puncte, chestii sau organisme albe in ochi sau vedere

19-07-2012
ust
Nu este medic/terapeut
ust
Port ochelari de cativa ani si folosesc des calculatorul.
Pe langa 'scamele' negre/albe/gri/transparente care se misca in ce directie imi misc si ochii am observat si niste 'puncte' albe ce se misca aiurea si cu viteza mare. Unele se misca dintr-o parte in alta in diferite directii, iar altele se invartesc in cerc de parca ar fugi dupa propria coada.
Am inteles ca bucatile care urmeaza miscarea ochiului sunt plutitoare si sunt cat de cat normale, insa cele care par sa aiba o minte proprie ce sunt si ce pericol pun?

Sincer sa fiu, intreb aici pentru ca m-am uitat la preturile cabinetelor pentru consultatii si tratamente si nu prea mi le permit. Chiar nu vreau sa irosesc bani de care am nevoie, urmarind lucruri inofensive ce pot fi tratate fara o lista de medicamente scumpe si inutile.
2 comentarii
0
23-10-2012, ora 16:12
1hack
Nu este medic/terapeut
1hack
Treatment for floaters depends on the underlying cause. For people who have floaters that are simply annoying, no treatment is recommended.

On rare occasions, floaters can be so dense and numerous that they significantly affect vision. In these cases, a vitrectomy, a surgical procedure that removes floaters from the vitreous, may be needed.

A vitrectomy removes the vitreous gel, along with its floating debris, from the eye. The vitreous is replaced with a salt solution. Because the vitreous is mostly water, you will not notice any change between the salt solution and the original vitreous.

This operation carries significant risks to sight because of possible complications, which include retinal detachment, retinal tears, and cataract. For this reason, most eye surgeons are reluctant to recommend this surgery unless the floaters seriously interfere with vision.
0
23-10-2012, ora 16:13
1hack
Nu este medic/terapeut
1hack
Si eu am aceeasi problema la ochiul stang vad cateva celule moarte cand ma uit in stanga jos.au aparut recent.nu fumez nu beau alcool, practic sport regulat mananc sanatos, cauza aparitiei nu o cunosc, probabil orele petrecute indelung la pc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: