Pt displazie endocol se face chiuretaj etajat?

23-06-2011
Camelia_Monica
Nu este medic/terapeut
Camelia_Monica
Am facut un test Papanicolau si mi s-a recomandat biopsie cervicala si colposcopie. Diagnosticul citologig a fost celule endocervicale atipice, celule glandulare endocervicale cu nuclei mariti in dimensiuni si hipercromazie nucleare moderate...doar la cuvantul "biopsie" am simtit ca lesin...nu m-a lamurit in niciun fel medicul, ba mai mult, mi-a propus un chiuretaj! Mi-e frica de mor, nici nu cred ca mai apuc ziua de vineri cand m-a planificat...va rog, daca ati trait asa ceva, spuneti-mi si mie ceva, orice...e asa de greu sa fii singur in momente din astea, iar eu n-am pe nimeni!
3 comentarii
0
23-06-2011, ora 22:21
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scumpo,
Suna a cuvinte goale, dar nu esti singura, promit sa te tin de mana si eu pana vineri, asa cum am fost si eu in momentele dificile si n-am crezut ca ma poate ajuta cineva si totusi m-au ajutat chiar necunoscuti, chiar de la distanta.
Linisteste-te, nu este dureros asa cum iti imaginezi, se iau de fapt niste celule, dintr-o zona mica, in 10 minute e gata tot. Eu am facut biopsii, mult mai neplacute, e adevarat ca nu din zona asta, dar stiu despre ce vorbesc.
Mergi cu capu sus si gandeste-te ca orice ar fi exista solutii, tratament.
Dupa biopsie, intreaba daca pana la rezultat poti sa folosesti ovule Cervugid, au o mare arie de "acoperire" si folosesc local excelent.
Te astept cu vesti.
0
28-06-2011, ora 13:20
Camelia_Monica
Nu este medic/terapeut
Camelia_Monica
Multumesc mult, 'eclectica!!! Am trecut prin ciudata experienta luni, vineri mi-a fost prea frica sa merg si am dat o fuga pana la Cluj, unde am gasit o doamna doctor foarte draguta, care m-a incurajat sa merg inainte!!! A fost de acord cu solutia primului medic, intre timp m-am mai calmat si eu, iar luni m-am dus la clinica...acum e bine, ma simt un pic ciudat dar astept cu inima cat un purice rezultatele...multumesc mult pentru suport! Conteaza enorm! Va doresc tuturor multa sanatate!!!
0
28-06-2011, ora 13:58
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Tare ma bucur! Sa dai vesti bune si sa nu uiti ca niciun diagnostic nu este o sentinta, este doar o etapa care are SIGUR variante de rezolvare!
O sa fie bine.
Si eu iti multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.