufera ca i s-au intamplat toate astea si este neputincios.
Scopul lui in prezent este sa aduca probe si sa stranga probe sa demonstreze ca sotia il inseala.
A devenit violent verbal si mie frica sa nu devina si fizic. A cumparat si spart vreo 5 telefoane in 2 saptamani.Se comporta ca un detectiv si face legaturi intre lucruri ce nu au nici o legatura si logica.
Mai nou noi stam la casa si avem un foisor/magazie. S-a mutata acolo si doarme acolo. S-a indepartat de familie, se retrage, nu mananca cu noi la masa.
Iar in prezent daca o vede pe mama, doar daca o vede inebuneste, se inroseste tot, ii creste tensiunea. Doara daca o vede, nu trebuie sa vorbeasca ceva sau etc.
Astazi mi-a afirmat ca ieri daca o prindea din urma o claca cu masina. Ieri mama a fost la doctor sa ii i-a trimitere la psihiatrie. Tata credea ca vine de la amant si de aceea iesise din casa.
Problema este ca banuiesc o PSIHOZA in forma avansata. Deja parca este rupt de realitate si este permanent abatut de acest lucru cu sotia care il inseala. Este focusat 100% pe acest lucrur, nu mai conteaza munca servici casa familie etc.. Parca a pus monopol complet lumea lui imaginzara pe el.Inainte erau si momente de luciditate, alterna realitatea normala cu realizatea inchipuita doar cand consuma alcool. nu mai stie de nimic si nu-l mai intereseaza facturile, mancarea, fratele care are licenta acum si ia restante la greu din cazua ca nu se poate concentra pe facultate si etc.

Am reusit sa il conving ca trebuie sa mergem la doctor ca se poate sa fie ceva probeleme din cauza stresului.
Luni el este liber de la munca, apoi lucreaza 2 saptamani si doar in weeekend mai este liber. Imi este frica sa nu pierd sansa de a il mai duce la doctor.
Stiu ca nu este bine dar i-am propus sa mearga si el si mama la doctor ca poate unu din ei au o problema si de asta sunt in aceasta situatie.i-am spus initial ca mergem sa consultam un psiholog ca de asta credeam ca este cazul, dar cred ca este nevoie de un psihoterapeut sau chiar psihiatru.
Eu suspectez o psihoza, stiu ca nu sunt in domeniu dar prea il descriu pe el atunci cand citesc simptomele acestei boli.




Daca ati avut rabdarea sa cititi tot ce am scris aici vreau sa va multumesc si daca ma puteti sfatui cum si incotro sa o iau.
As vrea sa ii gasesc un medic cu care sa colaboram si noi familia, in principal eu, pana reusesc sa-l aducem cumva in realitate.
Daca credeti ca ma puteti ajuta cumva sa il vedeti luni la orice ora doriti dumneavoastra, sau daca imi puteti da un sfat il voi asculta cu cea mai mare placere.
Avem o trimitere pentru psihiatrie pe numele sau data de medicul de familie ieri, dar daca trebuie achitat sedita si restul o sa vreau sa-mi spuneti mie acest lucru si osa ma ocup eu in masura in care pot, pentru ca daca aude ca trebuie sa dea el bani sa mearga la doctor o sa refuze ulterior.
Nici nu stiu cum sa ne comportam cu el...ca el se izoleaza de restul ca sa stea in suferinta lui...
Va multumesc!

marius- m.visan@yahoo.com
8 comentarii
0
03-07-2015, ora 14:49
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este evident ca trebuie sa-i platiti voi consultatia poate chiar si tratamentul ! Sa ziceti mersi si bogdaproste daca merge la medic, asta e deja un mare pas inainte pt un psihotic ! Base nici acum nu stie ca e bolnav de fapt, delireaza la televizor (mai ales daca e putin afumat) cu orice ocazie ! Bine, in cazul lui cel mai rau este ca populimea nu s-a prins ca omul e in lumea lui de voci si conspiratii si l-au votat drept pacient reprezentativ al tarii ! :)
0
03-07-2015, ora 14:59
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
De cat timp consuma alcool tatal dumneavoastra? Am inteles ca bea 2 l de bere de ceva timp(de un an), dar inainte consuma alcool in mod regulat? Din ce ati povestit, e posibil sa aveti dreptate, insa un consult la medicul psihiatru, va poate oferi un raspuns cert si clar. Daca aveti BT de la medicul de familie, consultul la psihiatru ar trebui sa fie gratuit, daca mergeti intr-un spital, ambulator sau in privat in cazul in care au contract cu casa de asigurari de sanatate.
Aceste tulburari sunt in prima faza de competenta psihiatrului, avand in vedere ca e nevoie de medicatie. Dupa ce se reduc simptomele, puteti merge si la psihoterapie.
Numai bine,
Dr.Alina Ricean
0
03-07-2015, ora 17:32
crazymouse
Nu este medic/terapeut
crazymouse
acum un an a cosnumat alcool zilnic cate un pahar sau 2 de palinca...ii aducea cineva din maramures si bea 1 sau 2 pahare in fiecare zi...cred ca este si o dependenta de alcool. I-am interzis sa mai bea acasa sau sa vina cu alcool acasa si mai nou bea dupa munca si conduce asa baut pana acasa. Mi-am dat seama ca tot mesteca guma cand venea de la munca si mirosea a alcool. Banuiesc si o debdendenta de alcool. mai nou cred ca tine bautura in masina...se inchide in foisor acolo, bea si arunca dozele de bere tot in masina ca sa nu le vedem la gunoi... multumesc de ajutor. Luni merg cu el la doctor, am reusit sa ii fac o programare la un doctor pe nume Botezat Antonescu. Luni am sa aflu exact ce anume si cum dupa consult. Sper sa putem indrepta situatia, incet incet si sa-l readuc pe linia de plutire. Va multumesc!
0
04-07-2015, ora 09:18
crazymouse
Nu este medic/terapeut
crazymouse
http://www.romedic.ro/delir-tulburare-deliranta
0
07-07-2015, ora 00:38
crazymouse
Nu este medic/terapeut
crazymouse
din pacate se pare ca ceea ce am banuit eu a fi, chiar asa si este.
Tatal meu sufera de tulburare delirant, nonbizara, de tipul geloziei ( persecutorii )
De astazi am inceput tratamentul cu 1 ml de Rispolept care trebuie sa il administrez fara sa stie. Deoarece nu constientizeaza boala de care sufera. Tineti-mi pumnii sa vedem daca in 2 saptamani reactioneaza acest medicament si reusesc sa-l aduc in realitatea noastra, a tuturor. Daca ati tratat sau ati avut cazuri si cunoasteti persoane cu tulburari delirante, deliruri, va rog frumos sa-mi scrieti...orice ajutor este bine venit. Urmeaza sa ii gasesc si mamei un psiholog pentru ca ea este direct afectata. Eu reusesc sa vad din exterior acest lucru, mai mult rational decat emotional si sper ca si fratele mai mic sa poata privi la fel. Incercam sa fim cat mai aproape si sa incercam sa luam masa cu el, sa vb si o sa incerc sa fac iesiri in aer liber cu toata familia. Sper sa reusim. Va multumesc!
0
11-07-2015, ora 12:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tratamentul este de lunga durata. Sa aveti grija sa isi ia medicatia zilnic. Chiar si asa la acest diagnostic unele idei delirante mai pot reaparea. Va prefaceti ca nu le intelegeti si nu il contraziceti.
0
11-07-2015, ora 15:14
crazymouse
Nu este medic/terapeut
crazymouse
Clara, multumesc frumos pt implicare !
Ti-am urmarit diverse postari si ma bucur sa vad ca incerci sa ajuti oamenii de aici si din jur.

Intr-adevar stiu ca exista riscul de a reveni aceasta tema sau probabil alt delir, pe alta tema.
Ideea este cateva zile ii administrez 1 ml din solutia respectiva. Efectele par deja sa apara, defapt el si-a schimbat atitudinea si starea exact in ziua in care ne-am intors de la doctor. Doctorul mi-a propus ca dupa 2 saptamani daca dispare sa ne vedem la consultatie. Atunci v-a urma confruntarea situatiei putin, deoarece eu l-am dus la doctor sub forma ca mergem la psiholog pentru terapie de cuplu, impreuna cu sotia, desigur.
Nustiu exact pasii care trebuie sa ii urmez mai departe...
Ma gandeam ca dupa 2 saptamani sa incerc sa ii explic de situatia in care ne aflam in prezent si sa merg cu el sa ii explice exact doctorul ca sa-si urmeze tratamentul de bunavoie...fara sa trebuiasca sa ii ascundem si etc...
Noi incercam sa fim cat mai mult timp alaturi de el, sa-l apreiciem si sa incercam sa-l facem sa perceapa lucrurile pozitiv. Ma gandesc ca daca v-a afla despe acest lucru am putea sa ii explicam si sa incerce sa renunte la banuieli si neincredere, deoarece este predispus la astfel de scenarii, delir pentru ca face parte din personalitatea sa sa fie banuitor...asa este de cand il stiu. Lucram si noi, lucreaza si el si poate lucrurile se vor mentine pe o linie dreapta in sensul bun.
Toate cele bune tuturor !
0
11-07-2015, ora 15:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa nu ii spuneti ca i-ati dat pe ascuns tratament ca daca refuza nu veti mai putea sa il dati. Ei cand nu iau nu sunt constienzi ca au o boala si refuza tratament. Intrebati-l inainte daca ar acceta sa faca tratament sa vedeti ca nu cred ca va fi de acord.

Tatal meu are aceasta boala. Refuza de 20 de ani tratament si nu avem posibilitatea sa i-l punem in mancare. E foarte greu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: