puls ridicat, cauze, medicamente?

20-02-2015
alex51
Nu este medic/terapeut
alex51
Buna ziua. Am urmatoarea problema de cateva zile. Cand stau jos, in repaos am pulsul in jurul valorii de 65, dar imediat daca ma ridic in picioare de pe scaun incepe inima sa imi bata repede si sare la 90-103.

Eu iau medicamente psihiatrice pentru anxietate : seroquel, rivotril.
Si de vreo 2 saptamani fac tratament pentru o infectie la tractul urinar, prostatita : levofloxacina, flamexin, focusin ( adaugat recent ). Cel mai recent medicament adaugat a fost focusin si parca de atunci au inceput problemele.

Pentru un usor puls ridicat iau cate o jumatate de propranolol dimineata si la pranz dar acum nu prea mai ajuta.

Ce spuneti despre fenomenul asta ce mi se intampla?
2 comentarii
0
20-02-2015, ora 16:17
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua,

Este posibil ca aceste variatii de puls sa apara datorita Fokusin-ului,
de aceea ar trebui sa luati legatura cu medicul care vi l-a recomandat.
In acelasi timp, mai ales daca problema treneaza, ar fi bine si chiar
necesar sa consultati si un medic cardiolog.
0
20-02-2015, ora 21:55
btenn94
Nu este medic/terapeut
btenn94
Buna,

In primul rand, este normal pulsul sa variaza intre 60-100 de bpm in *repaus* la orice moment, si la fel este normal sa variaza pulsul cu schimbarea de postura. Inima bate mai repede cand stai in picioare datorita fortei gravitationale, asa ca 90-100+ bpm nu este deloc iesit din comun cand esti ridicat, chiar este considerat ceva bun, mai rau este cand nu variaza. Eu de exemplu am pulsul vreo 100-110 cand stau in picioare, uneori mai mult, alteori mai putin. Sunt foarte multi factori care afecteaza frecventa cardiaca, dar faptul ca pulsul creste la schimbare de postura e ceva normal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  •