psoriazis - urgent!

04-05-2009
stavrache andrei
Nu este medic/terapeut
stavrache andrei
sunt plecat in voiaj si am psoriazis, mai am o luna si jumatate pana ma inbtorc acasa si nu mai am nici un unguent cu care sa ma dau pe corp, cu ce as putea sa ma dau sa imi ia mancarimea pana ajung in tara.Va rog sa imi raspunde-ti cat mai urgent
45 comentarii 12 Înainte ›
0
04-05-2009, ora 23:07
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
incearca dermovat.
0
05-05-2009, ora 19:08
stavrache andrei
Nu este medic/terapeut
stavrache andrei
as incerca cu placere dar nu mai am dermovat cu mine ca sunt plecat de acasa din decembrie si am terminat toate unguentele care le-am avut cu mine si m-am umplut rau de bube, multumesc oricum pentru raspuns
0
06-05-2009, ora 19:08
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
incearca sa gasesti ceva cu aceeasi substanta activa..
Dermovate crema si unguent contin fiecare 0, 05% propionat de clobetasol.
0
06-05-2009, ora 19:32
stavrache andrei
Nu este medic/terapeut
stavrache andrei
este tare draguta dar draguta ca imi raspunzi dar eu sunt pe un vapor de unde nu am voie sa cobor, sunt pe un petrolier si nu pot cobori asa ca nu cred ca am altceva decat sa astept sa ajung acasa, dar macar poti sa-mi recomanzi un medic bun, eu sunt din constanta, sau o clinica, ca am fost in constanta si nu-mi dau decat unguente si cu astea nu imi trece mai deloc, mersi mult, astept raspuns de la tine
0
07-05-2009, ora 13:42
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
andrei eu nu sunt medic..eu doar am facut un proiect care includea si boala pe care oa i..din cate stiu eu.. aceasta boala o poti tine doar in frau..si o poti educa sa nu te deranjeze..

incearca sa gasesti pe net un dermatolog.. ce te poate ajuta sa intelegi si sa iti tratezi boala..sincer nus tiu nici unul in constanta dar ma pot informa.. stiu ca este un domn doctor aici pe forum dermatolog.. in iasi.. poate poti lua legatura cu domnia sa.


incearca sa gasesti pe vapor ceai de musetel :P ca sigur au.. si posibil miere... sa te speli pe rani. :)

sanatate.
0
07-05-2009, ora 18:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
La Constanta puteti apela la doctorul Nocivin Dan. Il gasiti la Spitalul Militar.
Pe vapor nu va raman decat baile cu apa sarata si expunerea progresiva la soare.
0
07-05-2009, ora 20:52
stavrache andrei
Nu este medic/terapeut
stavrache andrei
stiu de doctorul nocivin, la el m-am tratat, dar am auzit la un post local din constanta de niste injectii care sunt f.scumpe dar sunt compensate de casa de asigurari si facute aceste injectii pe o perioada de 2 ani s-ar scapa de psoriazis, dar nu stiu unde sa ma adresez si daca exista intradevar aceste injectii.Am adresat acest mesaj pentru midorin 42.
0
07-05-2009, ora 20:53
stavrache andrei
Nu este medic/terapeut
stavrache andrei
stiu de doctorul nocivin, la el m-am tratat, dar am auzit la un post local din constanta de niste injectii care sunt f.scumpe dar sunt compensate de casa de asigurari si facute aceste injectii pe o perioada de 2 ani s-ar scapa de psoriazis, dar nu stiu unde sa ma adresez si daca exista intradevar aceste injectii.Am adresat acest mesaj pentru midorin 42.
0
07-05-2009, ora 22:24
COCIORVA MIHAELA
Nu este medic/terapeut
COCIORVA MIHAELA
imi pare rau pentru tine dar se pare ca vei sta asa pana ajungi acasa
nu pot sa te ajut decat in momentul in care ai acces la o farmacie
am gasit un remediu fantastic contra psoriazisului
nu mi l-a recomandat medicul ca nu stia de asta dar am scapat de boala asta cumplita in proportie de 80%
daca te intereseaza iti voi spune cum
eu am incercat tot felul de tratamente auzite si prescrise, unsori si preparate, foarte greu de tinut si cu toate astea nu au ajutat cu nimic
poate gasesti o crema de corp care e usor mentolata si te mai ajuta un pic
stiu ca ai si o stare proasta din cauza mancarimii dar macar consoleazate cu ideea ca ajungi acasa si ai sa te poti bucura de o piele curata fara mancarimi
0
08-05-2009, ora 18:43
stavrache andrei
Nu este medic/terapeut
stavrache andrei
pentru mihaela cociorva
iti multumesc pentru raspuns si m-ar interesa remediul de care vorbeai, stiu ca nu am ce face pana acasa, mai am un pic si vin si tare as dori sa imi spui si mie cum ai scapat, ca si eu am fost la o gramada de doctori si in afara de dermovat si inca vre-o 2 unguente nu mi-au dat, am facut la moldamine de nu mai stiu de mine si degeaba, ti-as multumi din suflet daca mi-ai spune cum sa scap
astept raspuns de la tine
0
08-05-2009, ora 18:55
alina_lumi
Nu este medic/terapeut
alina_lumi
pt mihaela
buna
numele meu este alina si sufar de aceeasi problema .psoriazisul...
te rog mult sa-mi zici si mie remediul acela fantastic pe care l-ai descoperit
merci mt
0
08-05-2009, ora 20:16
gurita
Nu este medic/terapeut
gurita
Buna ziua,
Sufar de aceeasi boala, psoriazis, si m-ar interesa daca exista vreo problema in cazul in care eu fac masaj anticelulitic. Va multumesc
0
08-05-2009, ora 20:20
gurita
Nu este medic/terapeut
gurita
Vreau s amentionez ca in prezent nu am aproape nici o pata pe corp, decat cateva foarte mici pe pulpele inferioare si cateva pe spate, dar mici. Le tratez cu dermovate, caci pana acum nu am gasit nimic altceva mai bun, din pacate, si am renuntat sa mai sper la minuni.singura solutie mai neinvaziva decat aceste creme cu corticoizi fiind soarele. Si cam atat.De cateva zile fac acest masaj anticelulitic si as dori sa stiu daca mi se poate intampla ceva, avand psoriazis, mai ales ca m-am cam invinetit nitelus in urma masajului. Va multumesc inca odata.
0
08-05-2009, ora 20:34
COCIORVA MIHAELA
Nu este medic/terapeut
COCIORVA MIHAELA
buna la toata lumea
in primul rand tin sa mentionez ca nu sunt medic si s-ar putea ca tratamentul pe care l-am facut eu sa nu tina la toti
in alta ordine de idei pot sa dau cateva sfaturi inainte de toate: putin regim cat se poate (fara cafea, ciocolata, produse excitabile, etc.), in cazul in care sunteti stresati luati o pastila de magne b6 dimineata (mie mi-au facut bine si nu m-au molesit) cu toate ca sunt grasa nu am avut pofta de mancare
tratamentul l-am luat de la cineva care probabil l-a luat din strainatate pt. ca multi dintre farmacisti nu au auzit de el dar il puteti gasi pe net
se cheama LAVIAN DERMAL crema si costa 32 lei
0
08-05-2009, ora 20:41
COCIORVA MIHAELA
Nu este medic/terapeut
COCIORVA MIHAELA
dimineata se spala corpul cu sapun CREMA dove apoi se da pe bubite cu lavian
de cate ori te mananca unge cu lavian
seara se spala corpul cu sapun si se unge cu lotiune de la EUCERIN cu 10% uree
pe fata, dimineata, faceam acelasi lucru doar ca ma dadeam cu SPRAY DE LA AVEN CU APA TERMALA si apoi cu crema de la BIODERMA (SENSIBIO RICH)
0
08-05-2009, ora 20:48
COCIORVA MIHAELA
Nu este medic/terapeut
COCIORVA MIHAELA
adica dimineata ma spal cu sapun bine si pe fata
pe cap ma spal cu sampon de la eucerin cu 5% uree
seara ma ung cu crema de noapte de la eucerin tot cu uree
s-a constatat ca organismul celor cu psoriazis nu produce uree
pe cap ma dau cu lavian ziua iar seara cu crema de fata eucerin sau cu lotiunea de corp ca sa se hidrateze si pielea capului putin
asta nu inseamna ca se unge sa curga, nu, doar cu buricele degetelor se maseaza la radacina putin
0
08-05-2009, ora 20:57
COCIORVA MIHAELA
Nu este medic/terapeut
COCIORVA MIHAELA
cam asta e, daca mai doreste cineva lamuriri astept sa imi scrieti aici sau pe mail-ul personal, -
acum o sa va spun ce reactii am avut
nu mi s-a parut ceva extraordinar de la inceput doar ca am inceput sa ma scarpin din ce in ce mai putin iar noaptea sa dorm fara sa scutur patul din orice pozitie
dar era ceva, mai ales ca sotul meu imi tot spunea sa ma duc si sa cumpar produsele odata
ma vedea cat sufar si nu puteam sa dorm nici intr-un fel ca toate ma dureau, aveam tot mai multe pete ingrozitor de dureroase si dimineata ma trezeam cu pijamaua sau camasa pline de sange, la coate si mai ales pe burta se vedea sange mereu
nu ma duceam sa cumpar din cauza ca ma cam saturasem sa faca toti experiente pe mine si sa nu am nici un fel de reactie de durata
0
08-05-2009, ora 21:04
COCIORVA MIHAELA
Nu este medic/terapeut
COCIORVA MIHAELA
m-am uns cu toate prostiile prescrise si citite, preparate si uleiuri, NIMIC
cu tratamentul nou a inceput sa se vada si am continuat
seara a fost, la inceput greu, cand ma dadeam cu lotiunea ma apucau niste calduri de imi venea sa ies din casa dezbracata sa ma bata vantul, ma sufocam pur si simplu
apoi m-am simtit bine, nu mai erau bubele aspre, nu mai curgea sange, puteam sta pe scaun normal (in spatele picioarelor eram rani) si noaptea DORMEAM
0
08-05-2009, ora 21:04
COCIORVA MIHAELA
Nu este medic/terapeut
COCIORVA MIHAELA
deci, bafta tuturor, astept sa imi scrieti
0
08-05-2009, ora 21:12
COCIORVA MIHAELA
Nu este medic/terapeut
COCIORVA MIHAELA
pt. gurita
cred ca ar fi mai bine sa termini pt o perioada cu masajul ca e ca un preview la scarpinat
adica lasa-te!
0
08-05-2009, ora 22:40
stavrache andrei
Nu este medic/terapeut
stavrache andrei
pt.mihaela cociorva
eu m-am dat cand eram acasa cu lavian dar nu am simtit nici o ameliorare, dar nu am folosit cremele de la eucerin pe baza de uree, cand ajuns acasa am sa incerc cu siguranta ce ai folosit tu, am sa urmez indeaproape exact cum mi-ai scris, o sa mai tinem legatura daca nu te superi, oricum multumesc mult, nu credeam ca sunt oameni care sunt interesatyi si de soarta altora, pana acum din cati am intrebat nici unul nu mi-a spus nimic, multumesc inca odata
0
08-05-2009, ora 22:43
stavrache andrei
Nu este medic/terapeut
stavrache andrei
am uitat sa-ti spun ca eu am folosit lavian, nu lavian dermal, ca am un prieten farmacist si daca nu gasesc aici eu am sora in america si vorbesc cu ea sa imi trimita de acolo
0
08-05-2009, ora 22:52
COCIORVA MIHAELA
Nu este medic/terapeut
COCIORVA MIHAELA
nu e nevoie sa iei din america fiindca il gasesti sigur si aici
daca poti acum sa faci plaja e f bine
eu am stat la soare toata vara trecuta dar sa iti mai spun un secret; foloseste crema cu protectie, la inceput protectie mai mare apoi mica
0
08-05-2009, ora 23:29
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
cu voi mai invat si eu cate ceva...

nu stiu cat de buna e expunerea la uv.
incearca sa o faci cu cap.
0
09-05-2009, ora 10:04
gurita
Nu este medic/terapeut
gurita
Inca odata.Eu nu am pic de bubite in momentul asta.nu ma scarpin deloc fiindca nu ma mananca nimic, pielea e perfect curata, decat ca sunt urmele lasate de tratamentul cu dermovate, adica pielea putin depigmentata, deci daca nu exista alta contraindicatie in afara de scarpinat, as continua masajul caci imi face bine pe alte planuri.Doamnele ma inteleg cu siguranta...
0
09-05-2009, ora 10:12
COCIORVA MIHAELA
Nu este medic/terapeut
COCIORVA MIHAELA
corect, continua cu asta
0
09-05-2009, ora 10:15
gurita
Nu este medic/terapeut
gurita
mersi mihaela. Dar as dori, daca se poate si parerea unui medic...no offense, dar vreau sa fiu sigura ca nu imi fac rau a la longue, ca sa zic asa.
0
11-05-2009, ora 14:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru stavarache andrei:
Injectiile despre care ai auzit sunt tratamente biologice cu anticorpi anti TNF alfa, o substanta produsa de organismul nostru, implicata in inflamatie.
Dosarul pentru acest tratament il face orice medic dermatolog. Dupa aprobarea sa de catre o comisie de la Bucuresti se incepe tratamentul propriu-zis.
0
11-05-2009, ora 14:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru gurita:
Aplicarea de Dermovate pe timp indelungat produce atrofia pielii.
0
11-05-2009, ora 14:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru COCIRVA MIHAELA:
Nu stiu cat a ajutat Lavian Dermal, insa cremele cu uree au ajutat sigur !
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •