puls 176 / tensiune 200 cu 100. am nevoie de parerea unui medic

09-11-2017
GreenRose
Nu este medic/terapeut
GreenRose
Buna ziua. Duminica trecuta, din senin m-a cuprins o stare de panica, de tremur, frig, si simteam ca imi iese inima din piept. Am chemat de urgenta salvarea, mi-au luat tensiunea 200 cu 100, mi-au facut un ECG, pulsul era initial de 176 apoi a scazut la 156, si mi-au administrat un metoprolol, un captopril inca o pastila sublinguala, si un extraveral. Problema nu este de natura cardiaca se pare. Se pare ca ar fi de natura psihica, ca as avea o anxietate, dar si astazi am patit la fel, ba chiar putin mai rau. Gura inclestata, amortire membre atat superioare cat si inferioare, tremur, frica, durere mana stanga, durere inima, durere de cap, starea ca de lesin. Cand salvarea a spus ca intarzie si momentan nu este vreuna libera am simtit ca mor, ca se amplifica toate starile. am luat repede un StresClin si un metoprolol de 50 mg si am incercat sa ma calmez desi imi era enorm de greu. Cand au ajuns se pare ca imi revenisem cat de cat, era tensiunea 130 cu 80, si puls de 91. Va rog mult spuneti-mi incotro sa apuc ? Cardiolog sau psihiatru ? nu sunt fan psiholog pentru ca nu am rabdare sa vorbesc despre mine cu cineva, si mai apoi costa si o groaza pe care momentan, luna asta nu imi pot permite sedinte. Nu stiu ce medicamente sa mai iau sa imi linisteasca creierul, ma apuca din senin.mi-e frica sa nu mor, ce pot sa iau sa calmez inima ? nu sunt normale valorile astea, asta stiu si eu, dar ce fac ?
Multumesc
19 comentarii
2
09-11-2017, ora 19:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu trimitere de la medicul de familie, consult Cardiolog si Endocrinolog sa vada daca nu ai ceva organic. Daca toate analizele sunt bune, inclusiv Calciul, sa nu fie spasmofilie, mergi la un psihiatru si cand ai bani la psiholog.
1
09-11-2017, ora 19:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ GreenRose

Vezi ca inima e in centrul pieptului cu varful indreptat spre stanga. Nu cred ca te-a durut inima. Poate ai avut niste junghiuri intercostale.
1
08-03-2018, ora 01:02
korynna
Nu este medic/terapeut
korynna
Green Rose incearca terapia Bowen sigur gasesti in Bucuresti un terapeut, pe mine m-a ajutat cu starile de nervozitate si in general cu psihicul dar si alte probleme, este excelenta terapia si pt psihic si fizic. Daca terapeutul este bun te va ajuta si cu atacurile de panica sau fobii, incearca macar o sedinta sa vezi, sanatate multa!
0
12-06-2018, ora 22:50
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Doctorii sunt ocupati cu spaga, nu au timp de dat sfaturi gratis.
Eu nu sunt doctor si o sa-ti dau ceva sfaturi gratis care sunt mai bune chirar decat cele de la doctori.

As putea sa-ti dau sfaturi si mai detaliate daca mi-ai supune ce varsta ai, cat de gras/slaba esti si cam ce mananci.

Atacurile de panica, anxietate, depresie, tensiune arteriala nu se trateaza cu pilule chimicale de la farmacie.
Se trateaza cu mancare bune, odihna, plimbare in natura, expunere la soare, meditatie (eliminare stress), eliminare de toxine.

Daca mananci mancarea clasica obisnuita procesata (de la magazin) fara legume, primul lucru ce as lua in cazul tau ar fi sa mananc o salata pe zi.
O farfurie mare cu putin ulei de masline. De ce salata verde. Pentru ca are Magnesiu.

Magnesiu este mineralul care controleaza toti electrolitii principali (Na, K, Ca), vitamin D3, colesterolul, enzimele.
Daca nu vrei sa manaci salate, poti lua Citrat de Magnesiu (500mg) zilnic inainte de culcare.
Sau poti manca ciocolata neagra (cu mai mult de 80% cacao) Cicolata are magnesiu.
Semintele de dovleac au Magnesiu bun si nucile.

Deficienta de Magnesiu este cea mai intalalnita in societatea de azi.
Magnesiul trebuie mancat zilnic, nu se acumuleaza in organism precum Ca, Fe.
Magnesiul controleaza Ca si-l pune in oase.
Magneziul relaxeaza muschii, venele, este vasodilataor.
Durerile de cap, crampele musculare, calcifierea incheiturilor sunt manifestari ale deficientei de calciu.


Cel mai bun tratament pentru tensiune arterial este magnesiu din mancare, nu cacaturile chimice de la farmacie (statine, lipitor) scumpe.
Tot ce este verde in natura are Magneziu.
Corpul are nevoie de cel putin 500mg / pe zi.

Incearca si vezi. Nu ai cum sa dai gres cu Magneziu, daca iei prea mult dai in diaree.
Daca ai constipatie, e semn clar de deficienta de magnesiu.




Sananate.
0
12-06-2018, ora 22:59
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Simptome la deficienta de magneziu:

- crampe musculare
- hyperiritabilitate
- tensiune arteriala
- constipatie
- probleme cu dormitul
- probeleme de concentrate
- spasme, angina
- lipsa de energie

Cauze:
- mancare falsa (gunoie procesate)
- lipsa legumelor crude din alimentatie
- stress
- diuretice
- alcohol
- zahar mult (paine, faina alba, paste, prajituri)
0
13-06-2018, ora 03:32
GreenRose
Nu este medic/terapeut
GreenRose
turmenic, multumesc. Am 27 de ani. De 6 luni iau magneziu organic si calciu organic... in ultimele 2 luni nu am mai facut atacuri de panica dar tot mai am palpitatii, imi bate inima rapid fara motiv, am fost la cardiolog la endocrinolog, m-am saturat de toti medicii care spun ca inima e sanatoasa sa nu iau medicamente de inima ca nu trebuie..am 1, 74 si 70kg - m-am ingrasat de cand iau magneziu si calciu.
0
13-06-2018, ora 04:11
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu lua calciu deloc!
Calciu este din besug in mancare si organismul are mecanisme de retinere in organism.
La fel pentru sodiu.
Magneziul este excretat din organism zilnic. Potasiul este excretat zilnic din organism si el.
Raportul Calciu/Magneziu zilnic trebuie sa fie de 1:1.
Calciu este din belsug in branza, oua, si multe alte alimente.
De obicei se manaca foarte mult calciu si magneziu deloc.
Iaurtul are 11:1 raportul calciu/magneziu.
Daca esti sigur ca ai din belsug mageziu zilnic si potasiu (legume verzi), urmatorul pas este sa ai Vitramina D3 si K2.

Mg, D3 si K2 lucreaza impreuna.

De fapt toate mineralele lucreaza impreuna dar sunt orchestrate de Magneziu.
Ai masurat vreodata nivelul de vitamin D3? Stii cat ai?
Lipsa de D3 da anxietate si depresie.
Daca nu ai pielea neagra si stai zilnic 5-10 minute la soare vara la pranz faci vitamin D3 in sezonul de vara.
Iarna e bine sa iei suplimente, in jur de 5000-8000UI pentru greutatea ta.

Cum stai cu legumele? Mananci verdeturi zilnic?
Ce mananci regulat?
0
13-06-2018, ora 04:19
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Palpitatiile cand esti sanatos, primii supspecti sunt Magesiu si Potasiu.
Doza zilnica de magesiu este de 500mg (preferabil salata cruda multa).

Potasiu doza zilnica este de 5000mg. Potasiu nu o sa gasesti in pastille numai in salata, legume nefierte, furcate (1 mar are 150mg potasiu), nuci, seminte.
Daca manancio sarat mult supresezi potasiul. Balanta Sodiu-Potasiu (Na-K) este 500mg sodiu la 5000mg potasiu zilnic.
La fel si aici, rinichii au mechanism de pastrare a sodiului in organism dar nu petru potasiu.
Nu poti sa iei potasiu numai din banana, ca sa ajungi la doza zilnica de potasiu trebuie sa manaci zilnic 13-14 banana.
Se asta se recomnada zilnic salatan si verdeturi crude.


Magnesiu si potasiu trebuie mancat zilnic pentru o buna functionare a organismului.
0
13-06-2018, ora 04:20
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Atentie cafeaua spala magnesiul din corp. Face carenta, deficient.
0
13-06-2018, ora 04:58
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Aritmiile (palpitatitile inimii) sunt legate de carenta de potasiu.
Incearca sa manaci cat mai multe salate verzi, avocado si redu zaharul rafinat, sare multa si alcohol.
Ultimelele trei fac carenta de Magneziu si Potasiu.
Magneziu si Potasiu sunt electrolitii de care avem nevoie zilnic in cantitati mari pentru ca organismal nu are mecanisme de conservare cum are pentru Sodiu, Calciu, Fier.
Daca balanta de electroliti este dezechilibrata de obicei se observa: oboasela, aritmiile, migrene, crampe musculare.
0
13-06-2018, ora 05:13
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Semne deficient de potasiu:
* retentie de apa (inflamatie - prea mult sodiu)
* tensiune arteriala
* digestie slaba (gaze si constipatie)
* probleme cu nervii (intepaturi, pierderea senzatie in extremitati)
* batai iregulare la inima
* letargie generala

Unele din simptome sunt commune cu cele la carenta de magnesiu.
Potasiu si magnesiu se reduce foarte mult in legume cand le fierbem sau coacem.
De asta se recomnda legume, fructe ne prelucrate proaspete.
1
13-06-2018, ora 05:15
GreenRose
Nu este medic/terapeut
GreenRose
Am incercat sa fac pauza de calciu si mi-a fost rau si m-au apucat atacurile de panica asadar am reinceput sa iau... nu mi-am masurat nici mineralele nici vitaminele. Am pielea alba. Mananc fructe des, mere pere pepene banane. Cu legumele nu prea ma omor, mai mult carne de pui, cartofi, oua, unt, iaurturi. Cafea nu beau de 7 luni, ceai nu, sucuri nu.. crezi ca voi scapa vreodata de palpitatiile / tahicardia asta ?
0
13-06-2018, ora 06:18
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Cat de des sunt plapitatiile?

Nu cred ca manaci indeajuns potasiu. Ce spui ca mananci nu are potasiu indeajuns.
E mult calciu fara magnesiu si potasiu.

4700mg de potasiu pe zi sunt in 13-14 banane.

Incearca o saptamana sa mananci in fiecare zi o salata mare la prinz inainte de masa principala.
Salata (salata, spanac, rosii, avocado, nuci), caisele si prunele au mult potasiu.
Sari peste micul dejun, bea apa mineral cu lamiae cand iti este foame dimineata si baga salata la pranz intai.
Dupa aia manaca obisnuit ce vrei pana la 6PM
Poti manca pana la ora 6 seara cand intrerupi orice mancat pana a doua zi la pranz.
Asta as face eu si vezi daca se schimba ceva.


Potasiu si magnesiu ai indeajuns cand mergi la WC in fiecare zi cel putin odata si faci treaba mare usor si rapid.
0
13-06-2018, ora 16:28
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Atentie la tot ce este lactate. Este mult calciu in ele dar putin potasiu si magneziu.
Fructele nu trebuiesc mancate cu iaurt.

Tot ce este bun in afine (fructe FOARTE sanatoase IN ANTIOXIDANTI) este blocat de lapte sau iaurt daca sunt mancate impreuna.

De asta recomand sa incepi cu salata si sa bei apa cu lamaie pe stomacul gol.
Tota lumea manca lapte, iaurt si crede ca e sanatos.
Este o mancare buna pentru calciu si probiotic dar nu are potasiu is magneziu, electroliti foarte importanti zilnic care tin calciul in sah.
De asta se face arteroscleroza, de asta se rup oasele pentru ca Ca nu mai ajunge in oase din lipsa de magneziu.
Si doctorii recomanda si mai mult calciu.
Sunt numeroase stuidi care au constatat ca persoanle care iau suplimente de calciu fara magnesiu fac oseoporoza si arteroslceroza mai mult decat cei care nu iua suplimete de calciu.
Calciul este stocat de organism, are mecanisme de stocare pentru el, dar organismal nu poate stoca Magnesiu si Potasiu.
Cel mai simplu si verificat suupliment de magnesiu este: citratul de magnesiu. Daca simti durere la pisare inseamna ca sparge pietrele din rinichi.
Poti lua linistit 500mg/zi.
Dupa cum am spus potasiu nu este in pastille cat ai nevoie zilnic. Nu este pentru ca este periculos sa pui grame de potasiu in cateva pastille.
Fiecare celula are intre 80.000 si 300.000 de porti facute din Sodiu-Potasiu.
Daca aportul de potasiu este mare intr-o perioada scurta de timp, corpul nu poate sa mentina starea de normalitate a electrolitilor (Homeostaza).
De asta cianura de potasiu este cea mai rapida otrava ca penetreza foarte repede din cauza potasiului.

Daca gasesti clorura de potasiu, poti s-o amesteci cu sarea obisnuita si o sa ameliorezi balanta Sodiu-Potasiu.
Dupa cum am spus Sodiu-Potasiu ar trebui sa fie 500mg-Sodiu cu 4700mg potasiu zilnic.
Tu nu ai asa ceva in macarea care ai spus-o. De fapt cam 70-80% din populatia nu are si e bolnava si au inflamatii, retinere de apa.
Dar cine se da importanta, manelele si cascatul la tembelizor e mai important decat sanatatea.

Introdu treptat mai multe legume verzi in dieta.
Daca nu ai chef de mestecat cumpara un blender si bea-le.

Daca stii engleza pot sa te trimit la filme (you tube) relevante pe aceasta tema dar sunt in engleza.
Daca stii sa pui subitrare in limba romana pe you tube e usor de vazut.
Sanatate.
0
17-09-2018, ora 05:15
Ciptoni
Nu este medic/terapeut
Ciptoni
Buna ziua ce ati mai facut ati primit un diagnostic, am si eu cam aceleasi simptome cu diferenta ca am dureri in spate in timpul crizei, si am ramas dupa un astfel de atac cu o slabiciune un piciorul stang, am fist la urgenta mi au facut ct au zis ca nu e avc si m au trimis acasa.au zis ca e distonie neuro vegetativa. In somn imi amortesre mana stanga si o parte din fata tot pe stanga si piciorul uneori m a trezesc cu phls ridicat si tensiunea 14/8, dupa care se duce spre 20/10. Am fost la psihiatru si am inceput un tratament dar sunt inca la inceput. Ma darama aceste crize, nu imi pot duce viata ca un om normal stau cu pastilele tot timpul la mine., ma ingrijoreaza durerile din spate, poate fi o artera blocata sau o alta problema de circulatie, am facut ecocord si e ok nu stiu ce sa mai fac., mentionez ca durerea e pulsatila si apare si cand nu am tensiune mare mai ales cand stau intins pe spate.Un sfat ar fi binevenit va multumesc
0
17-09-2018, ora 16:34
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Cu stresul cum stati? Aveti viata stresata?
Stresul, somnul prost dau peste cap hormonii.

Incercasti sa renuntati complet la zahar si faceti post intermittent in anumite zile (mancati numai intre 12PM si 6PM).
Introduceti cat mai multe legume verzi (salate) in alimentatie, evitati tot ce este procesat.

Plimbatul in aer liber (parc) poate ajuta. Orice hobby care va face plaecere si implica miscare fizica e bun.
Filtrati apa de baut.
Nu luati suplimente de calciu, (calciul fara vitamina D3, magnesiu si K2 este otrava curata)
Eliminati cafeina (cafea, ceai verde, ciocolata, cacao).
Eliminati tutun/alcohol complet.
Suplimentatii cu vitamin D3 (5000UI/zilnic, Vitamina K/K2 si magnesiu 200-300mg/zilnic daca nu mancati legume)
Consumul de legume este critic, fara potasiu celulele sunt blocate, functioneaza cu frana pusa.
Evitati fructele foarte dulci, limitati consumul.

Daca avezi access la un oras cu un spital serios vedeti daca puteti face un test sa vedeti cat calciu aveti in vene.
Este cel mai simplu si complet test cara arata cat de satoasi suntem in general.
Cel mai bun test de masurat sanatea.

Masurati-va nivelul de insulin la post (atentie nu zahar/glucoza), medicii nu fac asta
Si colesterolul rezidual (cholesterol non-HDL, non-LDL)/(Total colesterol).

Sananate.
0
17-09-2018, ora 17:33
Ciptoni
Nu este medic/terapeut
Ciptoni
Multumesc mult pentru sfaturi si timpul acordat.
0
17-09-2018, ora 17:36
Ciptoni
Nu este medic/terapeut
Ciptoni
La cele spuse adaug ca am mult stres, si multe lucruri din trecut peste care nu am trecut si nu le am spus la timpul lor cred ca si asta a dus la aceste stari
0
17-09-2018, ora 18:07
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Stresul distruge balanta hormonilor.
Hormonii canta zilnic ca o orchestra in organism in timp de 24 de ore.
Cel mai usor sa-i puneti sa cante bine este:
- post intermittent (mancati numai intre 12PM si 6PM)
- eliminate zahara rafinat, tutun, alcol, cafeina
- dormiti cel putin 6-7 ore pe zi
- mers pe jos zilnic 30 de minuete in parc, relazare
- mancati legume multe, nuci, seminte
- mancati peste gras mic (sardine, hamsii, macrou)

Nu va lasati pe mana politicienuilor, doctorilor, avocatilor, pshihologilor si a preotilor.
Nu va lasati pe mana lipitorilor.

Informativa tot timpul, cautai informatia pe internet, e gratis si din belsug.

Sananate de la un doctor in informatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici