Punte sau Implant

25-06-2014
Bogdan296
Nu este medic/terapeut
Bogdan296
Buna ziua,
Problema sta in felul urmator :
Premolar - pivot pus
Urmatorul dinte (presupun molar) - lipsa
Urmatorul molar : Am avut pivot fibra de sticla, mi s-a recomandat sa pun pivot metalic si asa am facut.Mi s-a scot pivotul de sticla si s-a pus metalic.Problema la acest molar este ca in trecut mi s-a lucrat cu miscroscopul la el.Cand stomatologul a scos acum pivotul de sticla mi-a spus ca am avut o perforatie care a fost reparata.

Si acum :

Initial dansul voia sa faca o punte care sa acopere acea lipsa de aceea mi-a recomandat sa schimbam pivotul de fibra de sticla cu unul metalic.
Acum mi-a spus ca nu ar mai vrea sa faca punte ci sa faca dintii individual, iar unde este lipsa sa puna un implant.

Dumneavostra ce imi recomandati ?

Mentionez ca la partea de jos, am tot la fel o masea la care se lucreaza si o sa se puna coroana si langa una lipsa unde vrea sa imi puna tot pivot. Nu stiu daca acesta mentiune are vreo relevanta dar am zis sa o spun. Multumesc !
1 comentarii
0
27-06-2014, ora 12:00
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Buna ziua,
Cel mai bine pt dumneavoastra este sa alegeti sa se puna implant in spatiul liber, dupa care sa puneti coronite individuale pe fiecare dinte tratat. In acest fel evitati, daca apar probleme pe acel molar, sa scoateti toata lucrarea iar igiena, care este foarte importanta, se va realiza maiu usor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •