Puroi masea

05-08-2014
Dydy91
Nu este medic/terapeut
Dydy91
Buna ziua!Am de ceva timp o masea care este plombata si cu puroi la radacina.Deocamdata nu ma pot duce la un stomatolog pentru ca nu sunt in tara iar cei de aici sunt foarte scumpi,.pot ajunge acasa abia la sfarsitul lunii acesteia(august).In cazul asta ce pot face?astepti raspunsuri cat de curand.
7 comentarii
0
05-08-2014, ora 12:58
alexandratatiana
Nu este medic/terapeut
alexandratatiana
atat timp cat ai puroi la radacina nu poti face mai nimic decat sa consulti un medic stomatolog cat mai repede...cunosc un caz cand a avut puroi la radacina si i-a taiat gingia si osul pt a curata locul.
0
05-08-2014, ora 14:14
Dydy91
Nu este medic/terapeut
Dydy91
:((( cred k si mie o sa-mi faca la fel:(((.dar acea persoana sti cat timp a avut puroiul la radacina?
0
05-08-2014, ora 22:16
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Depinde mult ce simptomatologie aveti si cum arata situatia clinica ( binenteles si radiografia este importanta ). Daca s-a umflat, simtiti dintele inalt etc ar trebui sa mergeti la dentist macar pentru urgenta. Apoi, cand veniti in tara, stabiliti cu dentistul dvs daca este de tratat ( curatat canalele/ cu sau fara operatie de rezectie aplicala sau extractie si "curatatul" puroiului ). Multa sanatate!
0
06-08-2014, ora 13:28
Dydy91
Nu este medic/terapeut
Dydy91
Va multumesc pentru raspuns! De umflat nu s-a umflat, doar ca am o punga de puroi ca o besica pe care o sparg de fiecare data cand o simt mai, , plina".Deocamdata am fost la medicul de familie care mi a prescris sa iau claritromicina(500mg) 1x12(pentru ca sunt alergica la tot ce contine de penicilina) si ibuprofen(600mg) 1x8.Acum sa vedem daca isi vor face efectul (banuiesc ca nu in totalitate dar...).Va doresc o zi buna in continuare!
0
05-07-2020, ora 21:13
Carmen-
Nu este medic/terapeut
Carmen-
Dr. Dragomir îmi puteți oferi un ajutor ? Joi mi-am scos molarul de minte, măseaua era foarte stricată, și degaja deja un miros ciudat. Mi sa scos măseaua și Dr stomatolog mi-a spus că a2a zi sa iau Augmentin pt 7 zile. Am deja 3 zile de când iau antibiotic, dar mi sa făcut puroi și mă doare foarte tare. Am luat și Aulin. Se va sparge singura punga de puroi, sau va trebui sa contactez Dr? El e plecat în concediu pt 2 săptămâni.
0
06-07-2020, ora 07:14
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, ar trebui contactat medicul, incercati sa vorbiti cu dumnealui si sa urmati sfaturile postextractionale primite. Faptul ca s-a umflat, nu inseamna ca e puroi, cum v-ati dat seama de asta?
0
06-07-2020, ora 09:26
Carmen-
Nu este medic/terapeut
Carmen-
Multumesc de raspuns. Cand ma uit la acel loc, se vede ca e o pelicula alba pe locul maselei si faptul ca ma doare asa tare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: