psihoza discordanta: olanzapina apoi clozapina (isi face efectul doar 6 ore)

191 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›
1
22-06-2009, ora 22:38
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
D-na Maman, eu nu mi-am recunoscut boala decat in timp.Adevarul e ca nimeni nu mi-a zis in fata ca sufar de psihoza discordanta. Am inceput sa constientizez ca am "ceva" sau ca ceva e in neregula cu mine atunci cand am inceput sa vad negru in fata ochilor. Faptul ca acestea nu mi-au trecut a insemnat ca am schizofrenie. Diagnosticul de schizofrenie se pune in ceva timp.Ce sa zic, am avut ghinionul sa evoluez de la psihoza discordanta la schizofrenie cronica.Momentan cica as avea o forma reziduala. Dar tot am stari psihotice adica halucinatii adica acelea cu vazutul culorilor innegrite. Aveti grija sa nu confundati pseudohalucinatiile cu halucinatiile.Pseudohalucinatiile implica ceva ce auzi sau vezi care nu exista in mod real ci numai in mintea ta.Halucinatiile sunt de exemplu astea pe care le am eu. Eu n-am auzit voci niciodata. A auzi voci inseamna a avea pseudohalucinatii cel putin asa stiu si eu Haideti ca va mai spun si alte lucruri alta data
Va doresc multa sanatate si mai scrieti-mi mie si Anastasiei sau oricui intra pe acest subiect
1
22-06-2009, ora 23:24
RezsoLazar
Nu este medic/terapeut
RezsoLazar
In SUA OLanzepine si clozapine sunt folositi foarte des in tratarea tulburari psihice. Ei apartin categoriei antipsihotice din generatia a doa. Haloperidol apartine a prima generatiei. Olanzapeni si clozapine sunt mai ales prescrise in boli depresie maniaca, Bipolar Disorder in limba engleza. Pacientul traieste stari depresive si stari mai vesele. Olanazepine s-a dovedit mult mai eficient ca Haloperidol. Creste nivelul de serotonina si regleaza nivelul de dopamina, cel care este responsabil pentru halucinatii, tulburari psihice. Quetiapine este des utilizat pentru combaterea acestori boli. Ca tratament adjuvant se prescrie si medicamente din grupa benzodiazepinelor ca alprazolam ( Sanax ).
Un tratament cu Olanzapine sau cu alte antipsihotice dureaza mai mult decat un an. Simptomele psihosomatice se dipar treptat. tratamentul necesita mult rabdare.
1
23-06-2009, ora 10:48
maman
Nu este medic/terapeut
maman
Anastasia, e OK daca iesi zilnic. M-am gandit la doua chestii, ai putea merge de ex intr-o librarie daca sunt in orasul tau care au ceainarii in incinta, acolo poti sa consulti albume sau orice carte care te-ar interesa, atmosfera e f placuta. Ai putea face acasa ORIGAMI, tot felul de modele, iti ocupa timpul si te destinde. Cu serviciul e destul de greu in perioada asta, dar trebuie dat "sfara in targ", poate apare ceva pt 2-3 ore pe zi.
O s-o am si eu probabil problema asta cu baiatul meu, o sa vad atunci ce o sa fac. Acum am alte prioritati cu el.Toate la timpul lor.

Valentin, nu-mi vine sa cred ce-mi spui, e clar ca E POSIBIL sa realizezi ca e ceva bizar cu tine. Exact ca in filmul acela cu Nash, esti mare ca ai reusit lucrul acesta. Medicul ne-a recomandat sa trecem pe clozapina, dar tinand cont de efectele secundare si de riscuri, nu stim ce sa facem, sa mai avem rabadre cu Zyprexa sau sa nu.

ReszoLazar, tratamentul cu Zyprexa e de 4 ani, in diferite doze.De un an ia 20 mg/ zi. Trendul e clar pozitiv, dar totusi sunt lucruri bizare, care ni s-a spus ca cu cat dureaza mai mult, cu atat e sansa mai mica sa dispara vreodata.

Adevarata problema a acestor afectiuni e ca totul merge dupa comportamentul, simptomele, impresiile pe care le are persoana in cauza. Nu exista nici o analiza concreta, sau imagistica care sa spuna X e limita NORMALA si tu ai X-1. Iti dam urmatorul tratament pana ajungi la X.

Sanatate si luptam in continuare. Multumesc mult.
1
25-06-2009, ora 01:06
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
D-na Maman problema mea nr.1 actuala este ca clozapina are efect asupra mea doar de 6 ore adica efectul minim in timp. Nu mai pun la socoteala faptul ca nu mi-a remis problema cu vazutul negrului. Ca sa va raspund: problemele mele cu vazutul pe negru au aparut DUPA ce am inceput tratamentul cu olanzapina sau probabil intensitaea lor s-a marit simtitor ca atunci cand nu luam nimic.E adevarat am spus-o si la inceputul subiectului 1 luna si 1/2 n-am luat nimic si in acest timp am avut psihoza discordanta. Am sa va spun ceva dar numai in numele meu nu al altor persoane : dupa ce am inceput-o cu clozapina mi-au trecut senzatiile ca sunt urmarit -bine si acum mai am senzatii din astea dar stiu ca nu sunt reale- in plan global.In schimb am inceput sa ma izolez mi-au aparut stari de anxietate si atacuri de panica pe care nu le-am avut cu aceesi intensitate ca atunci cand luam zyprexa sau de atat de lunga durata. In prezent iau un anxiolitic rivotril clonazepam care e singurul compatibil cu clozapina si care nu-si face efectul la mine decat potentand oarecum efectul clozapinei.Mai iau si propranolol care poate fi procurat fara reteta si care imi face foarte bine.Pe langa astea mai iau si solian amisulpride si orfiril long Cand luam zyprexa in afara de ea mai luam ori lorivan in prezent :anxiar sau diazepam nu stiu cum e imi era mai bine ori daca ramaneam pe zyprexa sau faptul ca am trecut pe clozapina. un lucru bun s-a petrecut insa de cand iau clozapina :m-am lasat de fumat fumam foarte mult inainte. Nu stiu cum mi-ar fi acum daca as reveni la zyprexa.Defectul major al olanzapinei e ca poate da diabet Din cate stiu eu mai toti pacientii care iau clozapina sunt remisi si duc o viata normala. Eu o urasc pe clozapina evident pt ca mi-a dat asa o mare dependenta de ea :- In asti 7 ani de cand sunt bolnav am invatat un lucru : nu pot trai fara sedative sau medicamente care sedeaza Aveti mare grija si cantariti cum e mai bine cand treceti la clozapina pentru ca tratamentul cu clozapina dureaza ani de zile poate si toata viata. Din partea mea si o spun numai in numele meu ar fi bine sa treceti pe clozapina pentru ca baiatul dumneavoastra va fi sigur remis doar daca nu are vreun simtom cum am eu cu vazutul negrului. Va doresc succes si in caz ca treceti pe clozapina va doresc si ca aceasta sa aiba efect macar 12 ore nu ca la mine 6 Sanatate
1
25-06-2009, ora 15:09
maman
Nu este medic/terapeut
maman
Iti multumesc Valentin pentru detaliile referitoare la tratamentul tau. Acum mi-e foarte clar : cred ca fiecare persoana are tratamentul clar individualizat in functie de ce simte si gradul de suportabilitate al diferitilor stimuli. Din pacate asta e marea noastra problema nu stim daca vede ceva sau aude ceva tot ce stim noi sunt presupuneri deduceri din actiunile lui. Eu sper asa cum ai recunoscut si tu si altii de pe acest site sa vina ziua cand pot vorbi cu el asa deschis cum vorbesc cu tine si apoi sa luptam impreuna. Clar faptul ca te-ai lasat de fumat e un lucru extraordinar ai o vointa de fier inseamna. Felicitari O sa te tin la curent cu evolutia lui dupa trecerea pe clozapina. Dar o sa caut si alternative la tratamentul medicamentos.
1
30-06-2009, ora 12:25
maman
Nu este medic/terapeut
maman
o scurta intrebare pt Valentin sau cine face tratament cu clozapina. Am inceput tratamentul cu clozapina de o saptamana. Va rog sa-mi spuneti daca salivatia excesiva este doar la inceputul administrarii sau se mentine in permanenta. Stiu ca fiecare organism reactioneaza diferit dar as vrea totusi sa stiu cum ati reactionat in acest caz. Multumesc. Sanatate si putere tuturor
1
30-06-2009, ora 14:42
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Buna ziua Da hipersalivatia se mentine in permanenta.Eu fac tratament cu clozapina de 5 ani si dorm cu prosop pe perna.
1
16-07-2009, ora 01:09
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
valentin
1
27-05-2010, ora 00:21
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Nu a incercat nimeni terapia electro-convulsiva? A dat rezultate bune in trecut si la anumite boli din spectrul schizofreniei.
1
12-08-2010, ora 20:27
tracasat
Nu este medic/terapeut
tracasat
cunosc si eu o persoana cu probleme psihice dar care refuza tratamentul si nici nu poate fi vorba de internare pt ca refuza sa creada ca are probleme psihice cu toate ca a tinut vreo 2 ani tratament si acum l-a intrerupt.problemele au aparut din nou.urmariri, viziuni, etc. se stiu deja.dar nu accepta sa fie internat si sa ia tratament.daca stie cineva o metoda de a interna un bolnav sa mi-o spuna pe forum
1
12-08-2010, ora 21:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ calinjack

Il luati intr-o plimbare cu masina si il duceti direct la camera de garda a spitalului unde se poate face internare involuntara. Totul e sa fie 2 persoane in spate care sa il tina in momentul in care incepe sa banuiasca ceva. Asta ar fi cel mai netraumatizant.

Daca nu, singura metoda posibila este cea cu politia si salvarea.

P.S.: M-am mai gandit la un scenariu. Vorbiti cu medicul psihiatru sa va dea ceva de dormit sa ii puneti in mancare si sa il duceti acolo adormit. Si eu ma confrunt cu un astfel de caz si am inceput sa iau eu mai multe medicamente din cauza problemelor pe care mi le face. Va inteleg perfect. Dar daca nu se ia nici o masura, situatia va trena la infinit pe nervii si sanatatea dumneavoastra iar boala i se va agrava. Nu va mai ganditi la consecinte. Majoritatea celor care au fost internati involuntar, dupa ce si-au facut tratamentul si si-au dat seama de greselile comise in timpul episoului psihotic, au multumit celor din jur ca au actionat.
1
12-08-2010, ora 22:13
tracasat
Nu este medic/terapeut
tracasat
faza cu politia si salvarea s-a consumat.politia l-a dus la psihiatrie unde a fost declarat apt in 3 secunde pe motiv ca nu este inregistrat in baza de date ca bolnav psihic iar salvarea a venit cu un tensiometru si nici macar nu a vrut sa se implice cu toate cca i s-au aratat hartiile care aratau ca este bolnav.faza cu internarea involuntara s-a petrecut in urma cu 2 ani dar nu stiu daca il mai putem pacali pe pacient inca o data pt ca el nu mai ia tratament acum iar problemele lui au reaparut si nu discerne ca e bolnav cum am citit pe forum ca altii isi dau seama de problemele lor.si mai are si o anume agresivitate.
1
13-08-2010, ora 18:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca a luat medicamente, puteti merge la medicul care i le-a prescris sa va dea o adeverinta cu boala lui.

Nu or sa mai aiba motiv sa va refuze internarea involuntara.

Cand chemati data viitoare salvarea, chemati si politia. Salvarea nu poate sa il ia cu forta. Politia, da.

Ii tot chemati pina vi-l interneaza.

V-am zis cealalta modalitate. Pacalit ca merge la plimbare. Pus intr-o masina si dus direct la camera de garda.
1
13-08-2010, ora 21:53
tracasat
Nu este medic/terapeut
tracasat
Multumesc pt sfaturi, dar care este rolul salvarii intr-o astfel de situatie?
1
13-08-2010, ora 23:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ tracasat

Pacientul este urcat in masina salvarii si insotit de obicei de 2 reprezentanti ai politiei ca sa nu opuna rezistenta.
1
10-09-2010, ora 21:40
tracasat
Nu este medic/terapeut
tracasat
multumim de sfaturi!am reusit sa-l internam.timpul ne va arata rezultatul.
1
12-06-2013, ora 12:15
nicoleta2006
Nu este medic/terapeut
nicoleta2006
buna ziua..am citit comentarile voastre, si va admir pentru curajul si lejeritatea dea vorbi despre acest subiect foarte important, care din pacate se confrunta multe persoane, si nu au curajul de a vorbi sau, nici macar nu realizeaza ce li se antanpla, , si cred ca tot ce li se antanpla este real...dureros.Nu mam gandit niciodata ca am sa ma documentez oarecum despre acest subiect.din pacate mama mea are aceasta boala...din cauza unor depresi puternice sa ajuns aici, si cel mai greu este ca ea nu realizeaza cea ce se antanpla..crede ca totul e normal ca cineva ai vrea raul.aude voci mereu, halucinati, nu doarme, doctorul ia prescris olanzapina..10 g..dar problema este ca ca nu vrea sa ia pastilele, nu vrea sa auda de pastile..mereu trebuie sa ile pun an mancare sau ceva de baut..cele mai grele momente sunt noaptea, cand ia spune ca cineva vorbeste cu ia, , ai spune anumite lucruri..nu stiu cum as puteao convinge sa as ia tratamentul, sa putem macar sa ancepem ceva..nu stiu credetima e o boala care eu una nu o pot antelege..sunt momente an care cand vorbim e ca si cum nu ar avea nimic...poate chiar gabdeste mai bn ca un om normal..astept raspunsuri cum ar trebui sa procedez...sa ma comport pt ca de multe ori simt ca nu mai fac fata..sper cu ajutorul lui d zeu ca antro zi sa pot discuta cu mama mea cum faceam odata..sanatate la toata lumea..fiti puternici.
1
26-10-2013, ora 12:35
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
Buna ziua, ma numesc Ionut si am fost diagnosticat cu tulburare psihotica polimorfa. urmez deja de 5 aun tratament su seroquel si anxiar, vara trecuta am fosr foarte aproape de remisie dar am suferit un soc emotional la despartirea de fosta prietena si in consecinta am recazut in aceasta boala. Nu aud voci (niciodata nu le-am auzit), nu am halucinatii, dar am zile in care imi e frica si sa merg sa mananc, sa ies din casa, stau pe intuneric cu jaluzelele trase nu vreau sa vb cu nimeni si sa ma vad cu nimeni de frica, nu imi pot desfasura activitatea la servici. Voiam sa stiu daca si voi ati simtit asa ceva, daca puteti merge la lucru daca aveti zile din alea cu frica ca si mine. Legat de Olanzapina marti cand am mers la medicul meu psihiatru mi-a recoamndat-o in locul seroquelului dar nu am putut dormi prea bn din cauza ei, dimineata urmatoare m-am simtit rau si am vb cu medicul si mi-a spus sa revin la vechiul tratamen si deja ma simt mai bine.
1
26-10-2013, ora 15:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Rene Ionut

Nu ai putut sa dormi bine nu din cauza Olanzapinei, ci din cauza sevrajului de la Seroquel.
In momentul in care te lasi de seroquel (mai ales brusc) ai sevraj caracterizat in special prin insomnie si greata.

S-ar putea ca dupa 5 ani de utilizare sa se fi suprasaturat receptorii de Seroquel. Si sa nu isi mai faca rolul pe deplin.
Olanzapina te si dinamiza putin, insa are si ea efectele ei secundare.

Poate totusi ar trebui sa rabzi un pic sevrajul (citeste prospectul de la Seroquel ca sa te lamuresti) si sa incerci sa treci pe Olanzapina. Te-ar putea scoate din aceste stari de care te plangi.

P.S.: Anxiar e un medicament foarte bun dar e o benzodiazepina. Benzodiazepinele nu se iau mai mult de 2-3 luni. Altfel dau dependenta. Si el va da sevraj cand vei renunta la el. Atentie !
1
26-10-2013, ora 15:23
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ionut ai nevoie si de un antidepresiv ! Seroquelul actioneaza doar ca antipsihotic dar tu ai nevoie de un antidepresiv care ca fie bun anxiolitic pt a putea renunta la acel anxiar, care nu poate fi luat prea mult timp, asa cum ti-a spus si Clara !
In acelasi timp ai putea reduce mult si cantitatea de seroquel mai ales ca tu nu ai avut simptome pozitive !
1
26-10-2013, ora 15:33
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
Buna Clara, multumesc pentru ca ai raspuns repede. Ai dreptate am avut si sezatie de vomitat dimineata urmatoare folosirii Olanzapinei. Prin august anul trecut mi s-a tot redus doza de seroquel si la un moment dat mi s-a scos de tot si pana anul acesta prin mai-iunie nu am mai luat decat o jumatate de anxiar. Anxiarul l-am luat inca de la inceput, deci si cu el sunt de 5 ani. Niciodata nu mi-a fost scos de medic. Dar pentru ca am recazut mi s-a dat seroquel de 400 de care nu am mai luat niciodata si 2 anxiare intregi care iarasi nu am mai luat niciodata. In plus mai iau si depakine si tot la 2 saptamani o injectie de fluanxol. Nu uita medicul mi-a zis sa revin la vechiul tratament daca ma simt rau nu mi-a zis sa ma obisnuiesc cu sevrajul de la seroquel. Lucrurile care ma deranjeaza cel mai mult sunt frica asta de a iesi din casa uneori, de a merge la servici, agitatia generala, neincrederea in mine si in puterile mele si senzatia ca toata lumea e mai buna ca mine in orice, ca eu nu merit nimic ca sunt un nimic. Crezii tu ca de la olanzapina mi se vor duce aceste lucruri care ma deranjeaza?
1
26-10-2013, ora 15:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Rene Ionut

Cred ca doctorul nu are notiuni pentru sevrajul de la fiecare medicament.
Ti-am sugerat sa verifici prospectul.
Tu nu ai avut starile de la Olanzapina ci de la renuntarea la Seroquel.

Si cred ca schema ta de tratament ar trebui usor reconfigurata in urma elementelor pe care le-ai prezentat in ultimul mesaj.
Sa nu te superi ca iti spun dar ar cam trebui schimbat medicul.
Cat Depakine iei ?
1
26-10-2013, ora 15:42
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
@stevens: multumesc de sfat. sunt foarte curios de ce medicul niciodata nu mi-a scos anxiarul dar seroqulelul da, desi mi-a spus ca da dependentadin iunie iau seroquel de 400, anxiar 2, depakine 1 si o fiola injectabil de fluanxol dar marti mi-a schimabt tratamentul si mi-a zis sa iau 1 anxiar, 1 olanzapina, 2 depakine, le-am luat si cum ii ziceam Clarei nu am dormit prea bine, eram agitat dimineata imi venea sa vomit si ma durea capul am sunat imediat medicul care mi-a zis sa revin la vechiul tratament, curios, nu mi-a zis sa suport un pic sevrajul de la seroquel ca va fi mai bine. eu nu stiu ce sa mai zic si sa mai cred, eram convins ca am schizofrenie dar nu prezint nici una din simptomele ei si am fost diagnosticat cu tulburare psihotica polimorfa
1
26-10-2013, ora 15:44
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
@ clara
Draga Clara depakine iau 1 in vechiul tratament cel cu seroquel, si 2 in noul tratament cu olanzapina
1
26-10-2013, ora 15:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Rene Ionut

Cu Tulburare psihotica polimorfa stiu cazuri care merg f bine cu Rispolept injectabil o data la doua saptamani. Si atat. Fara nici un alt medicament.
Tie ti se administreaza doua antipsihotice si doza de Depakine daca e de 1.000 e doza de iesire din episod. Esti in episod ?
Iti ruinezi ficatul daca iei prea mult 1.000 mg Depakine.
1
26-10-2013, ora 15:48
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
@clara
Nu ma supar, iau orice sfat cu mare drag doar sa scap de problemele astea sau macar sa stiu cum sa le controlez. medicul asta il am de 5 ani si m-a mai pus o data pe picioare si cred ca o mai poate face o data numai ca nu stiu cum sa imi controlez starile astea de frica si agitatie si sa ma pot bucura si eu de viata, sa nu ma mai consider un nimic care nu merita nimic bun
1
26-10-2013, ora 15:53
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
@ clara
Imi poti spune varsta si daca esti ceva medic pentru vad ca stii f bine problema asta. depakine mi s-a recomandat 500 mg in tratamentul cu olanzapina dar cum am revenit la tratamentul vechi iau numai o pastila deci mai putin de 500mg
1
26-10-2013, ora 15:55
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
@clara
ma intrebi daca sunt in episod eu iti raspun nu stiu pentru ca nu stiu mare lucru despre boala asta, habar nu am cum sa o controlez pentru a avea o viata normala si pentru a merge linistit la servici fara fricile astea enervante
1
26-10-2013, ora 15:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu sunt medici psihiatri pe acest Forum, din pacate :(.

Daca tii atat la acest medic, atunci te prezinti la el, si ii sugerezi sa iti dea si un antidepresiv care sa mearga si pe depresie si pe anxietate. Daca e de acord. Tu ai si simptome de depresie si anxietate.
1
26-10-2013, ora 15:56
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
sevrajul asta la seroquel cat tine?
Adaugă un comentariu / răspuns
191 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul