psoriazis de vreo 7 ani

25-02-2010
nelutrussc
Nu este medic/terapeut
nelutrussc
BUNA SEARA, am psoriazis de vreo 7 ani, am incercat tot felul de tratamente.la inceput mi-a aparut pe cap apoi pe coate si pe picioare de la genunci in jos, am folosit tot felul de creme problema mea cea mai mare este ca am fost la medic si mi-a gasit siartrita psoriazica psoriazisul este vulgaris.O INTREBARE, MI-A FOST INDICAT SA FAC 2 FIOLE PE SAPTAMINA DE METHOTREXAN. ma intereseaza daca a mai facut cineva si care sunt riscurile
4 comentarii
0
25-02-2010, ora 18:34
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
dacă ai şi artrită atunci doar cremele nu sunt de ajuns oricât de bune şi promiţătoare ar fi!- în timp poţi să ajungi la complicaţii articulare severe- deformări şi incapacitate funcţională.
Metrotrexat este un tratament bun, te va ajuta în această situaţie. într-adevăr pot exista şi efecte secundare, dar dacă nu răspundeţi bine sau aveţi efecte adverse- oricând se poate folosi alt medicament. există terapii noi multe aplicate cu succes pacienţilor şi cu păstrarea funcţîonării articulatiilor
0
25-02-2010, ora 20:33
nelutrussc
Nu este medic/terapeut
nelutrussc
mii de multumiri pentru raspunsul promnt, la ce terapii va referiti ? as fi tare multumita daca mi-ati spune
0
25-02-2010, ora 21:14
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
păi există tot felul de medicamente noi: terapii biologice, tratamente precum infliximab, adalimumab, etanercept- acestea sunt cele mai noi existente la ora actuală- ex medicamentul Remicade
0
25-02-2010, ora 22:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Uite aici o crema care functioneaza cu adevarat, de abia a aparut pe piata in Germania in toamna :
http://forum.romedic.ro/prod/O_crema_care_functioneaza_la_psoriazis_si_neurodermita_!!!_038636.html

Ce mai functioneaza este un tratament homeopat la un medic bun care practica homeopatia clasica (spre exemplu Dr. Silivaia Nedelcu sau Dr. Ileana Randasu din Bucuresti)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •