Puroi masea minte

14-04-2018
Ana495
Nu este medic/terapeut
Ana495
Buna ziua! In acest moment, imi ies doua masele de minte in partea de jos. Cea din dreapta este crescuta aproape complet, in timp ce cea din stanga abia a spart gingia si se vede doar un pic din ea. Ideea este ca de ceva timp, am observat ca daca apas pe gingia din jurul maselelor, iese puroi. Este normal asa ceva? Tin sa precizez ca nu ma doare absolut nimic.
M'am gandit ca poate s'a facut puroi din cauza faptului ca in anumite locuri din jurul maselelor, gingia s'a desprins si intra resturi alimentare in spatiul creat care ulterior formeaza puroi.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
3 comentarii
1
14-04-2018, ora 17:49
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Este corect ceea ce spuneti.
In aceasta perioada, pana erup complet este recomndata o igiena stricta in jurul molarilor de minte.
0
14-04-2018, ora 18:10
Ana495
Nu este medic/terapeut
Ana495
Multumesc! Credeti ca este necesar un consult la medicul stomatolog? Ma gandesc sa nu se infecteze maselele si sa degenereze situatia in ceva mai grav
0
14-04-2018, ora 19:51
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Puteti face o radiografie panoramica si sa mergeti la un consult de specialitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 7000 de cabinete si clinici de stomatologie din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor stomatologice, cititi recomandari, va puteti programa online.
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK