puls marit si pusee de tensiune

27-07-2012
4gabi
Nu este medic/terapeut
4gabi
Buna, nu stiu daca scrisoarea mea ajunge unde trebuie, daca nu, va rog mult sa o dati acolo unde credeti ca cineva ma poate ajuta.
Am o problema medicala, la care nu pot sa-i dau de capat. In primul rand, ma numesc Gabi, am 44 de ani impliniti, si sunt mama a unei fetite frumoase si sanatoase de 10 ani. Sunt inginera de profesie si profesez cu mult drag.
Problemele mele au inceput in urma cu 3 ani si cateva luni, cand dintr-o prostie si din ambitia de a slabi deoarece sotul ma gasea grasa, am inceput sa iau pastila de slabit chinezeasca. Am inteles cu mult dupa ce le-am luat ca contineau amfetamina. Dupa 7 zile de pastile, am avut niste dureri foarte mari undeva deasupra rinichiului stang, si durerea a persistat toata ziua in asa masura, ca si la o simpla respiratie, ma durea. Durerea radia si mai in fata, undeva in zona splinei, aproximativ, nu stiu exact. Dupa aceea am intrerupt pastilele definitiv. Durerile au disparut, si incet totul a revenit la normal. In cele 7 zile am slabit 7 kg. De atunci totul s-a schimbat in rau, inclusiv m-a parasit sotul, a gasit una mai tanara si mai slaba ca mine. Mentionez ca am 178 cm si aveam atunci 90 de kg. Dupa aproximativ doua saptamani, am avut parte de o experienta foarte tulburatoare, eram la birou, si dintr-o data pt o fractiune de secunda mi-am pierdut cunostinta, iar vederea imi era tulburata, parca tremura imaginea si simteam ca ma sufoc. M-am speriat foarte tare. Medicii au pus pe seama atacului de panica, anxietate, cadere de calciu etc, deoarece nu trebuia sa ma speriu ca mai rau am facut, normal ca am facut atac de panica. Peste cateva zile s-a repetat toata povestea si asa am mers din mai pana in august 2009, cand am facut un RMN cerbral care din fericire a iesit normal. Dupa acel RMN, intamplator am descoperit ce s-a intamplat, si anume, am facut alergie la lactate. Era sa o patesc urat de tot, atunci nu stiam de la ce mi se intampla acele treburi, si dupa ce am baut un pahar de lapte batut, in secunda urmatoare mi s-a intamplat. Dar asa rau mi-a fost, ca eram aproape inconstienta, de abia suflam si am avut tensiunea 50 cu 30. Am fost la alergolog, si i-am povestit ce s-a intamplat si mi-a confirmat ca ceva s-a intamplat in intestinul subtire de la acele pastile, dar mai mult nu mi-a spus, decat sa evit lactatele ca nu este alta solutie. Probabil nu exista un istoric in aceasta privinta.
Am fost foarte fericita ca am dat in sfarsit de capat, dar in seara zilei se 13 septembrie 2009 cu o zi inainte sa inceapa scoala, seara dupa ce m-am culcat, brusc am simtit ca ma sufoc si aveam un puls de 180. Tensiunea nu am reusit s-o iau deoarece aparatul a dat eroare. Am chemat ambulanta, dar au venit dupa 30 de minute, si pana atunci mi-a trecut in proportie de 90%. Mi-au facut un EKG si au spus ca e tahicardie sinusala. Daca se mai intampla, sa merg la cardiolog sa investighez si sa am la indemana tot timpul distonocalm. Exact peste o saptamana, mi s-a intamplat din nou, am stat calma, am luat distonocalmul, si mi-a trecut. Dar frica ca mi se poate intampla din nou, nu mi-a trecut. Am mers la cardiolog, mi-au facut ecocord, EKG, toate erau in regula. Mi s-a spus sa merg daca se intampla la urgenta, ca sa mi se faca EKG in criza. Nu s-a intamplat asta, mi-a trecut pana am ajuns la urgenta si am ramas cu intrebarea, de la ce mi se intampla, si pana unde poate degenera? Nu stiau sa-mi spuna cauza. Am facut tot felul de analize, si la un ecograf a reiesit ca am o pietricica la fiere de 6 mm care s-a dizolvat cu ursofalk. Dar in continuare aveam probleme cu pulsul care crestea saptamanal, era cand si doua zile consecutive, era cand doua luni nu apareau. Durata lor era diferita, de la cateva minute la cateva zeci de minute. Dar cu timpul, nu mai erau asa severe, in jur de 100 de batai pe minut. In mod normal la mine tensiunea este 110 cu 65 si un plus de 60-65. La un puls de 140 eram terminata. Dar dupa un timp, urca la in jur de 100, pe care oricum le simteam, dar nu erau asa deranjante ca cele de 140-160. Am facut iarasi o gramada de analize, inclusiv holter de 24 de ore, atunci, in ziua aceea nu s-a intamplat nimic in afara de cateva extrasistole. Tiroida este un pic marita, am un nodul de 0, 8 care mi s-a spus ca nu da simptome de care eu ma plang. Deci nu stiu ce mi se intampla. Mai nou aproape zilnic imi urca pulsul pentru catva timp, in medie 30 de minute, dar am acel discomfort in omoplatul stang care nu l-am avut inainte. In timp ce am acea criza, care nu stiu altfel s-o numesc, imi iau tensiunea si pulsul, si este de cele mai multe ori 115 cu 75 cu un puls de 95.
Mentionez ca am fost si la psihiatru, ca mi s-a spus ca totul e in mintea mea, si mi s-a pus diagnosticul de tulburare de panica, care da intradevar pusee de tensiune si puls marit. Am ajuns de doua ori la urgenta de la birou ca am mers la cabinetul medical al institutiei unde lucrez, si atunci la cabinet am avut 190 cu 110 si un puls de 110. M-au tinut sub observatie cateva ore, nu au constatat nimic, intre timp mi-am revenit si mi-au dat drumul. Peste o saptamana iarasi s-a intamplat, aceeasi treaba. Deci am ajuns ca sa am deja si pusee de tensiune, nu numai puls crescut. Atunci m-am dus la psihiatru si am primit diagnosticul de tulburare de panica, tratament rivotril de 0, 5 mg 1/2-0-1, si cipralex de 2 mg, 0-0-1/2. Asta s-a intamplat acuma in februarie. Am fost foarte multumita si fericita ca mi-au disparut toate simptomele de care m-am plans timp de 3 ani, iar acum de vreo 2 saptamani, iarasi au aparut problemele cu pulsul, transpiratii, greata, tremor, durere la omoplatul stang, respiratie greoaie, discomfort in piept, simt cum bate inima il aud prin salteaua patului cand sunt culcata. Am fost la tot felul de medici, nimeni nu m-a ajutat concret, toti mi-au dat tratament, dar nici unul nu mi-a rezolvat problema. La cardiologie, aveam tensiunea la limita, 130 cu 85, nu stiu de ce, poate din cauza emotiilor, a fricii etc. Asta tot in februarie a fost, atunci m-am hotarat ca merg pana-i dau de capat. Mi-a prescris nu stiu ce tratament pt tensiune care ar fi trebuit sa-l iau toata viata, dar nu am apucat sa-l cumpar ca atunci m-am dus la psihiatru si a spus ca nu-i cazul de medicamente de tensiune. Mi-am luat tensiunea in fiecare dimineata dupa trezire, si nu numai, timp de 3 luni, si tot timpul era pot sa spun perfect. Dar atunci deja luam rivotrilul si cipralexul. Dar mai nou iarasi nu ma simt bine, am avut un puseu de tensiune saptamana trecuta, 146/89/101 exact la o ora dupa ce mi-am luat rivotrilul si cipralexul. Nu mai stiu ce sa fac. Am fost si la acupunctura, la diferiti medici, toti mi-au pus cate-un diagnostic, dar problema nu s-a rezolvat. Am avut dischinezie biliara, atac de panica, dereglari neurovegetative etc. La gastroenterolog mi-au facut endoscopie, nimic. Dupa acele crize cum le numesc eu, deci puls marit si uneori si tensiune marita, am transpiratii, ameteli, tremuraturi, trebuie sa merg la baie si simt in obraji cum imi amortesc, casc int-una, sunt somnoroasa si fara putere. Analizele de sange nu sunt tocmai bune, si anume leucocitele tot timpul sunt marite, pe un analizor la care intervalul optim este intre 4000 si 8000, la mine e 10000, iar unde analizorul are limita superioara 10000, eu am 11000. La toti medicii pe unde am fost le-am aratat, au spus ca nu-i mare diferenta. Dar eu am aceste valori din 2008 cand s-au facut acele analize gratuite, atunci am descoperit. Am fost la stomatolog, nu am probleme dentare, am fost la ginecolog, acolo au constatat ca am o rana pe col, cu care va trebui sa ma duc la control sa vedem daca s-a modificat sau nu, peste 6 luni din care mai am 2 luni, dar mi s-a spus ca leucocitele nu pot fi de acolo. Daca-i rana, oare chiar nu poate fi? Mai putea fi de la fiere, dar cum nu mai am pietre, nu s-a recomandat operatia. Glicemia este normala, colesterolul total e normal, dar colesterolul bun e mic si cel rau e mare, adica ultima data hdl a fost 35.
mentionez ca nu fumez, nu beau alcool, nu beau cafea, nu mananc gras, mananc doar carne de curcan, mai rar pui. Evit prajelile si tot ce ma supara la fiere, fiind fiere lenesa. Calciul si magneziul sunt la limita inferioara, dar nu mi s-a recomandat sa iau suplimente. Imi cade parul, nu pot dormi normal, adica ma ajuta rivotrilul sau cipralexul, dar pana atunci era un chin. Acuma dorm cateva ore pe noapte, se intampla des sa ma trezesc si de multe ori adorm la loc foarte greu. Nici in weekend nu reusesc sa dorm ca pe vremuri pana la pranz, la 6 sunt in picioare, iar daca cumva atipesc in cursul zilei, s-a dus somnul de noapte. Nu mai stiu ce altceva sa va spun ce v-ar putea ajuta sa imi dati un ajutor.
Cu stresul consider ca nu am de-a face, am o fetita grozava, ea ar fi singurul meu motiv de stres daca ar fi probleme cu ea. Dar din fericire nu sunt probleme. La servici am o slujba cum nu se poate mai buna, deci nici de acolo, iar fostul sot nu ma intereseaza, nu tinem legatura, nu ne incurcam, nu ne stresam. Singurul stres care-l am, este faptul ca nu ma simt bine, am vesnic o stare de rau, de indispozitie din cauza asta dar numai in criza. Cand nu sunt in criza, totul e ca la 18 ani. De la ce apar aceste stari? Va rog frumos sa-mi dati un raspuns, macar sa stiu ca cineva a citit scrisoarea mea, am mai scris si in alta parte, dar nu am primit nici un raspuns, nici macar unul negativ. De aceea, credeti-ma sunt disperata, trebuie sa-mi cresc fetita, nu mai am pe nimeni, parintii mei au murit acum un an respectiv acum doi ani, amandoi au fost diabetici, insulino-dependenti, s-au chinuit mult. Nu o am decat pe ea, si nu as vrea sa patesc ceva ca are nevoie de mine. Va rog din suflet, daca sunteti parinti, sa ma intelegeti si sa ma ajutati cu orice, un sfat, o indrumare, un diagnostic. Am cheltuit deja o caruta de bani pe analize, consultatii si medicamente, nu mai stiu incotro s-o apuc sa nu mai arunc cu banii degeaba. De cand am luat acele pastile totul s-a dereglat, nimic nu mai e cum a fost pana atunci. Eram o persoana energica, puternica, puteam manca orice, acuma la cel mai mic efort obosesc, trebuie sa am grija ce mananc, etc. Eu consider ca atunci s-a intamplat ceva ce nu mai pot indrepta fara ajutor. In speranta ca ma veti ajuta intr-un fel sau altul va multumesc mult. Astept un raspuns cat mai repede, va rog, multumesc.
21 comentarii
0
31-07-2012, ora 20:38
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Poti te rog a imi spui lactatele de orice fel (branzeturi.iaurt...etc) cate de des le consumi?
z
0
31-07-2012, ora 20:57
4gabi
Nu este medic/terapeut
4gabi
nu am consumat lactate de nici un fel timp de aproape 3 ani, deloc. dupa aceea numai cu antihistaminic, dar si atunci moderat, iar acum am ajuns sa pot consuma fara antihistaminic la fel ca inainte. am inteles ca daca scoti complet din alimentatie minim 4 ani sau 3 nu mai retin exact, atunci sunt mari sanse sa se refaca flora aceea care e raspunzatoare de procesarea lactozei. poate ca nu m-am exprimat corect, dar ceva in sensul asta.
0
31-07-2012, ora 21:19
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Nu sunt doctor si nu vreau sa te influentez in vreun fel dar am citit foarte mult despre tratamente medicale dupa moartea tatalui meu, bunicii mele si a unui bun prieten de cancer.
Am reusit sa ma documentez despre diferenta dintre tratamentul alopatic si cel homeopatic.Practic tratarea alopatica prin pastile, siropuri etc nu trateaza decat simptomele dar nu se ocupa si de cauzele fundamentale ale boli.
Aici intervine medicina naturista dar nu aceasta clasica care implica tot felul de vrajeli cu pastile cu ulei de peste, ceaiuri de tot felul de plante ci practic ALIMENTATIA de zi cu zi.
Colesterolul tau rau marit este mai mult ca sigur din cauza consumului de produse animale.
Iti recomand sa te uiti la niste cursuri video sustinute de un cunoscut medic si chimist roman Calin Margineanu.Printr-o simpla cautare pe google vei gasi blogul sau si videourile sale prin care explica extrem de frumos si extrem de bine documentat legatura dintre alimentatie si boli. Recomand sa citesti neaparat cartea : "Studiul China" scrisa de Colin Campbell. Cartea o poti gasi pe net. In librarii nu prea am vazut-o.
0
31-07-2012, ora 21:25
4gabi
Nu este medic/terapeut
4gabi
carne nu consum, pot sa spun deloc, nici preparate din carne, salamuri etc. singurul fel de carne care-l consum este cel de curcan, si ala poate o data la doua saptamani. de mai bine de doi ani iau zilnic omega3 de 1000, care am inteles ca reduce colesterolul, si totusi hdl-ul e mic. medicii nu spun nimic, trag din umeri. oricum multumesc de sfat.
0
02-08-2012, ora 00:21
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Nu vreau sa sperii pe nimeni dar am auzit de boala FEOCROMOCITOM ca are simptome asemanatoare cu ale tale cu puseuri de tensiune si afecteaza glandele suprarenale de deasupra rinichilor.Cauta pe google informatii suplimentare.
Daca ai hdl-ul mic sub 35-40 pot considera ca esti in general o persoana sedentara.(nu faci suficient efort fizic)
0
02-08-2012, ora 07:34
4gabi
Nu este medic/terapeut
4gabi
la sfarsitul iernii, mi-am facut toate analizele, am fost si la endocrinolog care mi-a recomandat analiza aceea de urina pe 24 de ore, metanefrine daca nu ma insel, si rezultatul a fost in limite, 0.6 iar mie mi s-a spus ca intre 0-1 e bine. probabil si endocrinologul a suspectat ceva cu suprarenalele. oricum multumesc de sfat, astept in continuare.
0
08-08-2012, ora 12:10
iulia_andreea_m
Nu este medic/terapeut
iulia_andreea_m
Buna, am citit mesajul tau si ma intereseaza subiectul deoarece cunosc cazuri similare. Iti pot oferi mai multe detalii, avand in vedere faptul ca este o problema care ar putea fi rezolvata nu doar pentru tine, ci pentru mai multe persoane care au avut de suferit in urma consumului de pastile de slabit. Daca esti de acord sa discutam mai multe, eventual sa ne intalnim, lasa-mi o adresa de email si te contactez eu.

Sanatate multa!
0
22-01-2013, ora 09:48
lolita 19
Nu este medic/terapeut
lolita 19
buna,
aceste stari sunt asociate perioadei menstruale?
0
02-02-2013, ora 23:21
costicostita
Nu este medic/terapeut
costicostita
Buna, majoritatea simptomelor pe care le-ai descris, le-am experimentat si eu. In 2008 am avut pusee de tensiune (220/100, 200/100 si puls peste 120) si am vizitat de cateva ori urgentele de la spitale. Madicul cardiolog m-a trimis la psihiatru unde am fost diagnosticat cu atac de panica si anxietate. Tratament cu anxiar 1mg seara si paroxetina 10mg dimineata si am facut si doua sedinte de psihoterapie. Simptomele au disparut si am continuat tratamentul cu paroxetina inca un an (de frica recaderii, unde simptomele sunt mai sever). Doi ani nu am mai avut atacuri de panica si nici anxiatate, Anul trecut atacurile de panica au revenit cu alte simptome, simptome ce definesc o depresie. Tratamentul este acelasi, raspunsul este bun, mai merg la control peste 6 luni. Totul se bazeaza pe deficitul de serotonina.
0
17-02-2013, ora 11:30
4gabi
Nu este medic/terapeut
4gabi
Multumesc pt. raspunsuri. In continuare am aceste probleme, dar sper ca intr-un sfarsit sa le dau de capat. Consider ca este ceva care nu se cauta acolo unde este, daca s-ar gasi, problemele s-ar rezolva.
0
22-02-2013, ora 15:12
mihaildorian
Nu este medic/terapeut
mihaildorian
Buna,
Am citit toata povestea ta si trebuie sa-ti marturisesc ca imi pare nespus de rau ca in atata amar de vreme nu ai reusit sa-ti rezolvi problemele de sanatate.
Am inteles ca esti inginera, ceea ce ma face sa cred ca esti o persoana organizata si meticuloasa. Incearca sa transpui aceste calitati si in legatura cu boala. Daca o sa mai mergi la multi doctori precis nu o sa afli mai nimic, decat ca pe unii ii doare in cot de suferinta ta si doar incearca sa-si mareasca veniturile.
Acum, organic ai ceva ? (ficat, rinichi, etc), am inteles ca parintii au avut diabet ceea ce te poate face atenta la glicemie avand in vedere ca asa ceva se cam mosteneste. Mananci putina carne, poate esti anemica(asta mareste pulsul si ritmul sufera), daca ai tot ce-ti trebuie(vitamine, minerale, hormoni), ce a mai ramas? Eu zic ca partea de sus, adica, capul dar nu cum zic unii doctori ca e la cap ci chiar poate fi IN CAP.
Stai putin, analizeaza, pune pe hartie crizele(momentul, locul, starea de spirit, medicatia curenta.etc..) ca sa poti lua o decizie, la ce fel de specialitate trebuie sa mergi. Sper sa dai peste un medic cu M.
Iti doresc multa sanatate si poate ne spui si noua cum ai reusit sa rezolvi problema.
0
04-04-2013, ora 11:24
4gabi
Nu este medic/terapeut
4gabi
Buna tuturor, multumesc pt. mesaje, vreau sa va spun, ca problema mea nu s-a rezolvat nici pana acum, am mai ajuns de cateva ori la urgenta cu tensiune si puls mare, dar rezolvare tot nu s-a gasit. Am fost indrumata la cardiolog, m-am dus la cel mai bun din oras, a fost foarte rabdator cu mine si mi-a sugerat o analiza VMA, care am facut-o, dar rezultatul este bun. Mi-a dat tratament pt. pusee, si monitorizarea de 3 ori pe zi a tensiunii. La inceput am mai avut valori mai mari ale tensiunii, dar in ultimul timp nu mai am, insa am alte fenomene, si anume, inima tremura pe loc timp de cateva secunde, dupa care bate normal din nou. Dupa acest episod, am transpiratii, tremur toata si toata ziua mi stricata din aceasta cauza, stau cu frica sa nu mi se intample din nou. Acele secunde par ore, desi sunt in jur de 6-7 secunde. Atunci simt ca bate repede pe loc. Mi s-a intamplat in somn, dar si ziua fara un motiv anume. Nu stiu ce poate fi, dar ma sperie ingrozitor. La cardiolog trebuie sa ma duc la control peste o luna, am sa-i spun ce mi se intampla. Daca cineva s-a mai confruntat cu asemenea probleme, rog sa-mi scrie, poate ma mai linistesc si sper sa nu fie grav. Sanatate tuturor.
0
07-04-2013, ora 10:27
costicostita
Nu este medic/terapeut
costicostita
buna Gabi,
Toate simptomele pe care le ai, le-am experimentat in doua transe. Tote sunt manifestari ale depresiei si anxietatii. Daca nu ai nimic organic, ar trebui sa te obisnuiesti cu gandul ca acestea sunt manifestari care nu-ti pot afecta sanatatea. Mai nou, dupa ce medicul mi-a redus doza de paroxetina de la 20 mg la 10 mg, incepusem sa am ameteli si vertij. Ambele simptome sunt trecute si la reactii adverse in timpul tratamentului dar si la reactii adverse la reducerea si stoparea tratamentului. Am descoperit (pe google), ca la depresie si anxietate cofeina poate da aceste simptome. Am renuntat la cafea (beam in fiecare dimineata o cafea, singura/zi) si totul este OK. Renunta la orice bautura ce contine cofeina precum si la alcool(daca e cazul). Eu sunt din Codlea si v-as recomanda doi medici din Brasov la care am mers si eu, un medic cardiolog foarte bun dr.Rus Horatiu(nu luati in seama vita sa personala), si un medic psihiatru dr.Radu Adina de la Medlife. La cardiolog la cabinetul particular costul este de 90 ron EKG+consultatie iar la psh.cu bilet de trimitere da la med.de familie 20 ron, fara bilet 80 ron. Iti doresc multa sanatate.
0
24-04-2013, ora 12:09
novacfata
Nu este medic/terapeut
novacfata
Tiroida poate avea noduli care nu pot sau pot disparea cu tratament parerea doctorilor asupra marimii lor este indoielnica deoerece sunt dupa o OPERATIE TOTALA DE TIROIDA si acum stiu sigur ca 2 noduli ecografic la doctor Voichita Mogos de 2, 8;2, 5 cm laturile mari care a spus, , nu au cum sa scada cu tratament trebue operatie" si nu mi-a dat, asa ca m-am operat acum stiu ca aveau 1, 8 si1, 5 diametru si poate daca nu erau asa mari cum mi s-a spus poate? cine stie ? eu sigur nu dar poate altcineva regret ca nu am incercat tratament intii si nu am mers la un medic care sa fi facut in scoala si sociologie sa stie cum sa vorbeasca cu un om plin de intrebari bolnav.
0
21-08-2013, ora 18:24
Alina_asy
Nu este medic/terapeut
Alina_asy
Iti doresc multa sanatate.
0
21-08-2013, ora 19:14
Alina_asy
Nu este medic/terapeut
Alina_asy
Exista o carte scrisa de Sebastian Kneipp, undeva pe la anii 1800-1900. Are o abordare diferita a mecanismului care declanseaza bolile in corp. Farmacia Verde. Costa 16 lei si se reediteaza si in ziua de azi in librarii. Aceeasi trauma, cu simptomatologie diferita o discuta flo73 pe forum la "refacere mucoasa intestinala". O sa incep sa scriu acolo cate un pic, in functie de timp si in functie de cum ma simt. Ti-am spus de carte, pentru ca pana se remediaza altfel problema cu care te lupti, te ajuta sa te stabilizezi si sa fii functionala. El sustine ca sangele cand circula in corp trebuie sa aiba o temperatura constanta si o circulatie regulata, orisice mic dezechilibru, provocand daune mai mici sau mai mari. Si e simplu. Toate bune.
0
06-01-2014, ora 00:41
BXD
Nu este medic/terapeut
BXD
Buna,
La cei 45 de ani trebuie luata in calcul perioada de premenopauza (menopauza -o etapa foarte importanta in viata unei femei, cu schimbari de natura hormonala).
Multa sanatate !
0
24-02-2015, ora 20:48
marinela80
Nu este medic/terapeut
marinela80
Buna! ma regasesc in tot ce ai scris si as dori sa vorbim mai multe si sper sa te pot ajuta...
0
15-04-2015, ora 12:20
Miruna 24
Nu este medic/terapeut
Miruna 24
Buna!Abia astazi am descoperit acest forum. Am aceleasi manifestari si aceeasi simptomatologie ca si Gabi si Marinela.As dori sa putem discuta mai mult, in trio!Va doresc tot binele din lume!Inca nu stiu cum putem lua legatura.Va multumesc!
0
15-09-2015, ora 23:23
tanutza26
Nu este medic/terapeut
tanutza26
Buna Gabi,

sunt studenta la mediicna...ma confrunt cu aceeasi problema cardiovasculara de 3 ani deja..ce e drept simptomele s-au declansat intr-un an foarte stresant in care am baut si foarte multe energizante, chiar zilnic in perioada sesiuniilor.la inceput m-am confruntat doar cu episoade scurte de tahicardie si crestere a tensiunii arteriale apoi palpitatii, dispnne (senzatia de dificultate in inspir) senzatia de sufocare, presiune in piept, ameteala, senzatie de slabiciune brusca, apoi greata.uneori daca ramaneam in picioare se facea totul negru in fata ochilor si pentru scurt timp imi pierdeam cunostiinta si intr-adevar tensiunea mi-era mica. cu timpul epidoadele au devenit tot mai dese...inclusiv noaptea..si in somn... bineinteles ca era foare greu sa adorm cand oarecum domnea senzatia de anxietate.plus ca episoadele nu mai treceau de la sine.

m-au diagnosticat cu taicardie sinusala, sincopa vasovagala si un sindrom de PR scurt...adica oarecum un sindrom de preexcitatie.extrasistolele nu le-au luat in considerare pentru ca nu erau intr-un numar foarte mare...

valorile la care eu ma simt bine sunt TA;110/60 mm Hg si Frecv cardiaca: 59-69 bat/min.. Am Facut EKG holter care a fost singura metoda de a inregistra episoadele de tahicardie. in principiu cu diagnisticul de tahicardie sinusala nu prea aveam ce face. Valoarea maxima inregistrata pe holter acum 2 ani a fost 175 bat/min..

in final am luat tratament cu propanolol care contrar opiniei multor medici a avut cel mai bun rezultat la mine...mai ales ca actioneaza si pe sistemul nervos..stresul sau nelinistea sau cea mai mica grija / neplacere.chiar doar gandul ca trebuie sa ma trezesc devreme.imi cresteau frecventa acestor episoade... dar un tratament bine sustinut cu 2x1 comprimate de propanolol pe zi mi-au schimbat calitatea vietii.. se gaseste fara reteta si costa aproximativ 4 lei. am inceput cu o doza minima de 10 mg.doar in care tahicardia nu ceda cresteam doza...

anul acesta am facut un stagiu de cateva luni la cardiologie in suedia.am aflat ca extrasistolele nu sunt chiar atat de inofensive. aceleasi simptome neplacute apar chiar si daca frecventa cardiaca este 88 sau 102.plus ca la auscultatie acum chiar se aud extrasistolele si apar mult mai des. mentionez ca nu mai iau propanolol decat uneori la nevoie si de aceea a reaparut tahicardia

este destul de greu de pus diagnosticul corect pe EKG.sunt si foarte multe "feluri" de sindroame de preexcitatie despre care nu am invatat in Romania.

Solutia ar fii gasirea focarului de preexcitatie si ablatia acestuia.bineinteles ca sunt multe riscuri si este foarte important cine si unde se face ablatia..este foarte important ca medicul sa fie specializat in ablatii.

mi-ar placea sa tinem legatura
0
03-03-2018, ora 12:15
sini
Nu este medic/terapeut
sini
Buna!Am avut multe probleme cu sanatatea am facut reiky si pot spune ca 4 ani nu am stiut ce e boala poti incerca sa mergi la un maestru sa te initiezi.Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Medicamentele pe bază de plante nu sunt o soluție împotriva obezității
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  •