Puls oscilant

09-01-2015
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Buna ziua. Ieri in urma unui consult neuro la coloana, mi-a gasit tenisunea 16.5 si pulsul 101. Sunt o fire mai panicoasa cand merg la medic, si luasem seara un voltaren 100mg supozitoare pentru durere. De cate ori imi mai luam tensiunea era 12 cu 7 si pulsul pana in 90.Doctorul m-a speriat un pic desi eu incercam sa-i explic ca ceva nu este in regula pentru ca nu am tensiunea asta e obicei. dupa 15 minute mi-a cazut la 15 cu 9 si puls 101, iar pe seara a ajuns la 12 cu 7. Cred ca fac si un atac de panica, sau mai bine zis am facut dupa ce mi-a zis sa consult un cardiolog pentru ca imi simteam pulsul si inima cum bate.Mi-am achizitionat un aparat pentru msurarea tensiunii si astazi and m-am trezit mi-am luat tensiunea 10 cu 5 si puls 78. La jumatate de ora supa ce am baut o cafea si fumat o tigara tensiunea era 12/7 pulsul uneori era 82, 89, sau 100 iar ma tarziu pe timpul zilei tensiune 11/7 si puls 108.Ideea este ca m-a si panicat si simt cand imi iau prima data tensiunea bataile inimii si pulsul ( de emotii cred) iar daca ma relaxez 10-15 minute pulsul scade tensiunea ramanand aceeasi. ce parere aveti ? si cand este cel mai bine saluam tensiunea? asa trebuie sa oscileze pulsul pe parcursul unei zile? Mentionez ca am 30 ani, nu sufar de obezitate, fumez cam 1 pachet pe zi si beau cafea. multumesc mult. Chiar si cand am avut tensiunea 16.5, eram perfect ok, fara nici o stare de ameteala, rau, la fel si de dimineata la 10 cu 5
3 comentarii
0
10-01-2015, ora 10:51
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In mod normal pulsul trebuie sa fie intre 60--80 batai pe minut.
Daca in anumite situatii va creste tensiunea si pulsul, este bine sa faceti un consult cardiologic.
Cel mai probabil ca inima dumneavoastra este bine si aceste
manifestari le faceti pe baza nervoasa.
Dar pentru siguranta e bine sa faceti acest consult fara sa va speriati.
Nu vi se intampla nimic.Astept mesajul dumneavoastra.
dr Petre Muresan
0
10-01-2015, ora 11:05
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Multumesc mult pentru raspuns. si eu cred a se face pe sistem nervos si panica sa fie ok, sa nu am probleme. oricum am observat ca pulsul creste cand fumez sau beau cafea de dimineata.astazi dimineata am avut 12, 7-puls 78, si 11, 7 puls 72 iar a 3 a oara cred ca luand-o consecutiv se deregleaza si aparatul ca mi-a aratat 9.5/ puls 74. Am sa o mai monitorizez cateva zile.Spuneti-mi va rog cand este bine sa o iei si de cate ori pe zi?multumesc mult
0
10-01-2015, ora 12:02
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Fumatul si consumul de cafea biciuiesc inima, deci pot sa apara senzatii neplacute.
Tensiunea si pulsul sa le monitorizati in continuare : de doua ori pe zi, dimineata si seara, sau inainte de mancare sau la vreo doua ore dupa mancare.
Cu stima:
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  •