puls 176 / tensiune 200 cu 100. am nevoie de parerea unui medic

09-11-2017
GreenRose
Nu este medic/terapeut
GreenRose
Buna ziua. Duminica trecuta, din senin m-a cuprins o stare de panica, de tremur, frig, si simteam ca imi iese inima din piept. Am chemat de urgenta salvarea, mi-au luat tensiunea 200 cu 100, mi-au facut un ECG, pulsul era initial de 176 apoi a scazut la 156, si mi-au administrat un metoprolol, un captopril inca o pastila sublinguala, si un extraveral. Problema nu este de natura cardiaca se pare. Se pare ca ar fi de natura psihica, ca as avea o anxietate, dar si astazi am patit la fel, ba chiar putin mai rau. Gura inclestata, amortire membre atat superioare cat si inferioare, tremur, frica, durere mana stanga, durere inima, durere de cap, starea ca de lesin. Cand salvarea a spus ca intarzie si momentan nu este vreuna libera am simtit ca mor, ca se amplifica toate starile. am luat repede un StresClin si un metoprolol de 50 mg si am incercat sa ma calmez desi imi era enorm de greu. Cand au ajuns se pare ca imi revenisem cat de cat, era tensiunea 130 cu 80, si puls de 91. Va rog mult spuneti-mi incotro sa apuc ? Cardiolog sau psihiatru ? nu sunt fan psiholog pentru ca nu am rabdare sa vorbesc despre mine cu cineva, si mai apoi costa si o groaza pe care momentan, luna asta nu imi pot permite sedinte. Nu stiu ce medicamente sa mai iau sa imi linisteasca creierul, ma apuca din senin.mi-e frica sa nu mor, ce pot sa iau sa calmez inima ? nu sunt normale valorile astea, asta stiu si eu, dar ce fac ?
Multumesc
2 comentarii
1
09-11-2017, ora 19:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu trimitere de la medicul de familie, consult Cardiolog si Endocrinolog sa vada daca nu ai ceva organic. Daca toate analizele sunt bune, inclusiv Calciul, sa nu fie spasmofilie, mergi la un psihiatru si cand ai bani la psiholog.
1
09-11-2017, ora 19:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ GreenRose

Vezi ca inima e in centrul pieptului cu varful indreptat spre stanga. Nu cred ca te-a durut inima. Poate ai avut niste junghiuri intercostale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK