psoriazis al scalpului

170 comentarii 1 2 ..... 5 6
0
13-12-2011, ora 16:45
Paulina88
Nu este medic/terapeut
Paulina88
Buna ziua, am 23 ani, ma confrunt cu aceeasi problema, dar nu stiu daca ar putea fi psoriazis.De un an a inceput cu o mancarime, apoi au devenit coji, iar acum nu ma mai pot abtine, de fiecare data dupa ce se fac coji ma mananca incat tre sa dau coaja jos, iar dupa ce o dau jos devine pielea rosie.Se poate sa fie si altceva in afara de psoriazis?Nu am fost la dermatolog, mi am facut programare pt vineri.imi este groaza.Poate cineva sa mi dea un raspuns, va rog mult.Nu pot mege nici macar la un coafor.Tin sa precizes ca doar pe cap am aceste coji, sunt in forma rotunda si din cauza cojilor numai imi sta parul cum as vrea.nu ma spal cu sampoane de cateva luni, doar cu sapun de casa.poate sa mi raspunda cineva, va rog.multumesc
0
09-02-2012, ora 01:31
Sellena89
Nu este medic/terapeut
Sellena89
buna ziua, as avea si eu o intrebare acum 3 ani am inceput sa am niste eruptii pe piele..intr-o vizita la doctorul ginecolog mi-a spus ca am psoriazis...am fost la 3 doctori diferiti...doar unul a spus ca am psoriazis si mi-a dat 2 creme carison crema si carison unguent...iar pt scalp head and shoulders...cel de-al 2 lea doctor m-a trimis la orl...sa-mi fac un control la gat (dar nu am nimik) si mi-a dat crema psorcutan, iar al 3 lea doctor mi-a dat o crema facuta in farmacie care contine fff mult iod( si care mi-a facut mai rau)apoi mi-a mai dat dermovate unguent si crema care a dat rezultate...dar din pacate a reaparut...si am pe tot corpul nu sunt foarte mari..doar ca niste cosuri..cu scuame..doar 2-3 sunt ceva mai mari...iar pe scalp sunt cele mai multe am folosit sampoane creme unguente(solutie diprosalica, crema acid diprosalic).nu mai functioneaza nimic...tin sa precizez ca am fff mari caderi de par...va rog sa-mi spuneti ce as mai putea folosi
0
09-02-2012, ora 01:34
Sellena89
Nu este medic/terapeut
Sellena89
si tin sa mai precizez ca in familia mea nu au existat antecedente de acest gen...va multumesc
0
03-03-2012, ora 01:15
Dada1
Nu este medic/terapeut
Dada1
Buna seara domnule doctor,
Sufar de psoriazis vulgar de la varsta de 7 ani. Acum la varsta de 20 m-am tratat, sa spun asa, in mare. Am folosit o gramada de creme prescrise de multi dermatologi. Am fost si la renumita clinica psoremis. Namolul acela mi-a ajutat doar ca in Romania se da la un gramaj foarte mic si la un pret extrem de ridicat si pe langa toate acestea este si diluat. Am reusit in urma cu cativa ani sa-mi procur aceasta cremanamol din israel care am luat-o la un gramaj mult mai mare si fiind mult mai cremos. Mi-a ajutat foarte mult. Insa am ramas ca un dalmatian. Cu timpul s-au mai dus si din pete ramanad foarte putine. Acum de aprox. un an de zile, am scalpul aproape plin de cruste, dupa urechi si in urechi si cateva pe corp. Namolul acesta nu-mi mai ajuta deloc. Va rog. am citit din comentariile d-voastra. sa iau samponul selegel si sa ma dau seara si dimineata cu diprosalic? Cele de pe corp se vor trage sper. Nici nu le bag asa in seama ca mai trec si de la sine. Imediat cum da caldura..si soarele mai ajuta in cazul meu.. tin si regim! Insa cele foarte multe de pe scalp si din urechi nu mi-au trecut decat pentru perioade mici de timp. Va rog daca ma puteti ajuta as ramane foarte recunoscatoare.
Va multumesc mult!
0
04-03-2012, ora 16:48
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
Buna ziua.
As dori sa stiu daca cei ce au psoriasis pe scalp, s-au confruntat si cu caderea parului in zona respectiva. Eu am o zona cam de 2 cmX2cm. mi s-a spus de catre dermatolog sa dau zilnic cu ulei sa inmoi crustele - rezultat zero, a schimbat cu o solutie preparata la farmacie care avea in compozitie acid acetilsalicilic si sampon de la ducrey.Zona a ramas acoperita cu o crustafina alba si parul a cazut. Ajutati-ma va rog, ce pot face?
0
02-06-2012, ora 15:14
lapadat samir
Nu este medic/terapeut
lapadat samir
Buna ziua D- LE DOCTOR azi am descoperit pe scalpul copilului meu in zona cefei o pata rosie acoperita de o crusta subtire alba care se desprinde cu usurinta descoperind o piele subtire rosie aproape de rana are marimea unei monede.!!din ce am citit pe forum mam ingrozit sa fie vorba de psoriazis!!!nam apucat sa consult un medic!mentionez ca baietelul are 10 ani si este diagnosticat cu vitiligo.pot coexista cele 2 boli la aceasi persoana????va multumesc samir
0
01-02-2013, ora 15:54
Kriss01
Nu este medic/terapeut
Kriss01
Buna,
Am fost diagnosticata si eu cu psoriazis vulgar in urma cu o luna si as vrea sa stiu daca pot folosi vopsea de par. La nivelul scalpului am acele bucati de piele uscata si rosie. Mi-am mai vopsit parul si inainte dar acum nu stiu cat de bine/rau imi face. Vreau sa stiu daca e normal sa simt usturime sau mancarime in timp ce imi aplic vopseaua daca am acele irititaii ale scalpului. Ce ma sfatuiti ? Va multumesc:)
0
06-02-2013, ora 14:36
takeIt2TheGrave
Nu este medic/terapeut
takeIt2TheGrave
http://imgur.com/3UQRNHr

Este psoriazis? Am si pe scalp, medicul mi a spus ca este dermatita seboreica... Dar mi a aparut si aici, la genunchi.
0
30-03-2013, ora 13:59
Ovidiu Petre
Nu este medic/terapeut
Ovidiu Petre
buna ziua, sunt diagnosticata cu psoriazis, am avut pe scalp, coate si genunchi, insa acum mi-a aparut in zona umarului si in zona genitala. am folosit elosalic si un preparat de la farmacie recomandate de doamna doctor. As dori sa stiu pentru zona genitala ce as putea folosi sau pentru mancarime pana ajung la medic. Multumesc anticipat!
0
03-08-2013, ora 16:47
St3la
Nu este medic/terapeut
St3la
Buna! Eu am psoriazis gutat. Am incercat ultraviolete si unguente si, din pacate, mi-a mai tot aparut din cand in cand in anumite zone (in special pe abdomen). Am avut si in par si cele din p[ar nu mi-au trecut niciodata. De curand, am incercat altceva, pentru ca unguentele nu ma ajuta foarte tare, decat pe termen scurt. E o terapie prin unde electormagnetice si e un cabinet care e pe undeva la Muncii. Aparatul se cheama Ondamed si auzisem de la o alta o cunostinta ca ar fi bun pentru psoriazis. Am mers la cateva sedinte si vreau sa spun ca inca de la prima sedinta am observat ca petele incep sa se micsoreze si sa mai piarda din coaja aia inestetica. Sunt deja in a doua saptamana de sedinte si petele care erau micute inainte de asta au disparut iar cele din par sunt si ele mai mici. O sa va tin la curent cu rezultatele dupa ce termin sedintele. :D
0
06-04-2014, ora 12:08
Georgy3
Nu este medic/terapeut
Georgy3
Buna ziua D-le Doctor, am o problema si eu cu scalpul, am mancarimi si cosuri in cap, coji, si un miros neplacut, mi-a cazut si foarte mult par, se ingrasa parul.. nu stiu ce sampon sau tratament ceva sa iau..ce puteti sa imi recomandati ?
0
12-04-2014, ora 17:34
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna ziua. Pentru psoriazis va pot recomanda un tratament eficient. In cazul in care doriti ma puteti contacta pentru detalii. Sanatate.
0
16-04-2014, ora 16:53
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Din pacate pana in momentul de fata nu am vazut pacienti vindecati de psoriazis prin argiloterapie. Mai mult decat atat tratamentul sugerat de catre mine este gratuit. Sanatate
0
10-09-2014, ora 22:56
Mihaela Preda
Nu este medic/terapeut
Mihaela Preda
Buna, dupa nasterea copilului mi-a aparut pe scalp o mancarime urata care se transforma in rana si dupa aia pica in par intr-un fel de matreata. am folosit samponul de la ducray kelual DS, apoi cu elocom solutie si m-am facut o data cu dermovate crema dar e foarte greu de aplicat pe scalp. Imi dispare cam 2 saptamani si apoi apare din nou. De 2 ani o tin tot asa. Ce sa fac sa nu imi apara asa de des. Ma doare efectiv pieleea capului cand ma piaptan.
Multumesc.
0
23-03-2015, ora 21:26
marian_tro
Nu este medic/terapeut
marian_tro
Buna seara.De 5 ani am fost diagnosticat cu psoriazis.Am folosit fel si fel de creme, sampoane, etc.In ultima vreme folosesc Elocom unguent(de 4 ani).Imi poate afecta pielea acest Elocom?Imi apar coji dupa ureche, in ureche, in cosul pieptului, pe spate, pe scalpul capului.Imi puteti recomanda altceva?Va multumesc.
0
21-06-2015, ora 00:17
mikiz
Nu este medic/terapeut
mikiz
Buna seara,
Si eu "sufar" de aceasta afectiune, dar multumesc lui Dumnezeu, nu intr-o faza f urata, desi am avut perioade in care imi era destul de greu...
Vreau sa va spun ca am incercat si eu la randu-mi tot felul de sampoane (bluecap, ducray, nizoral, etc...) si m-am oprit la unul care "face fata" si nici nu s-a creat dependenta ( adica isi face efectul si dupa un timp indelungat de folosire), acesta este "NODE DS +" de la Bioderma. Nu sunt in masura sa recomand ceva, dar merita incercat! Recent am auzit ca ar fi bun "Mediket Ictamo". Ce parere aveti dl. doctor?.ar fi mai bun decat cel mentionat de mine?
Eu nu folosesc un sapun special, desi stiu ca ar trebui...am auzit de "Atolys"; mi-l recomandati? Va multumesc anticipat pt. raspuns si...multa sanatate tuturor!
0
04-10-2015, ora 15:15
helen2015
Nu este medic/terapeut
helen2015
Pt. cojite in par am folosit ulei de cocos care se gaseste la plafar. Se maseaza scalpul cu ulei de cocos, se acopera scalpul cu o casca de dus sau o punga si se lasa sa actioneze 2-3 ore sau chiar mai mult daca se poate. Dupa care se spala parul cu sampon de 2 ori. La mine a dat rezultate. Succes!
0
24-11-2015, ora 23:31
simona rahman
Nu este medic/terapeut
simona rahman
Si eu sufar de psoriazis palmo-plantar de multi ani De la crema asta nu mai fac pustule ALIFIE DE MARUL LUPULUI facuta de ÈšIRBAN IOAN Nu! Nu e tata, nu e fratele meu.. e o crema cumparata de la Indagra anul asta dupa ce am incercat ORICE se poate incerca pe lumea asta. salutari!
0
26-01-2016, ora 22:51
Kosmin0000
Nu este medic/terapeut
Kosmin0000
Buna ziua!Mi-au aparut niste umflaturi gen"cosuri"la nivelul cefei de 5-6 luni, ce contin un fel de lichid..atunci cand le storc nu se usuca..si se umfla.Ce as putea avea si ce as putea folosi sa treaca?
0
11-03-2016, ora 16:50
Gaby T.
Nu este medic/terapeut
Gaby T.
Buna ziua! Pe la varsta de 9 ani am fost diagnosticata cu psoriazis vulgar, boala a fost controlata pana acum dar de la inceputul anului a erupt din nou, astfel imi puteti spune daca pot sa ma vopsesc? Mentionez ca inca am eruptiile la nivelul scalpului.
Adaugă un comentariu / răspuns
170 comentarii 1 2 ..... 5 6

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •