Puls in cap, intepaturi, ameteli

05-09-2011
alexutza897
Nu este medic/terapeut
alexutza897
Buna ziua,
Merg la sala de putin timp (cam de o saptamana), dar am niste simptome ciudate. Azi am facut la banda 15 min si am pedalat 10 minute.. in timp ce pedalam am inceput sa-mi simt pulsul in cap, sa respir greoi, sa ma doara capul mocnic si parca simteam o amorteala. m-a luat si cu ameteli. mentionez ca patesc des asta la efort. Alte chestii ciudate, simt intepaturi in cap, din cand in cand, ca si cum cineva mi-ar baga un ac. Mai mentionez ca azi am baut si cafea. E din cauza calciului sau am avut vreun atac cerebral :| ori am probleme cu inima :( Va rog dati-mi un raspuns.
Multumesc!
9 comentarii
0
05-09-2011, ora 17:36
alexutza897
Nu este medic/terapeut
alexutza897
Am uitat sa spun ca am 21 de ani si am fost diagnosticata cu prolaps de valva mitrala.
0
05-09-2011, ora 17:52
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca ai prolaps de valva mitrala nu trebuie sa faci Cardio.
Mai usurel cu alergarile ca nu te tine...valva. Ce ai simtit tu la cap si inima poate fi de la tensiune - prea mica sau prea mare...trebuia luat-a atunci!.
Mergi la cardiolog si spune-i si sa iti faca un control. Nu mai face asa efort mare ca cine stie ce patesti.
0
06-09-2011, ora 00:21
alexutza897
Nu este medic/terapeut
alexutza897
Doar un raspuns??? Dezamagitor. Pana ajung la cardiolog, stau cu frica in san ca o sa mor sau o sa patesc ceva. ma confrunt si cu atacuri de panica, chiar n-am nevoie sa o iau razna de tot. De asta am apelat la forum :|
Stiu ca trebuie sa merg la medic, incerc sa o fac cat de curand.
0
06-09-2011, ora 18:40
tema
Nu este medic/terapeut
tema
alexutza897...daca ai postat la Simptome Generale. Trebuia la Cardiovasculare!
Acum ca spui si de atacurile de panica s-a mai lamurit treaba. Ai si o lipsa de calciu lactic.
Poti sa verifici asta facand analiza la acest Calciu Lactic.
Ai putea sa verifici si magneziul si potasiul. Este important pentru circulatie. Vorbeste cu doctorul cardiolog
Atentie, nu calciu total, e diferenta mare!
Daca o sa te plangi de atacurile astea de panica, fara sa iti faci aceste analize, in loc de suplimente de calciu lactic si eventual vitamine si minerale, o sa te trezesti cu ceva tratament psihiatric..
0
07-09-2011, ora 13:47
ynutza irina
Nu este medic/terapeut
ynutza irina
ma doare foarte rau capu dar numai in partea dreapta deasupra ochiului...de la ochi nu e pe ca de curand mi am facut un control si mi am luat ochelari..asa k nu stiu ce sa mai fac...am dureri groaznice nu pot ridica capu ast un raspuns
0
07-09-2011, ora 14:22
alexutza897
Nu este medic/terapeut
alexutza897
Multumesc din suflet pentru raspuns! Intr-adevar, am un stil de viata foarte defectuos, mananc putine fructe, nu beau lapte. Calciul total stiu ca mi-a iesit normal, nu stiu de calciu lactic. O sa-mi fac analizele de rigoare. De asta am cerut raspuns, pentru ca mama vrea sa ma dea pe mana psihiatriei si ea e deja drogata. Nu vreau sa ajung in locul ei.
Multa sanatate!
0
07-09-2011, ora 14:25
alexutza897
Nu este medic/terapeut
alexutza897
Vad ca la lipsa de calciu lactic sunt ca simptome: ameteli, palpitatii, stare generala proasta, spasme musculare. Exact simptomele pe care le am eu.
0
07-09-2011, ora 14:27
tema
Nu este medic/terapeut
tema
ynutza irina, durerea poate sa fie de la o sinuzita mai veche, adica o infectie cu ceva bacterii in nas
ai putea sa vezi daca este ceva facand un
exudat nazal cu antibiograma.
Trebuie sa consulti un doctor ORL.
Deasemenea poate fi de la o masea, poate chiar maseaua de minte sau o infectie sub o lucrare mai veche
Trebuie un control stomatologic.
De la oftalmologie ti-a spus cumva daca este posibil sa fie nevralgie de nerv Trigemen? Ai stat in curent sau aer conditionat? Asta mai da asa dureri mari.
Eventual mergi mai intai la camera de garda si la control intreaba de nevralgia asta, daca este posibil sa fie de la trigemen si sa iti dea ceva de durere.
Daca este de la masele, nu prea trece durerea, mai ales daca este o infectie. Trebuie desfacut si vazut. Simti ca pulseaza durerea? Merge si spre ureche? Poti sa deschizi bine gura? Iti simti ochiul mai mare? Astea sunt manifestari de infectie la infectie la masele.
Deci, mergi la ORL si la stomatologie si da cat mai multe detalii despre unde si cum este durerea, asa cum te-am intrebat eu. Doar daca este insuportabila durerea mergi la Urgenta.
0
07-09-2011, ora 14:48
tema
Nu este medic/terapeut
tema
alexutza897, regleaza-ti calciu lactic asa cum am spus prin dieta si eventual sa vorbesti cu medicul de familie sa-ti dea ceva suplimente de calciu dar sa te uiti sa scrie pe borcanel sa contina calciu lactic nu calciu simplu.
Uita-te mai intai pe net ca sa stii dinainte care ar fi variantele.
Nu mai mentiona de atacurile de panica... cum am mai spus. Este o anemie...ma intelegi? ca sa nu se ajunga la alte tratamente.
Si mananca asa cum am scris eu. Mai cauta si tu pe net ce altceva sa mai mananci. Dar fii atenta, nu incerca diete ciudate si tot felul de retete ca poate dai in altceva. Eu vorbesc doar de alimente simple - chefir, iaurt... ceva ca sa nu mai ai anemie.
Fierul l-ai verificat? Daca este mic inseamna ca este pe undeva un e-coli. Asta da ameteli din cauza anemiei prin lipsa de fier. E-coli mananca fierul din organism.
Pe e-coli il poti gasi in urina sau in vagin.
Pentru depistare, ar trebui facuta o- urocultura cu antibiograma si o secretie vaginala cu antibiograma.
Nu se iau suplimente de fier, asta face chiar rau ca hranesti bacteria - in cazul in care a fost depistata Cand nu mai este infectia, fierul se reface.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Un alt posibil efect al menopauzei: scurtarea respirației?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •