puncte albe pe fata

28-01-2008
girl23
Nu este medic/terapeut
girl23
Buna ziua! mi-au aparut de cateva luni punte albe pe fata, mai exact pe lateralele nasului, sub ochi. mai imi apareau si cateodata in zona ochilor. prietenele mi-au spus ca se numesc punce de grasime, si ca trec, dar nu mi-au trecut. as putea sa fac ceva sa scap de ele?
11 comentarii
0
28-01-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Aceste puncte se numesc Xantelasma si sunt intr-adevar mici depozite de grasimi. Se pot indeparta prin tratament cosmetic daca sunt mici, sau chirurgical (chir. estetica) daca sunt mai mari. Oricum, ele reprezinta semnul la suprafata al unei disfunctii metabolice. Trebuie sa verificati: colesterol, trigliceride, HDL, LDL, fibrinogen, imunglobuline, hemoleucograma. Consumul caloriilor in exces este benefic si de asemenea un echilibru hormonal.
0
29-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Daca aceste leziuni au aproximativ 1 mm diametru, ar putea fi milium( chiste epidermice cu continut sebaceu);pot fi inalaturate cu un ac steril la dermatologie sau cosmetica;foloseste pentru curatirea fetei un sampon pentru bebelusi;Ai grija ce crema de fata folosesti; intreaba un dermatolog sau ocosmetciana ce fel de crema ti se potriveste; Numai bine
0
25-02-2008, ora 00:00
girl23
Nu este medic/terapeut
girl23
Buna ziua! Am si eu o problema. imi transpira mainile si picioarele si as vrea sa stiu ce pot face in privinta asta. am 1.70, 55 kg, deci nu sunt nici grasa sa transpir din cauza asta.ma puteti ajuta cumva?
0
26-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Din mesajele tale reese ca nu numai transpiratia ar fi o problema... sa stii ca organizmul trebue privit si tratat in totalitate..nu pe segmente!
Cu siguramta ai o problema de metabolizm..iti sugerez sa faci o ecografie abdominala..si sa investighezi ficatul si rinichii!
0
27-02-2008, ora 00:00
girl23
Nu este medic/terapeut
girl23
Am facut ecografie si la tiroida si la ficat si la rinichi si totul a iesit ok. Nu stiu ce sa fac sa nu mai transpir ca transpir peste tot dar cel mai mult ma deranjeaza la maini si la picioare.
0
28-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta un medic...HOMEOPAT !
Si programeazate pentru un consult !
0
13-10-2008, ora 00:00
florencia
Nu este medic/terapeut
florencia
Buna ziua

De cateva zile mi-a iesit dedesubtul ochiului niste puncte albe foarte vizibile iar pe nas am foarte multe puncte negre, ce imi recomandati?
0
13-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un dermatolog.
0
05-04-2010, ora 11:44
Doina-gabriela
Nu este medic/terapeut
Doina-gabriela
Buna ziua, de aproximativ 7 luni mi-au aparut pe pometii obrajilor multe puncte albe de grasime si mici puncte negre ( destul de multe). Am fost la dermatologie si mi s-a recomandat un tratament de ori pe saptamana cu Retin_A si cinci zile cu crema Glyco A ( de la Isis Pharma).Urmez tratamentul de 2 luni insa in afara de faptul ca mi se exfoliaza pielea de pe fata nu se vede nici o imbunatatire. Ce altceva as mai putea face?
0
06-04-2010, ora 20:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tot ce apare la piele.. are o cauza interioara.
trebue sa faci ecografie abdominala.. sa vezi starea ficatului, pancreasului.. si poate va fi cazu sa schimbi ceva in regimul alimentar.
0
10-06-2011, ora 00:42
mikk88a
Nu este medic/terapeut
mikk88a
Buna seara
Am si eu doua probleme nu pot sa zic majore pentru ca ce a fost rau a trecut.Am fost diagnosticata de medicu dermatolog cu acnee nodulara, mi-a prescris un tratament de milioane pe luna.Categoric nu mi l-am permis asa ca la sfatul unei prietene am incercat Mibazon ( de la farmacia veterinara).M-a ajutat foarte mult, am scapat de problema grava ( bubele alea hidoase pe fata). Insa mai am doua. Prima ar fi punctuletele mici si albe pe barba, frunte, nas...nu sunt puncte de grasime, sunt asemanatoare punctelor negre, le pot scoate, doar ca nu au negreala aia ci sunt albe. Asa se si vad pe piele, niste punctulete albe. Iar a doua problema ar fi transpiratia. Transpir abundent sub brat. Nu are nici un miros dar e inconfortabil. Nu ma ajuta nici un deodorant si nici temperatura.Chiar daca sunt -20 de grade afara si sunt inghetata, sub brat sunt leoarca. Stiu ca am mici probleme cu rinichi ( ceva nisip ) dar nu m-am gandit niciodata ca asta ar fi cauza. As avea nevoie de un sfat. Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Ce tip de ten ai și cum îl îngrijești?
  •