puncte albe pe amigdala stanga...

05-11-2011
didi84
Nu este medic/terapeut
didi84
Buna ziua D.LE dr.Valeriu.am citit multe dintre discutiile de pe forum si am realizat ca mai am o sansa.
La 14 ani ani am facut o amigdalita severa...puroi, nu puteam inghiti, PENICILINA, GENTAMICINA INJECTABILE AMANDOUA...am fost sub tratament vreo 2 sapt.
De atunci am ramas cu o mare sensibilitate si in fiecare iarna am probleme si iau antibiotice, dar am pus Stop anul acesta...Am zis gata.Dar acum 2 zile am obs ca am niste chestii albe pe amigdala stanga, plus ca sunt si marite si rosii de atunci,...asa au ramas.:
ACEST PASAJ L AM LUAT DE LA DUMNEAVOASTRA""'amigdalele ai niste buzunarase numite cripte(lacune), in ele stagneza resturi alimentare, care se descompun si formeaza o sursa propice pentru microbii din cavitatea bucala. Tratamentul recomandat era amigdalectomia. In ultimii ani se practica Criptolizis cu Lazer sau cu un Aparat ce actionezza ci Radiofrecventa. In urma acestui tratament amigdalele se pastreaza, criptele se largesc si nu mai cumuleza resturi de mancare si infectii, inflamatia locala scade si peste cateva saptamani amigdalele se micsoreaza vizibil in dimensiuni.""'
Problema e ca nu sunt in tara...Am fost la un medic aici.i am zis ca mi se aduna mancare si ca am aceste pcte si a zis ca nu are ce face:))) si ca sa mi scot macarea cu furculita CREDETI MA CA AM INNEBUNIT...AM dat si bani degeaba...PLUS CA AM GRAVE PROBLEME SI DE RESPIRATIE...mi a dat sa fac o radiografie faciala cred ca se cheama.trebuie sa mg sa vad despre ce e vb...sper ca macar cu deviatia mea de sept sa ma poata ajuta..ca de amigdale nici ca o mai intreb ceva...
Nu vreau sa mai stau asa...spuneti mi va rog ce sa fac...macar pana la anul cand aj in tara.O sa mi fac operatia aceasta cu siguranta, dar in tara, chiar la d-voastra daca ar fi posibil...
Sa iau antibiotic? Am incercat si eu sa scot din interior albul ala care se vede dar nu resusesc...PLUS CA SUNT ATAT DE CONFUZA INCAT NU MI DAU SEAMA CE E...NICI PUROI NU L AS NUMI...as dori si eu sa va trimit poze, dar numai daca imi da ti acordul dumneavostra..
va multumesc din suflet si SA VA DEA DUMNEZEU SANATATE PENTRU TOT CE FACETI.
10 comentarii
0
05-11-2011, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
didi84
faci cateva poze cu amigdalele tale.. unde sa se vada acele depuneri si peretele posterior a faringelui
atasezi pozele pe adresa mea de hotmail.
-
0
06-11-2011, ora 00:53
didi84
Nu este medic/terapeut
didi84
Domnule Dr. Valeriu v am trimis mail.si sunt f fericita ca mi ati raspuns.sunteti un om extraordinar..o sa va vizitez cabinetul 100%.e o chestie nou pt mine sa vb cu un medic pe internet, dar ma bucur ca exista oameni ca d-voastra...
SUCCES IN TOATE..
0
20-12-2014, ora 22:55
Claudiadavid
Nu este medic/terapeut
Claudiadavid
Buna seara
Si eu am aproximativ aceiasi problema. De cand eram mica am o amigdala mai mare dar nu mi-a creat nici o problema pana acum cateva luni in sensul ca simt ramasite de mancare ramase acolo care nu ies nici daca ma spal pe dinti, imi periez limba, fac gargara dupa fiecare masa dar degeaba. O singura data am vazut o firmitura mica ramasa acolo si am reusit sa o scot, de atunci nu am mai vazut nimic dar tot simt ca ar fi acolo ceva.M-am uitat foarte atent, am apasat cu o lingurita pe limba si m-am uitat cu lanterna dar nu observ absolut nimic! Este deranjant si as vrea sa va cer si dumneavoastra o parere. Se pot forma in spatele amigdalei neputand fi vizibile?
Am citit despre ele cum ca ar creea un miros neplacut, eu nu am aceasta problema dar cand am scos acea firmiturica am mirosit-o din curiozitate si chiar avea un miros...
Mentionez ca imi cresc si maselele de minte dar nu cred ca ar avea vreo legatura.
Va multumesc !
0
21-12-2014, ora 18:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba doar de o Hipertrofie a amigdalei..
nu necesita tratament
doar alimentatia nu trebuei sa fie acra, acida.. produse care irita faringele si intretine hipertrofia amigdalei
e bine dup amasa..de facut gargara cu ceva cald
daca in 1-2 ani nu se micsoreaza in volum..
se poate micsora amigdala in volum cu Radiofrecventa
0
21-12-2014, ora 18:40
Claudiadavid
Nu este medic/terapeut
Claudiadavid
Va multumesc tare mult pentru raspuns, am sa tin cont de sfaturile dumneavoastra !Va urez sarbatori fericite si multa sanatate!
0
16-01-2015, ora 22:32
Claudiadavid
Nu este medic/terapeut
Claudiadavid
Buna seara
Va anunt ca am tinut cond de sfaturile dumneavoastra si nu am mai avut probleme cu amigdala pana acum 2 zile cand am tusit si am simtit o biluta in gura foarte urat mirositoare dupa care am observat 3 puncte mici (1mm) pe amigdala si una pe "omulet" dar de dimineata a disparut.
am citit pe internet tot felul de pareri dar nu m-am lamurit deloc..Daca aveti vreo parere cum as putea scapa de aceste bilute v-as fi recunoscatoare.
Va multumesc !
o seara buna
0
17-01-2015, ora 05:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e valabil ce am scris mai sus
1 regim alimentar si tratament local...tot restul vietii
2 reducerea amigdalelor in volum cu radiofrecventa (criptoliis)
0
17-01-2015, ora 12:15
Claudiadavid
Nu este medic/terapeut
Claudiadavid
Am inteles, cand nu am mai avut probleme nu am mai tinut cond, am crezut ca mi-a trecut..
Acum ma mai ingrijoreaza si ultima masea de minte (mi-a iesit zilele astea) pentru ca mi s-a umflat si e foarte vizibil (pe aceiasi parte a ammigdalei cu probleme)dar nu ma doarre absolut deloc.
Va multumesc mult pentru amabilitatea dumneavoastra.
0
02-03-2016, ora 12:02
loredananadasan
Nu este medic/terapeut
loredananadasan
Buna ziua pe amigdala stanga am doua pungulite transparente parca nu e puroi si cand inghit simt un nod in gat. Oare ce poate fi doar pe o amigdala. Multumesc
0
02-03-2016, ora 13:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita cu cazeum sau
chis amigdalian
mergi la ORL si o sa stii ce este de facut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •