Punctulete, firisor negru, Diagnostic: Flocoane in Vitros

11-04-2012
damiunsfat
Nu este medic/terapeut
damiunsfat
Buna, am 24ani, stau intre 6-10 ore la calculator, de vreo 6 luni sunt ca si intr-o continua stare de raceala, am inceput cu o racealea simpla, dupa aprindere de plamani, ca mai nou luni 09.04 sa aflu ca am sinuzita la un control ORL am fost azi la oftalmologie, pentru ca am observat de vreo 2-3 saptamani la ochiul stang ca imi apare pe fond de culoare deschisa punctulet sau 3 punctulete negru sau firisor negru care fug, doctorita mia spus ca poate sa fie din cauza unor infecti, sau din cauza ca am facut acuma mai nou o sinuzita, ma consultat cu un aparat cu o lumina puternica si mia zis ca nu a vazut nimic in neregula si nu e nimic grav, doar daca ar fi sa fie mai multe puncte la care am intrebat se pot vindeca? mia spus ca sunt cazuri la care se vindeca(trec punctele) sau sunt cazuri la care nu. Diagnostic: FLOCOANE DE VITROS si mia prescris 6 luni de Vitreoxigen care sunt cam scumpe peste 500ron! Nu ca nu merit, dar sa stiu ca au efect pentru ca si sa dai 500ron pentru a face vanzari nu prea mi se pare ok, ca nu imi stau bani pe garduri dar daca trebuie si e cu folos nu zic nu. Sunt indecis si nu foarte bine informat, plus ca am mai citi pe forumuri de alti pacienti care au urmat aceelasi tratament si nu au avut nici un efect. Am si eu un exemplu am fost la ortopedie cu probleme de articulatie la genunchi(se aude ca si cum ar scartai), am fost la 2 medici unu mia dat ceva proteza si ceva tratament, un al doilea fizioterapie si alt tratament, si nimic, am cheltuit bani fara efect, ba am ramas cu proteza. Ce imi sugerati sa fac? Sa incerc tratamentul? Sa mai consult un medic sa imi fac inca o parere?. Doresc un sfat ca si cum ati fi dvs in locul meu! Va multumesc anticipat sper sa primesc un raspuns. O seara buna si sanatate
2 comentarii
0
08-12-2012, ora 10:36
Gabriela M.
Nu este medic/terapeut
Gabriela M.
Am folosit VITREOXIGEN fara sa fiu foarte convinsa ca imi poate rezolva problema. La inceput aveam in fata ochiului stang niste puncte care zburau in fata ochiului, precum funinginea, apoi s-au transformat in niste fire care parca pluteau intr-un lichid. Era ceva foarte deranjant. Am terminat un tub si jumatate si aproape pot sa spun ca mi-au disparut acele imagini. Cred ca trebuie perseverat, dar la fel cred ca fiecare organism reactioneaza diferit. Din fericire, eu am avut noroc. In privinta pretului trebuie sa fiti foarte atenti, deoarece sunt diferente foarte mari de la o farmacie la alta. Acelasi produs l-am gasit cu 60, 54 si 40 lei. Este bine sa consumati si foarte multe seminte. Eu zic ca lipsa foarte mare de magneziu din organism produce aceste tulburari.
0
22-02-2013, ora 21:29
jesmina
Nu este medic/terapeut
jesmina
Am fost diagnosticata cu decolare de corp vitros, care s-a manifestat cu flocoane si flash-uri la coltul ochiului;mi s-a recomandat VITREOXIGEN timp de 3-4 luni/an, 20 zile cu 10 zile de pauza.Dupa 3 luni, manifestarile s-au estompat, adica punctuletele s-au micsorat/disparut/decolorat si nu ma mai deranjeaza ca la inceput.
Vitreoxigen am gasit la 40 Ron/flaconul. Pe viitor, o sa consum si produse pe baza de catina.
Se pare ca nu exista un tratament specific pentru tulburarile de vitros, dar niste vitamine sau minerale nu strica nimanui!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.