Puroi pe amigdale luna de luna

25-08-2015
Mihaelaianis30
Nu este medic/terapeut
Mihaelaianis30
Baietelul meu are 1 an si 10 luni, iar de la un an avem probleme cu el, exact la 1 an a facut prima convulsie pe baza de febra(amigdalita), la 2 luni distanta iarasi convulsie la fel amigdalita am facut complicatii cu pneumonie in spital am stat 3 saptamani, iar la 10 zile dupa ce am venit acasa a facut si a 3 convulsie(viroza respiratorie) de atunci mai exact de 7 luni ii dau fenobarbital in fiecare seara cate jumatate de pastiluta.Tot din ianuarie face puroi in gat, amigdalite totul in gat, febra foarte mare, antibiotic in fiecare luna(cefaklor)doar ca acum are cateva luni de cand face si cate 5-6 zile de febra peste 39, 5 cu antibiotic, nu stiu ce sa mai fac.Multumesc, astept un raspuns!
3 comentarii
0
25-08-2015, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris pe forum sute de postari Und eexplic
asa gen de probleme au nuia copiii care au reflux gastro-esofagian si sunt alimentati incorect.. in acest caz acidul gastric irita faringele si intretine inflamatia
pasii corecti
se exclud complet din alimentatie toate fructele citrice, acre, verzi
se exclud toate sucurile din aceste fructe
se exclude mancarea acra cu bors, lamaie, otet..s.a
se folosesc permanent spreiuri uleioase pentru a hidrata mucoasa faringelui si a stopa iritatia
in paralel tratamet naturist pentru dogestie corecta si cresterea imunitatii
orice viroza se trataeza numai cu antitermice si numai amigdalita pultacee se trateaza cu antibiotic
0
26-08-2015, ora 16:39
Mihaelaianis30
Nu este medic/terapeut
Mihaelaianis30
Multumesc de raspuns, dar copilul meu nu are reflux gastro-esofagian.
0
28-08-2015, ora 09:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
refluxul gastro-esofagian NU doare, nu are simptome directe
la inceput afecteaza esofagul, faringele, amigdalele.si doar mai tarziu apar simptome gastrice
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: