psihoza discordanta: olanzapina apoi clozapina (isi face efectul doar 6 ore)

191 comentarii 1 2 ..... 6 7
1
26-10-2013, ora 16:00
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
ai idee cum sa imi controlez mai bn boala asta? sa ma pot intoarce la servici sa nu mai fiu o leguma ce sta in pat
1
26-10-2013, ora 16:09
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
@clara
pai anxiarul asta nu e pentru anxitate? pt ca ma simt bine cand il iau dar a doua zi tot mai am stari de anxietate. M-am saturat sa ma tot refugiezin mine si in casa mai ales ca e weekend :(
1
26-10-2013, ora 16:26
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
@clara
mi-ai sugerat ca ar trebui reconfigurata foaia de tratament. cum zici tu ca ar trebui sa arata chiar sunt f interesat
1
26-10-2013, ora 16:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Rene Ionut

Sevrajul poate sa te tina si 2-3 luni, mai ales daca ai renuntat brusc la seroquel.
Iti controlezi mai bine boala printr-o medicatie adecvata. Dar de foarte mare ajutor este credinta.
Cele mai bune rezultate s-au obtinut la pacientii care au imbinat cele doua.

Roaga-te prin cuvintele tale, cu staruinta, zilnic, sa iti revii si sa pot merge la serviciu.

Anxiarul e pentru anxietate dar e benzodiazepina. Da dependenta.
Te simti mai rau a doua zi ca anxietatea nu s-a vindecat. De asta trebuie sa ceri un ad care sa mearga si pe anxietate si pe depresie (gen seroxat, cipralex, venlafaxina).

Te cred. Te inteleg.
1
26-10-2013, ora 16:42
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
@clara
pana in 8 nov cand ma duc la medic nu prea am ce face trebuie sa mai rabd. interesant este ca in urma cu 5 ani cand am inceput tratamentul in cateva luni mi-a trecut su cu fricile si cu toate si tot cu tratamentul asta. acuma parca nu mai e destul, si mi-a adaugat depakine si fluanxol. anxiarul si fluanxolul nu au ncumva acelas rol? iar depakine-ul pentru ce este? seara ma simt f bine iar dupa ce iau tratamentul ma simt excelent. de dormit dorm f bn dar cam mult vreo 10-12 ore crred ca de bla seroquel ziua ma simt bine cu exceptia anxietatii care nu ma lasa sa ies din casa si sa merg la servici. legat de credinta atat de mult am suferit in lunile astea ca am ajund dintr-o pers f credincioasa in una care nu mai crede in nimic, ca nimic nu ma mai ajuta. doare f tare :(
1
26-10-2013, ora 19:32
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Man, ce iei tu este tratament serios ! Ce intelegi prin recadere, ce simptome ai avut mai exact ? Ai fost vreodata internat ?

Deocamdata cred ca mai realist este sa te gandesti la o pensie de boala decat la un serviciu stabil iar daca iti revii poti sa te depensionezi urgent !
1
26-10-2013, ora 20:32
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
@stevens
nu am fost niciodata internat pt ca medicul mi-a zis ca nu e nevoie. am 28 de ani cum sa ma gandesc la pensie de boala. normal ca imi doresc sa fiu ok la servici
1
26-10-2013, ora 22:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Rene Ionut

Repet: te duci si ceri un antidepresiv. Asa ii zice.

Seroquel, Fluanxol = neuroleptice
Anxiar = anxiolitic
Depakine = stabilizator de dispozitie.
Antidepresiv, de obicei e un medicament care face bine si depresiei dar si anxietatii.

P.S.: Cu credinta, nu are nimic, te ridici si o iei de la capat.
Mai bine sa inaintezi cu pasi mici decat deloc.

Spune Tatal nostru in fiecare seara si Doamne miluieste-ma de cate ori poti.
Trebuie sa fii consecvent si sa il rogi pe Dumnezeu sa iti dea ceva, prin cuvintele tale. De 3 ori pe zi daca se poate. Cere si ti se va da.

Cand zici "miluieste-ma", in cuvantul "mila" sunt cuprinse si iubirea, si iertarea, si tamaduirea, si pocainta. Intr-adevar mila lui Dumnezeu este cea care le lucreaza pe toate: pocainta, curatirea de patimi, luminarea mintii etc.
1
26-10-2013, ora 22:37
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Clara nu poate sa ceara antidepresiv cat timp ia o gramada de pastile plus acea injectie ! Trebuie sa scoata injectia si sa scada si pastilele ca sa poata face tratament cu antidepresive ! Cred ca ar fi bine sa consulte si un alt medic !
1
27-10-2013, ora 14:35
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
am consultat si alt medic care a spus ca nu se baga peste tratamentul unui coleg si nu stie ce sa zica legat de mine pentru ca m-a vazut sub tratament si m-am comportatat cum trebuie si voia sa ma vada ce fac fara tratament, nu mi-a spus nici ca e bine nici ca e rau tratamentul pe care il iau. cert este ca eu in continuare am probleme cu anxietatea care nu ma lasa sa ies din casa si maine am o zi importanta la servici trebuie sa merg. ce ma deranjeaza este ca din cauza anxietatii petrec duminica in casa. e foarte trist :(.astept o sloutie sau o idee de la voi.o duminica placuta
1
27-10-2013, ora 14:55
Rene Ionut
Nu este medic/terapeut
Rene Ionut
@ clara
tu de unde ai atatea notiuni despre partea asta?
Adaugă un comentariu / răspuns
191 comentarii 1 2 ..... 6 7

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul