Purtare ochelari

23-08-2018
Timoci
Nu este medic/terapeut
Timoci
Sotul meu a fost diagnosticat inca la 20 de ani cu astigmatism miopic la ochiul stang si miopie la OD. Atunci avea pe reteta OD - 0.5 si OS cilindric -1.5 axa 10, dist. 60. Nu a purtat ochelarii, zicand ca vede bine. La 26 de ani a fost la control la insistsntele mele, primind reteta OD tot asa a ramas, insa OS a devenit -2.5 cilindric cu axa 15. Iarasi degeaba facut ochelari, le purta doar in amurg la condus, zicand ca nu le simte nevoia si il deranjeaza la calculator -fiindca i-a fost trecut pe reteta sa le poarte la calculator fiind programator. De atunci au trecut 10 ani, la controlul medicinei muncii vedea bine cu ochelari anual. Acum deja am observat ca televizorul aflat la cca 4 m nu il vede foarte bine, de ex numele postului deloc. Acum a acceptat un control la medic. Nu mai stiu daca el sau medicul are dreptate ? chiar nu ar trebui sa le poarte doar daca conduce sau daca el simte nevoia ? la calculator aceasta combinatie de dioptrii este deranjant, fiind prea aproape ? sau ar trebui sa le poarte permanent desi el zice ca nu le simte nevoia ? unde evolueaza boala daca iarasi nu le va purta? sau sa fie un compromis sa le poarte la anumite activitati ?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: