puroi la masea de lapte

18-05-2011
roxana77
Nu este medic/terapeut
roxana77
am o fetita de 8 ani, a facut carie intre 2 maselute, am fost la dentist, a curatat putin caria sa curga infectia si sa nu facem alte coplicatii, fara plomba, dar problema este ca se infecteaza aproape lunar si face o punguta de puroi deasupra maselei, tratam cu amolicina cu reteta de la medic dar facem din nou infectie, acum avem 2 pungute de puroi vizibile pe gingie exterior, din nou mergem la medic si tratam cu amoxicilina, vorba unuia dintre medici amoxicilina ca acadelele, de extractie al nostu medic a spus ca nu se face la dintii de lapte sa nu afectam radacinile dintelui permanent
4 comentarii
0
18-05-2011, ora 23:13
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

mai mergeti si la alti stomatologi.
Daca NU aveti pe aproape, mergeti CHIAR in alt oras...nu-i de gluma..

CUm sa nu faca extractie la 8 ani..cand exista puroi la maselute?
ce asteapta, sa ajunga la cap?
sa nu-i mai ajute..de atatea antibiotice.?


Sa va traiasca, saatate si
o seara linistita.
0
18-05-2011, ora 23:34
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Schimbati medicul, trebuie sa-i faca un drenaj la masea, iar daca nu mai poate salva nimic sa o scoata, nu afecteaza nici o radacina a dintelui permanent.Sanatate multa.
0
19-05-2011, ora 00:46
roxana77
Nu este medic/terapeut
roxana77
am consultat deja al 3-lea medic, dar..acum ne a trimis la pediatru ptr reteta, infectie la masea si ptr dozaj exact si daca mai face infectie din nou sa tratam cu antibiotic si mai apoi sa mergem din nou la acest medic sa i faca o incizie ptr a extrage puroiul, acum la infectie anestezia ptr incizie nu isi face efectul, dar acelasi lucru fara extractia maselutei ca sa salvam dintele permanent...si in legatura cu antibioticele zice ca incercam sa tratam asa pana iese dintele nou, ptr ca e perioada cand i se schimba dintii, multumesc ptr tot.
0
26-08-2016, ora 01:49
Babalab
Nu este medic/terapeut
Babalab
Bună ziua! Am o fetiță de 8 luni și de o săptămână i-au ieșit dinti de sus și are infecție la ei...de câteva zile nu mai mănâncă lapte de mâncare solida nici nu mai vorbim de 3 săptămâni nu mănâncă...Am fost la doctor și a zis ca o sa treacă dar de 2 zile parcă e mai rău și sa schimbat și starea ei in mai rău...menționez ca suntem în Anglia și aici nu se da antibiotic așa ușor. Ce mă sfătuiți să îi dau antibiotic și ce anume? Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea de fluor topic pentru prevenirea cariilor dinților de lapte
  • O simplă carie sau afectare pulpară la copii - cum ne dăm seama?
  • Un program școlar de igienă orală reduce cu 80% prevalența cariilor dentare în rândul copiilor
  • Sigilarea dentară și fluorizările sunt eficiente în reducerea riscului de apariție a cariilor la copii și adolescenți
  •