Puncte mici rosii sub pielea din jurul ochilor

03-12-2009
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Buna ziua!
Am o problema, si sper sa nu fie grava. :(
Astazi am observat ca mi-au aparut sub pielea din jurul ochilor niste puncte mici rosii plane si sunt destul de multe.
In aceasta dimineata am avut indigestie manifestata prin scaun moale si varsaturi la o ora dupa ce am luat o pastiluta de Furazolidon. Acum imi este teama sa mananc ceva, toata ziua am baut doar o cana de ceai de menta si cam atat, e bine ca m-am mai linistit, nu mai am senzatia de greata.
Mentionez ca urmez si un tratament cu anticonceptionale Yaz incepand cu luna Mai a acestui an pentru tratarea ovarelor micropolichistice la indicatia medicului ginecolog. Nu au avut efecte secundare.
Va multumesc!
10 comentarii
0
03-12-2009, ora 15:06
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
se pare ca am uitat ce era mai important: imi puteti spune ce anume ar putea fi aceste punctulete, si cum as putea scapa de ele?
0
03-12-2009, ora 17:29
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Cum stati cu tensiunea arteriala?
0
03-12-2009, ora 20:38
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Am 21 de ani si nu am mai avut probleme cu tensiunea arteriala, sau probabil nu am descoperit. Exista cazuri in familie de persoane apropiate ce au tensiune oascilanta.
0
03-12-2009, ora 21:31
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Exista riscul ca dupa ce lua-ti anticonceptionale sa apara si tensiune arteriala.Acele puncte rosii de care vb pot fi cauzate de o tensiune marita care a produs ruperea unor vase mici de sange, dar ma indoiesc ca este vb de acest lucru pt ca sunteti destul de tanara si in plus ar mai fi prezente si alte simptome ca dureri de cap, sau poate ca ati stat in curent si de acolo aveti aceasta congestie.Oricum daca situatia nu se amelioreaza consultati un medic oftalmolog.

Multa sanatate!
0
03-12-2009, ora 21:56
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
va multumesc frumos pentru raspunsurile dumneavoastra. punctele rosii nu apar pe globul ocular, au aparut mai exact pe arcada, pe pleoapa superioara si in coltul ochilor.
0
03-12-2009, ora 23:01
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Atunci probabil este vorba de o conjuctivita!Consultati medicul oftalmolog si va va prescrie un tratament adecvat.

Multa sanatate!
0
03-12-2009, ora 23:12
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Multumesc din suflet! Multa sanatate !
0
07-04-2012, ora 14:41
yasurya
Nu este medic/terapeut
yasurya
Buna ziua! aseara am observat ca mi-au aparut niste puctulete mici si rosii pe pielea din jurul ochilor, mai mult sub. Ma gandesc ca sunt asemanatoare cu cele pe care le-ai avut si tu(Kaliana). Chiar nu stiu care sa fi fost cauza aparitiei lor. poate ma ajututati cu un sfat.
Kaliana, tu ce le-ai facut?
0
07-04-2012, ora 15:38
yasurya
Nu este medic/terapeut
yasurya
au trecut de la sine?
0
13-04-2012, ora 11:01
kaliana
Nu este medic/terapeut
kaliana
Buna, imi cer scuze ca am raspuns asa greu. Au trecut de la sine, da. Mi-am dat seama ca mi-au aparut din cauza ca atunci cand am vomitat mi s-a creat o presiune foarte mare la nivelul fetei. Zic asta pentru ca mi-au mai aparut acele punctulete cu alta ocazie in care mi s-a facut rau si am varsat, iar de data aceasta imi aparusera si in jurul ochilor si sub barbie. Dar au trecut fara sa intervin in vreun fel.
Multa sanatate!
Sarbatori cu bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Suplimentarea cu enzime digestive în cazul abuzului alimentar
  • De ce îți simți stomacul plin mult timp după masă
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Indigestia explicată – ce se întâmplă, de fapt, cu digestia?
  • Cum se manifestă indigestia și câteva sfaturi utile
  • Indigestie vs intoxicația alimentară - diferențe, clarificări
  • Curcumina în tratamentul indigestiei / dispepsiei funcționale
  •