Puroi la masea

04-04-2013
CalinP
Nu este medic/terapeut
CalinP
Ok, deci am o masea care e cariata pe jumatate, a inceput se sambata putin sa ma doara cand muscam pe ea, spre seara a luat-o rau, nu am luat nimic pana duminica cand ma durea rau de tot. Dupa care am luat reteta care am luat-o si in trecut (ca anul trecut a fost iarasi asa de rau) amoxiclav de 1000mg si un nurofen pentru durere. Deci cel putin la mine e asa cu durerea, ma doare rau de tot cateva zile, dupa care se umfla si atunci inceteaza durerea.

Deci se sambata pana marti (acum e joi) m-a durut si era putin umflata maseaua, nu puteam sa musc pe ea deloc ca ma omora durerea, de ieri a inceput sa se umfle destul de tare, se vede cu ochiul liber pe fata, capul nu ma doare, acum e mai bine, maseaua nu ma mai doare, pot sa musc pe ea destul de bine. Dar problema ramane umflatura de puroi. Deci teoretic de 2 zile e umflata la maxim si nu ma doare, iau in continuare antibiotic. Intreb: Cat mai trebuie sa astept pana trece umflatura ?

Stiu ca am avut si anul trecut exact aceeasi chestie, insa parca a trecut mai repede, acum umflatura este cam intr-un punct in partea exterioara gurii (nu partea cu limba, dar e si acolo foarte putin). Ma strange.
12 comentarii
0
04-04-2013, ora 22:34
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
propunere:
mergi la un consult stomatologic.
cele bune,
0
04-04-2013, ora 22:50
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu numai la dvs functioneaza astfel (adica durerea sa cedeze dupa aparitia inflamatiei). Este evolutia "normala" a unui proces infectios: sunt mai multe stadii (nu o sa le descriu), dar cand ajunge submucos durerea cedeaza, dar apare acea " umflatura". Sfatul meu este sa mergeti la dentist pt ca altfel problema nu se rezolva decat pe moment( adica, cu antibiotic si antiinflamator va trece pe moment), dar asta nu inseamna ca ati rezolvat si cauza si riscati sa pierdeti dintele
0
04-04-2013, ora 23:41
CalinP
Nu este medic/terapeut
CalinP
Multumesc pentru raspuns, insa am uitat sa scriu un element esential. Eu am sa merg la dentist, pentru ca m-am saturat sa am probleme cu maseaua, am s-o rezolv. Dar acum pe moment intreb in aprox. cate zile o sa imi treaca inflamatia/puroiul de la masea, iau in continuare antibiotic odata la 12 ore. Cum am spus sa zicem cam de 2 zile a trecut durerea uriasa de masea, acum s-a umflat (zic eu) cat 'a trebuit' dar nu stiu in cat timp o sa se traga puroiul, oare pana luni se trage mai mult de jumatate ? Pentru ca in aceste 2 zile de cand spun ca s-a terminat cu durerea nu cred ca s-a remediat, sau cel putin eu nu vad/simt, doar parca azi, asa putin s-a mai restrans intr-un 'bulb'. Uneori ma doare pentru cateva minute, dupa care ma lasa, simt senzatia de putin cald in zona aia. Pot si sa ating mai tare zona fetei fara sa ma doara, cand ating am doar senzatia de ca si cum ai atince un os prin piele.
0
04-04-2013, ora 23:55
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
S-ar dezumfla mai repede daca, pe langa antibiotic si antiinflamatorii, s-ar face o incizie pentru drenaj plus spalaturi cu sol antiseptice. Deci, daca vreti sa rezolvati problema mai repede, tot dentistul e solutia
0
06-04-2013, ora 00:03
CalinP
Nu este medic/terapeut
CalinP
Multumesc pentru raspuns. Acum parca s-a mai restrans umflatura in zona maselei, arata ca un fel de muschi incordat si carnea din zona maselei a urcat destul de sus. Este normal ?
Maseaua este in partea stanga jos, prima masea.
0
10-04-2013, ora 23:25
adryanahh
Nu este medic/terapeut
adryanahh
Buna. Luni am avut niste dureri puternice la o masea, fiind tarziu am suportat-o toata noaptea(mi-am petrecut noaptea spalandu-ma pe dinti din 30 in 30 min, m-am clatit cu toata apa de gura ce o aveam...etc ) Marti am fost la dentist, unde mi s-a spus ca n-am nimic...poate ca am doar curent...(raspuns de stomatolog:)) )... seara m-au apucat iar durerile si simteam ca un fel de pulsatie...Astazi primul drum ce l-am facut astazi a fost la radiologie(sau cum i-o zice) acolo mi-am facut radiografie la maseaua dureroasa si la cea de deasupra(ma gandeam ca poate radia durerea) apoi am mers la un alt cabinet unde mi s-a spus ca am puroi la o masea la ambele radacini. Mi-a facut o gaura in masea, mi-a curatat canalele, mi-a dat cu un lichid.. si mi-a prescris reteta cu antibiotic pana luni. problema e ca ma doare si nu iasa nimic... mi-e frica sa nu se infecteze mai rau din cauza ca stau cu gaura in masea...sa merg si la un alt stomatolog? E bine ce mi-a facut?macar sa-mi spuneti ce pot lua pentru a-mi alina durerea...:(
0
10-04-2013, ora 23:45
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Vi s-a facut un drenaj si spalaturi, ceea ce este corect in situatia prezentei puroiului. De asemenea, dintele trebuie sa ramana deschis, dar aveti grija ca inainte de masa sa puneti in masea o buleta mica de vata pt a nu se infunda canalele, dupa care o scoateti. Eu v-as recomanda sa mai mergeti la cabinet in zilele urmatoare pt a vi se mai face drenaje (grabeste trecerea acestui puseu acut). In rest, antibiotice, antiinflamatorii si rabdare. Va sfatuiesc sa continuati tratamentul la aceasta masea si sa nu va limitati doar la rezolvarea durerii. Va doresc o noapte linistita!
0
10-04-2013, ora 23:48
adryanahh
Nu este medic/terapeut
adryanahh
Va multumesc pentru raspuns! Asa voi face! O noapte linistita
0
11-04-2013, ora 01:53
CalinP
Nu este medic/terapeut
CalinP
Revin, intre timp s-a tras aproape de tot puroiul de la maseaua mea, mai am doar putin, am fost la dendist, mi-a facut si mie putin drenaj, luni am sa merg sa o plombez, bine ca a trecut puroiul...
0
23-04-2013, ora 10:52
adri_anne
Nu este medic/terapeut
adri_anne
buna ziua,
am si eu niste probleme stomatologice si as dori sa ma ajutati cu niste lamuriri. in urma cu cativa ani mi-a aparut in cerul gurii o punguta de puroi. nu ma durea decat foarte putin si durerea radia la incisivul lateral dreapta. fara tratament medicamentos, am constatat ca punguta si-a redus din dimensiuni iar durerea a disparut complet. ulterior am dezvoltat o sinuzita (doar pe partea dreapta) care am pus-o pe seama unei lucrari dentare la premolar lucrare care avea un surub si care am crezut ca mi-a perforat sinusul. din prostie, nu am mers la stomatolog pentru ca nu ma durea nimic. am fost in schimb la orl unde am facut cateva punctii fara niciun rezultat, sinuzita manifestandu-se "violent" primavara si toamna, cu miros neplacut simtit in nas, nara dreapta infundata mai mereu si cand suflam, secretii verzui. intr-un final, am decis sa ma adresez medicului stomatolog convinsa fiind ca de la lucrarea la premolar mi-a aparut sinuzita. am facut o radiografie iar stomatologul a zis ca nu e de la lucrare (chiar daca si la radacina premolarului aveam o punga cu puroi) ci mai degraba de la incisiv. pentru ca lucrarea oricum cazuse, medicul a hotarat ca e mai bine sa imi extraga premolarul (adica ce a mai ramas din el) si dupa ce l-a extras, a scos de la radacina lui o pungulita de puroi. la incisiv mi-a facut o gaura si mi-a zis ca imi recomanda o rezectie cat mai urgenta. mi-a zis "sa trag" incet in asa fel incat sa iasa puroi dar mi-e teama ca o sa ma doara si "trag" decat incet si tot ce iese e un miros de medicament. acum, dupa ce v-am spus povestea vine intrebarea... e posibil ca punga de puroi din cerul gurii sa fie legata de incisiv sau sunt oare 2 focare diferite? daca imi face rezectia la incisiv, trebuie sa mai faca una si un cerul gurii sau pt acea punga de puroi e alt tratament sau mod de eliminare? sper din suflet sa va faceti timp sa imi cititi povestea si sa imi dati un raspuns. va multumesc
0
06-06-2013, ora 11:12
melek89
Nu este medic/terapeut
melek89
Buna ziua,

Eu am probleme cu dantura de cand ma stiu...am avut si experiente neplacute cu anumiti dentisti in copilarie, de aceea m-am ferit intotdeauna de vizita la medicul dentist. Intre timp am intalnit un medic care "m-a vindecat" de frica de stomatolog si am inceput sa tratez problemele pe care le am. Am inceput sa lucrez la o masea care fusese plombata in trecut si intre timp plomba a cazut.la aceasta am puroi la radacina care s-a vazut pe radiografie... mi-au fost schimbate mai multe tratamente care nu au dat rezultate, apoi nu am mai putut merge la dentist si a trecut un an. Acum a inceput sa ma doara foarte tare si chiar s-a umflat foarte mult iar medicul meu dentist este in concediu. Am fost la farmacie si mi s-a dat oxacilina 500mg 2/8 ore. Medicul la care merg eu de obicei vine abia luni... e ok daca astept pana atunci?
0
11-06-2019, ora 15:03
kusn
Nu este medic/terapeut
kusn
Buna ziua, am o lucrare pusă care la una din masele a facut o infectie(O punga de puroi)Am fost la medicul dentist si mi-a dat jos lucrarea si a facut o gaură în măsea pentru drenarea puroiului(ma îndrumat către un chirurg)daca nu sa mai umflat si nu am mai avut probleme nu am mai fost mai departe, problema este destul de veche(de 2 ani)acum vreau neaparat sa rezolv problema.intrebarea mea este cat de tare se poate agrava si daca mai este vreo șansa să salvez maseaua.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •