Puroi după operația de amigdale

04-10-2017
diana smn
Nu este medic/terapeut
diana smn
Ma numesc Diana si am 17 ani.
Acum 2 luni am făcut o operație de amigdalectomie intercapsulara (reducere cu laserul) in București la spitalul Grigore Alexandrescu.
Sub anestezie generala prin masca.
Operația a durat in jur de 1 ora jumătate, desi eu știam de la dna doctor ca durează undeva la 20-30minute.
M-am refăcut repede după operație, am folosit antiinflamatoare doar înainte de o masa ceva mai "dura" sau după masa.
Cruste am avut in tot gatul inclusiv pe limba si o parte a omulețului.
Au cazut relativ repede si după 7 zile de la operație eram ca si noua.
Insa acum, la 2 luni fara nici o problema, am o tuse urata de care nu mai scap de 3 saptamani, nas înfundat care insa nu curge si cel mai rău :
PUROI IN LOCUL AMIGDALELOR !!
Sunt foarte îngrijorata, pana la operație 2 ani am umblat din spital in spital din 2 in 2 săptămâni cu o amigdalită pultacee streptococica, am primit si alte diagnostice cum ar fi:
-angina streptococica
-faringo-amigdalita
-amigdalita necrozata
Ceda doar la penicilina injectabil (6h) , dexa (6h) si gentamicina (12h), dupa 3-4 zile de injectabil.
Acum durerea in gat este de 7/10, la inghitire, temperatura 37.4, si nu pot manca doar mâncare semi lichida.
Ce pot face?
Este posibil sa nu fi fost amigdalele cauza problemelor? Pe foaie.de la operație scrie :
"Operat- focar de infecție gradul 4"
Nu vreau sa ma intorc la spital pentru tratament.
Va rog ajutați-ma cu un sfat, o experienta.
Mulțumesc anticipat.
6 comentarii
0
04-10-2017, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai citit pe forum.. despre. cauza de ce aveai amigdalele marite???
am scris multe postari unde explic ca dar persoanele cu reflux gastro-esofagian, de la acidul gastric au amigdalele marite si inflamate
daca doar ai micosrat amigdalele fara sa tratezi refluxul s fara sa schimbi regimul alimentar e Logic ca gatul o sa te doara incontinuare
0
04-10-2017, ora 22:15
diana smn
Nu este medic/terapeut
diana smn
Aveam vegetații crescute pe ele, iar criptele erau acoperite cu puroi.
0
05-10-2017, ora 08:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi si faci investiagtii la gastrologie..
poti sa.mi trimiti cateva poze cu gatulpe adresa mea de mail fvaleriu pe hotmail
0
07-09-2020, ora 19:47
Bmaria999
Nu este medic/terapeut
Bmaria999
Buna ziua! Numele meu este Daniela am facut acum cateva saptamani o operatie de scoatere a amigdalelor, iar acum in locul lor mi au aparut niste bilute albe si nu mi pot da seama ce sunt. Inainte sa apara aceste bilute acel loc era putin umflat. Iar de cand am facut operatia stranut continuu.
0
07-09-2020, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Scosul amigdalelor. Nu rezolva și Cauza problemelor.
Amigdalitele au ca și cauza.. Alimentația incorecta care produce reflux gastro esofagian. Acidul gastric ajunge în somn sus și inflamează gatul
Dacă nu ai schimbat stilul alimentar după operație. E logic sa te doară gatul incontinuare
0
07-09-2020, ora 20:24
Bmaria999
Nu este medic/terapeut
Bmaria999
Nu ma mai doare nimic. Am tinut regim doua saptamani, iar apoi am revenit la alimentatia normala. Dar acum am vazut ca am ceva alb in partea stanga unde era amigdala. Sunt doua puncte albe.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •