punte dentara: da sau nu?

19-02-2009
mihhan
Nu este medic/terapeut
mihhan
Buna Ziua!
Am mare nevoie de un sfat.
In urma unei infectii mi-a fost extras primul premolar, stanga, sus.
Caninul este sanatos, nu are nicio carie, prezenta sau tratata, al doilea premolar are un punct mic de carie, nu necesita scoaterea nervului...
O punte dentara mi se pare o solutie radicala in acest caz.
Am auzit ca se poate face o punte pe un singur stalp, in cazul meu al 2lea premolar.E rezistenta?
Ce alte variante ar mai fi?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc mult!
5 comentarii
0
19-02-2009, ora 22:42
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Buna seara! In cazul dvs. cel mai indicat tratament este cel cu implant.Nu are rost sa scoateti nervul si sa slefuiti dinti sanatosi plus faptul ca implantul va tine osul pe loc si nu va va cobori sinusul maxilar, iar din pct de vedere financiar este cam acelasi lucru.Daca aveti nelamuriri...astept mesaj in continuare.la revedere!
0
24-02-2009, ora 22:21
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
sunt suparata ca mi-am facut lucrare dentara din portelan si s-a decimentat dupa doua luni.Este partea de sus o potcoava din 12 bucati.A fost taiata in doua, jumatate a ramas iar cealalta a fost refacuta.Deci nu mai este o potcoava acum.Nu am mai platit aceasta ultima lucrare, ma costa in jur de 25 milioane ca toata ma costase 50 milioane fara tratament.Medicul se considera nevinovat si se poarta foarte urat cu mine.De ce oare?Ma intreb daca am gresit eu cu ceva ca ma face mereu sa ma simt eu cea vinovata.Mai am de facut lucrare si partea de jos si nu stiu ce sa mai fac unde sa ma duc ptr ca sunt foarte dezamagita.Gresesc daca fac dintr-un alt material mai de proasta calitate ca am ajuns la concluzia ca nu se merita sa faci atata efort financiar si sa trec prin situatii neplacute.Am gresit eu cu ceva?
0
09-08-2009, ora 12:24
selecta22
Nu este medic/terapeut
selecta22
Buna ziua, imi poate spune cineva cat ma poate costa o punte denatara din 8 dinti (partea superioara) din portelan sau acril cu metal? Si cam cat costa o extractie de incisivi? Multumesc
0
10-08-2009, ora 19:35
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
eu am platit 4 mil ptr una bucata dinte sau masea din portelan partea superioara la clinica de moldoveni.Tratamentul ptr fiecare dinte e separat in jur de 2milioane cu pivot si radiografii.Dintii mei au un aspect f frumos dar sunt foarte pretentiosi.Nu mananc fierbinte, nu rece, inghetata nici atat.Dar daca esti curioasa ce am patit cu aceasta lucrare citeste mai sus.Toata partea superioara m-a costat 85 milioane, si uite ce am patit.Sa nu iti pui metal sub nici o forma ptr ca eu am avut si nu e buna.Doi incisivi cred ca te costa cam 1milion 300 (extractiile)deci ambii incisivi.Acestea sunt preturile in orasul meu.
0
09-09-2009, ora 10:08
Aly_criss
Nu este medic/terapeut
Aly_criss
Buna dimineata.Am si eu nevoie de un sfat.In urma unei infectii, mi-a fost extras premolarul stanga sus, care sustinea lucrarea(am avut punte intre canin si premolar).Mi-a taiat lucrarea care avea 4 dinti, am ramas doar cu caninul imbracat.Ce credeti ca se mai poate face, momentan, in afara de implant dentar?Va multumesc si o zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: