puls mare in stare de repaos

08-10-2017
monalisa14101978
Nu este medic/terapeut
monalisa14101978
buna. am cateva zile de cand in fiecare seara si dimineata imi iau tensiune. deobicei 110/70.120/75. problema este pulsul care spre exemplu si ieri seara si azi dimineaa si in aceasta seara este 90..95 in stare de repaos. vreau doar sa intreb daca trebuie sa fac un control medical sau e normal. analizele de sange sunt foarte bune, tot timpul in valori normale. uneori ma trezesc noaptea cu puls marit, in cam jumatate de ora coboara singur dar apoi am o stare de oboseala toata ziua urmatoare si in acea jumatate de ora tremur foarte puternic. multumesc. astept raspunsul dv.
2 comentarii
0
15-10-2017, ora 17:45
Liina
Nu este medic/terapeut
Liina
Buna seara! Episoadele de somn intrerupt asociate cu tremuraturi si puls marit pot sugera o reactie acuta la stres sau chiar un atac de panica. Aceste manifestari afecteaza frecvent persoanele care au trecut printr-un eveniment nefericit sau printr-o situatie foarte stresanta. Daca va regasiti in aceasta descriere, va sfatuiesc sa discutati cu medicul de familie pentru a stabili daca este vorba despre o patologie cardiovasculara si daca necesita o investigatie neurologica. Intre timp, puteti incerca sa depistati factorii de stres din viata dumneavoastra si sa va hotarati sa ii eliminati pentru a va pastra sanatatea. Evitati alcoolul si substantele stimulante precum cafeina.
Sanatate!
0
09-02-2018, ora 23:00
indras
Nu este medic/terapeut
indras
Daca imi mentin tensiunea la 14 cu 9 este acceptabil?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: