puls mare

31-10-2010
Neagu Flory
Nu este medic/terapeut
Neagu Flory
Buna ziua!Ma numesc Neagu Florina, am 36 de ani, sunt mama a doi copii de 16 si 18 ani.In luna iulie am inceput un tratament contraceptiv cu marvelon pe care l-am intrerupt in luna octombrie.Nu stiu daca este vreo legatura, dar cam din iulie am constatat ca am pulsul 113-130;mentionez ca am mai urmat anterior acest tratament si il intrerupsesem de 2 ani(am avut DIU), nu fumez, consum cafea, am in familie cazuri de HPA si AVC, respectiv mama si bunica mea, iar bunicul meu pe linie materna a avut insuficienta circulatorie cerebrala si diabet nedependent de insulina.Eu nu sunt luata in evidenta cu nici o boala cronica, iar tensiunea o am de 10/7.As dori un raspuns si eventual un sfat.Multumesc anticipat si va doresc multa sanatate!
7 comentarii
0
31-10-2010, ora 11:03
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Buna Flory, cel mai in masura sa-ti dea un sfat este medicul tau de familie, care ar trebuie sa te indrume catre cabinetul de cardiologie, unde se va stabili ce fel de tahicardie ai.Sa cauti un cardiolog f bun care sa te consulte cu atentie si rabdare, poate iti recomanda si un holter+bapm.De unde esti?
0
31-10-2010, ora 11:31
Neagu Flory
Nu este medic/terapeut
Neagu Flory
ms pt sfat.sunt din Bucuresti
0
01-11-2010, ora 19:31
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Inseamna ca foarte usor vei gasi un cardiolog f bun.M-am gindit ca esti din provincie.Iti doresc sa-ti rezolvi cit mai repede pb. de sanatate.Te pup.
0
02-11-2010, ora 09:32
Neagu Flory
Nu este medic/terapeut
Neagu Flory
Ms lala2004!Am fost ieri la medicul de familie si mi-aspus ca am probleme cardiologice combinate cu probleme hormonale prin suprimarea menstrei de catre anticonceptionale.Azi ma duc la cardiolog si pe 12 la un consult gen la un domn dr care, din cate am inteles ma va monitoriza compiuterizat pt a mi se pune un diagnostic cat mai corect.azi am avut pulsul 146.Nu mai beau nimic cu cofeina.Te pupic si multa sanatate!
0
03-11-2010, ora 19:40
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Ma bucur Flory ca ai ajuns la cardiolog, o sa vezi ca vei gasi o rezolvare la pb. tale de sanatate.Abia astept un semn de la tine.Iti doresc multa sanatate! Pup!
0
09-11-2010, ora 08:40
Neagu Flory
Nu este medic/terapeut
Neagu Flory
GATA! Am un diagnostic:tiroidita supraacuta virala, hipertiroidie.Am si un tratament :tirozol, prednison si propranolol.Am facut si analizele(TSH-0, 01) si radiografie cord-pulmon(a iesit f bn).Acum sunt linistita.Pana la aflarea rezultatelor am luat egilok si pulsul meu a avut si valoarea de 86, ceea ce nu a mai aparut de multa vreme.Multumesc mult, inca o data pt incurajari si sfaturi!Pupici multi si sa auzim numai de bine!
0
11-11-2010, ora 22:30
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Te pup Flory si iti doresc numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  •