punct negru

06-01-2009
cosminvsl
Nu este medic/terapeut
cosminvsl
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema
de vreo 2-3 ani vad cu ochiul drept un punct negru. Nu i-am acordat prea multa atentie pana acum si nu il vad mereu deoarece am tot timpul o ocupatie, dar cana am privirea indreptata catre ceva de culoare deschisa, cum ar fi un perete varuit, observ din nou punctul, desi el este acolo tot timpul. Tin sa precizez ca nu este un punct pe ochi, ci il vad eu cu ochiul drept. Va rog sa-mi spuneti ce ar putea fi. Va multumesc.
1 comentarii
0
06-01-2009, ora 19:40
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologii numesc simptomele descrise de tine, miodezopsii;Iti recomand un consult oftalmologic complet( examen biomicroscopic al polului anterior, examenul fundului de ochi); cauza, in cazul tau, ar putea fi prezenta unei modificari de transparenta a corneei, a cristalinului ( cataracta????) sau a unor flocoane( condensari ) vitreene;
Inclin sa cred ca este vorba despre flocoane; acestea pot apare dupa o inflamatie oculara ( cauzele sunt diverse), dupa o hemoragie vitreana, pot fi modificari degenerative care se accentueaza cu varsta si sunt mai frecvente la persoanele cu miopie;Sugestie terapeutica : un regim alimentar bogat in fructe si legume proaspete( in fiecare zi un fruct proaspat sau o leguma proaspata), tratamentul inflamatiilor oculare, de vecinatate sau sistemice, cura cu Vitreoclar( 1 cpr pe zi, 3 luni, se administreaza cu jumatate de ora inainte de masa, apoi cura lunara, repetata la 3 luni, a la longue);Nu se recomanda in cazul tau, dar exista si o solutie chirurgicala( vitrectomia) in cazul unor miodezopsii numeroase, suparatoare; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.