purtator sanatos aghbs

22-02-2008
krydaniela
Nu este medic/terapeut
krydaniela
buna ziua,
sotul meu a facut o donare de sange unde a fost depistat cu aghbs pozitiv... medicul de la centrul respectiv i-a spus sa nu-si faca probleme ca este purtator sanatos de hbs. Am mers la un laborator si i-am facut urmatoarele analize cu urmatoarele valori:
antigen hbs pozitiv
atc helicobacter- pylori slab pozitiv
tgp 42, 3
tgo 29, 6
gamma GT 34, 5
colesterol seric total 295, 8
bilirubina indirecta 0, 44
bilirubina directa 0, 35
bilirubina totala 0, 79
activitate de protrombina 85
timp Quick 13, 1
Medicul care a citit analizele a spus ca este purtator sanatos de hbs, dar sa tina un regim adecvat. mentionez ca a mai facut in februarie 2007 o alta donare de sange, iar dupa un an alta donare, adica in februarie 2008, si la cea de-a doua donare i s-a spus ca este suspect de, , ceva', acel, , ceva' fiind depistat in februarie 2007.Daca era hepatita il anuntau? sau ? pentru ca el a stat un an fara sa stie ca are hbs pozitiv in sange...as dori sa stiu care este aprecierea dumneavoastra si daca este cazul sa-mi fac probleme pentru o eventuala infectie cu virus b? eu am facut analizele si sunt foarte bune, aghbs negativ. va multumesc.
32 comentarii 12 Înainte ›
0
23-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Purtatorul sanatos de AhHBs in general nu transmite boala, dar a venit in contact cu virusul hepatitei B, si trebuie urmarite periodic analizele hepatice (o data pe an), in conditii de imunodepresie, oboseala, consum de s. toxice pentru ficat se poate dezvolta hepatita cronica tip B.
Desi riscul de transmisie e scazut, iar analizele sotului sunt bune (cu exceptia colesterolului), dvs. ar trebui sa va vaccinati impotriva hepatitei B (Engerix B 3 doze), la fel si copiii sau persoanele cu care locuiti impreuna, intrucat hepatita B se poate transmite prin contact sexual, forfecute, periute de dinti care au venit in contact cu secretiile sau cu sangele.
In momentul de fata sotul este intr-adevar numai purtator sanatos de Ag HBs, insa ar trebui sa-si urmareasca colesterolul si daca nu scade cu regim fara grasimi sa faca tratament cu simvastatin sau un produs similar.
Helicobacteri pylori este o bacterie prezenta in stomac la un nr. mare de persoane si care se trateaza numai daca persoana respectiva sufera de ulcer, gastrita, alergii severe sau daca are rude de gr. I care au suferit de cancer de stomac.
0
23-02-2008, ora 00:00
krydaniela
Nu este medic/terapeut
krydaniela
multumesc frumos pentru raspuns, m-am mai linistit...la ora actuala sotul meu urmeaza un regim alimentar cu legume fierte, carne fiarta, peste fiert, in fiecare dimineata ia un graunte de usturoi intreg fara sa-l mestece, inghitit doar cu apa, apoi mananca un grepfruit, o masa usoara si o capsula de anghinare, masa urmatoare este cu o carne fiarta si legume, grepfruit obligatriu apoi iar tableta de anghinare, masa de seara peste fiert cu legume, fructul si apoi capsula de anghinare maine sunt 10 zile de cand am inceput acest regim...si ed 2 zile am asociat si cate o tableta de hepavit... cred ca va fi eficient acest regim alimentar asociat cu tablete naturiste.. cel putin pentru scaderea colesterolului.. nu stiu cum a contactat acest virus, pentru ca el este un tip vertical, fara abateri de la moral... sper sa fie bine...
0
28-04-2010, ora 20:16
cili
Nu este medic/terapeut
cili
as dori si eu un raspuns daca se poate sunt depistata cu hepatita b defapt purtator sanatos viremia lipsa si repetata analiza la sanador ag-hbs o, 12, , , negativ nu mai inteleg nimic.am fost depistata la matei bals .as dori un raspuns ce trebuie sa mai fac
0
18-05-2010, ora 20:49
robert18
Nu este medic/terapeut
robert18
buna ziua,
recent miam facut analizele si mia iesit ca sunt purtator inactiv de ag hbs si sunt putin speriat. Am facut si ecografie la ficat si e in stare perfecta stomacul la fel splina pancreasul sunt perfecte celelalte analize la fel dar spre mirarea mea si a doctorilor am fost depistat cu virusul asta.e un motiv de ingrijorare? se poate scapa de el?poate fi o greseala de analiza? am urmatoarele valori tgp, 29 tgo28 colesterol seric total 171 bilirubina -negativ.As dori un raspuns va rog frumos sa stau si eu mai linistit si sa stiu ce sa fac.
0
22-05-2010, ora 20:57
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Statutul de purtator sanatos de Ag HBs nu presupune riscuri decat daca organismul este foarte slabit si se activeaza hepatita B, de aceea este important un regim de viata echilibrat. Uneori se eradicheaza spontan.
0
22-05-2010, ora 20:58
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Uneori Ag HBs dispare spontan in timp.
0
22-05-2010, ora 22:02
robert18
Nu este medic/terapeut
robert18
Va multumesc frumos pentru raspuns.
0
20-06-2010, ora 12:04
25121
Nu este medic/terapeut
25121
Buna ziua!

Acum trei ani am fost sa donez sange si m-i s-a spus ca sunt purtatoare al virusului HB. Cu aceeasi ocazie am aflat ca si tatal meu impreuna cu unul din frati sunt in aceeasi situatie. La momentul respectiv ne-au dat indicatii alimentare ca si tratament iar analizele le fac anual, in urma acestora nu m-i s-au comunicat probleme (evolutii sau alte situatii). dar pentru ca lucrez in domeniul farmaceutic as vrea sa stiu care sunt posibilitatile de transmitere al acestui virus catre colegii de munca sau medicamente (in fabrica). Deasemena as vrea sa stiu daca este vreun tratament oficial medicamentos prin care sa nu mai am acest virus pentru ca imi e frica de riscurile la locul de munca.

Va multumesc!
0
05-07-2010, ora 08:26
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Purtatorii de Ag HBs nu sunt contagiosi pentru colegii de munca, deoarece transmisia se face exclusiv prin sange sau contact sexual. daca nu se foloseste aceeasi forfecuta de unghii sau periuta de dinti, transmisia prin vesela sau contact direct nu se produce.
0
16-07-2010, ora 22:27
cosmical4you@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cosmical4you@yahoo.com
Buna ziua ;
Am si eu o intrebare care cred ca ii intereseaza pe toti purtatorii sanatosi de virus hepatic B :
In urma analizelor de la locul de munca am fost depistat recent cu virus hepatic B, am 24 de ani si in urma celor aflate m-am interesat de cam toate riscurile care le presupune infectarea mea cu acest virus ; Dar un singur lucru nu am reusit sa-l aflu DACA POT ELIMINA ACEST VIRUS PRINTR-UN TRATAMENT CEVA ? am inteles ca exista tratament cu interferon si altele , dar medicul meu de familie nu mi-a zis decat de regimul alimentar si de repetarea analizelor la 6 luni ; Sanse sa se elimine singur am inteles ca sunt destul de mici dar exista intr-un procent scazut de cam 10% ; Deaceea va rog daca ma puteti indruma cum sa procedez sa aflu mai multe despre felul cum ma pot trata (odata ce medicul meu de familie m-a lasat balta) ; Medicul mi-a zis ca nu-mi trebuie tratament odata ce nu e ciroza si e doar virus, adica mi-a zis ceva mai de doamne ajuta "trebuie sa mori ca sa invi" Lucrez Intr-un mediu unde mananc la cantina cu colegii nu pot tine regim alimentar deoarece lucrez in deplasare cu saptamanile departe de casa, asa ca banuiesc ca ma intelegeti ca trebuie sa stiu daca exista un tratament real sa pot scapa de aceasta povara
Va multumesc
0
07-08-2010, ora 00:20
Alin_Sbv
Nu este medic/terapeut
Alin_Sbv
Buna seara,

Am citit mai sus urmatoarele, o intrebare si un raspuns:

Intrebare~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Buna ziua!
Acum trei ani am fost sa donez sange si m-i s-a spus ca sunt purtatoare al virusului HB. Cu aceeasi ocazie am aflat ca si tatal meu impreuna cu unul din frati sunt in aceeasi situatie. La momentul respectiv ne-au dat indicatii alimentare ca si tratament iar analizele le fac anual, in urma acestora nu m-i s-au comunicat probleme (evolutii sau alte situatii). dar pentru ca lucrez in domeniul farmaceutic as vrea sa stiu care sunt posibilitatile de transmitere al acestui virus catre colegii de munca sau medicamente (in fabrica). Deasemena as vrea sa stiu daca este vreun tratament oficial medicamentos prin care sa nu mai am acest virus pentru ca imi e frica de riscurile la locul de munca.
Va multumesc!
Raspuns~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Purtatorii de Ag HBs nu sunt contagiosi pentru colegii de munca, deoarece transmisia se face exclusiv prin sange sau contact sexual. daca nu se foloseste aceeasi forfecuta de unghii sau periuta de dinti, transmisia prin vesela sau contact direct nu se produce.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

si intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Procentul de contaminare, in urma unui contact sexual cu aceasta persoana este de 100%?, sau exista o scapare, deoarece nu mi-am facut analizele, inca.

2. Daca o astfel de persoana, purtatoare de acest virus, cu buna stiinta, infesteaza alte persoane[eu] cu acest virus fara ca in prealabil acele persoana sa stie de riscul pe care-l si-l asuma, sunt pedepsite de lege, si cum daca cunoasteti acest fapt?

Multumesc anticipat
0
07-08-2010, ora 05:26
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru cosmica - prezenta Ag HBs indica doar prezenta in sange a unui antigen de suprafata a virusului in sange. Cat timp transaminazele sunt normale, viremia este aproape de 0 - adica nu sunt prezenti virusii in sange, acestia fiind cantonati in interiorul celulei hepatice. Orice tratament - interferon, lamivudina, au si efecte secundare si sunt considerate inutile atat timp cat celula hepatica este intacta. Ca imunostimulator, pentru protectia celulei hepatice si pentru cresterea ratei de eradicare spontana a virusului se poate folosi timp indelungat Liv 52.
0
07-08-2010, ora 05:29
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Riscul de contaminare prin contact sexual este sub 100% daca persoana este purtator sanatos de Ag HBs si nu are hepatita B activa, situatie in care bolnavul este mult mai contagios. Cea mai buna cale de protectie este vaccinarea cu Engerix in urma careia organismule ste protejat. Cat priveste transmisia cu buna stiinta...exista o lege privind transmiterea cu buna stiinta a bolilor transmisibile, fapt care este infractiune, insa masura in care se aplica...
0
11-11-2010, ora 20:17
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Am fost diagnosticat ca purtator sanatos de hepatita B avand o viremie de 10663 U.I., AgHBs prezent, TGP - 64 si mi s-a zis sa repet analizele la 6 luni de la ultima testare, sa fac TGP si viremia. Doctorul mi-a zis ca tratamentul cu Interferon se face dk transaminazele sunt de 2 ori peste normal si dk viremia este mai mare de 100.000 UI.

Credeti ca la o viremie de 10663 UI sau dk ea mai creste sub 100.000 UI este nevoie de tratament ? Si ce fel de regim alimentar sa tin, sa consum alcool stiu ca nu am voie deloc, de fumat m-am lasat dar nu stiu ce fel de alimente sa consum. Multumesc anticipat.
0
22-12-2010, ora 08:11
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu se poate spune daca viremia va mai creste sau nu. E posibil sa stagneze sau chiar sa scada. Regimul inseamna fara alcool, fara grasimi animale (porc, untura, fast-food, mezeluri grase, etc.).si fara efort excesiv. Eventual luati si Liv 52 ca tonic hepatic.
0
22-12-2010, ora 13:47
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Am urmatoarele analize :
AgHBs - pozitiv
Anti HBs [ cantitativ ] 2 [ valoare de referinta 10 ]
Ac Anti HBs - negativ
Ac Anti HBc - pozitiv [ 13, 87 ] [ aici se poate afla dk e o infectie veche sau recenta cu virus B sau dk e cronica ]
Ag HBe - negativ [ 0, 347 ] [ metoda CMIA ]
Ac Anti HBe - pozitiv [ 0, 02 ] [ metoda CMIA ]
Ag HD - negativ
Ac Anti HD - negativ
Anti HCV - negativ
TGO - 34
TGP - 64 [ aici e o valoare destul de mare a transaminazei ]
ADN VHB [ cantitativ ] PCR ( TaqMan ) - 10663 UI/ ml.
Viremia este destul de maricica in comparatie cu pragul de 2000 UI/ml de la care se considera ca ar fi hepatita B cronica si de la care ar fi necesar tratament, am fost la Matei Bals si mi-a zis sa fac peste 6 luni ALT ( TGP ) sa vad dk este crescuta si ca as fii purtator sanatos de virus B din analizele facute. Dumneavoastra credeti ca avand aceste analize as fi purtator sanatos de virus B fara replicare virala, sa nu fie hepatita cronica activa ca imi este tare frika tinand seama de faptul ca am Ag HBe negativ si asta inseamna ca ori nu se multiplica virusul ori nu elibereaza in sange proteina "e" si acesta se multiplica si e virus mutant fiind hepatita cronica activa iar pacientii cu Ag HBe negativ sunt cei mai greu de tratat dk virusul se multiplica.
Sunt derutat complet dupa ce am mai citit pe Internet despre aceasta boala incurabila deosebit de nasoala si ma gandesc ca diagnosticul de " purtatator sanatos " se pune prea repede doar uitandu-se pe niste analize facute cu cateva luni de zile in urma cu toate ca cei de la Matei Bals sunt cei mai buni din toata tara si sper sa nu fie ceva grav. Astept raspuns cu privire dk sunt sau nu "purtator sanatos ". Va multumesc frumos.
1
22-02-2011, ora 22:02
ionelutza_13
Nu este medic/terapeut
ionelutza_13
in data de 05.11.2010 am facut analizele pentru sarcina pe care mi le-a prescris medicul de familie. dupa ce am primit rezultatele medicul de familie nu mi-a explicat rezultatele.am mers la medicul ginecolog si nici acesta nu mi-a spus nimica. dar in ultima luna de sarcina m-am hotarat sa nasc cu alt medic si acesta a vazut ca pe toate rezultatele scria ca am antigen hbs pozitiv 227, 26. si mi s-a spus ca nu o sa pot naste natural numai prin cezariana si nu o sa pot nici sa alaptez copilul numai daca in primele ore de viata i se administreaza hepatect cp.
acum am facut inca o serie de analize care au fost trimise la bucuresti.
imi puteti spune ce am de fapt????
0
24-02-2011, ora 08:52
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru cosmin - in general, tratamentul antiretroviral, fie cu lamivudina fie cu interferon e grefat de unele efecte adverse, si din acest motiv se incepe numai la valori mari ale transaminazelor sau la viremii in crestere.
0
24-02-2011, ora 08:55
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru ionelutza - faceti si Ag HBc si Ag HBe si anticorpi anti HBc si HBe si in principiu, daca transaminazele sunt normale, sunteti doar purtator sanatos de virus B. Sansele de contaminare fetala la purtatorul sanatos sunt mici, dar tot trebuie procedat cum vi s-a recomandat. Dupa nastere, bebe trebuie vaccinat antihepatitic B conform schemei nrapide 0 -1 2 luni cele 3 doze, pe langa imunoglobulina specifica.
0
10-05-2011, ora 14:20
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Buna si eu am fost diagnosticata la analizele de rutina cu AgHbs pozitiv in 2009 cand eram insarcinata.Mi s-a spus sa fac viremia in luna a 7a de sarcina.In rest nu am facut decat transaminazele care era foarte mici tgp 12 si tgo 19 si gama GT iar f mica.In luna a 7a am facut viremia si a iesit 652UI/ml si mi s-a spus ca nu trebuie sa iau medicamente.Am nascut prin cezariana, la bebe i s-a administrat imunoglobulina si vaccinul si apoi am urmat schema obisnuita de vaccinare.La 6 luni din propria initiativa i-am facut copilului AgHbs care a iesit negativ.Vreau sa va intreb daca sa repet si la un an analizele inclusiv Ac antiHbs si pentru mine daca trebuie sa mai repet viremia sau analizele pentru medicii mi-au zis sa stau linistita dar eu nu sunt si daca pot sa mai fac inca un copil pentru ca imi doresc mult.Sarcina afecteaza in vreun fel parcursul acestei boli?Multumesc
0
11-05-2011, ora 11:55
adriana ionescu
Nu este medic/terapeut
adriana ionescu
buna ziua!va rog frumos sa-mi interpretati si mie urmatoarele analize.
AG HBs pozitiv
AC ANTI HBs negativ
AG HBe NEGATIV
AC ANTI HBe pozitiv
AG HD negativ
TRANSAMINAZE, GGT, BILIRUBINA...TOATE VALORI NORMALE
Va rog din suflet sa-mi spuneti in acest moment sunt purtator sanatos sau am hepatita b cronica, eu nu mia inteleg nimik.in prezent urmez tratament cu liv 52.voi putea scapa vreodata d acest virus:(
0
17-05-2011, ora 19:27
geoiv
Nu este medic/terapeut
geoiv
Va rog din suflet sa imi spuneti stadiul hepatitei mele.
Ag HBs - Reactive 3300, 50 prin metoda CMIA (este reactiv din martie 2009, dar nu stiu sa va spun ce valoarea avea atunci)
Anticorpi ANTI HCV - NEGATIV
Ag HBe - Nonreactiv 0, 664
Ac Anti HBc - Reactive 9, 52
Ac Anti HBe - Reactive 0, 02
TGO 22 (in martie 2009 a fost 21, iar in dec 2010 - 36)
TGP 24 (in martie 2009 a fost 20, 70 iar in dec 2010 - 45 si in martie 2011 - 32)
Va rog mult sa ma ajutati deoarece doctorul mi-a spus ca sunt purtator sanatos doar in baza ag hbs reactiv si a transaminazelor. De asemenea si la eco ficatul arata foarte bine. Insa eu nu am fost foarte lamurita si de aceea am facut si acele analize de anticorpi. De asemenea, am facut si electroforeza proteinelor care nu a iesit ok, daca e necesar va pot spune rezultatele concrete. Mentionez ca fac investigatii si in ceea ce priveste o alergie. De asemenea partenerul meu de 3 ani de zile nu este infectat. Mersi muuuult! Daca mai sunt necesare si alte analize, va rog sa ma ajutati!
0
23-05-2011, ora 20:08
adina_250
Nu este medic/terapeut
adina_250
Buna seara,
Am facut analizele de hepatita si :
AgHbs prezent
got =14
gpt=19
viremia nedetectabila20 UI/mL
Din cate am inteles as fi purtator sanatos
Intrebarea mea este eu pot sa fac sport sau mai exact sa alerg?
Va multumesc, o seara placuta!
0
04-06-2011, ora 20:21
andreas.sebastian
Nu este medic/terapeut
andreas.sebastian
Buna ziua...

Am 22 de ani si de 3 ani sunt infectat cu HBs mi s-a spus ca sunt purtatoare, mi-am facut N analize de multe ori a trebuit sa mi le repede pt ca nu gaseau in sange dupa cate am inteles spuneau ca e nedetectabil.Eu sunt casatorita si am si un bebe in varsta de 1 an si 8 luni dar el a fost vaccinat impotriva acestui virus, curiozitatea mea este alta inainte sa ma casatoresc am avut cateva contacte sexuale neprotejate si nimeni nu a luat virusul.
Medici din austria mi-au spus ca sunt sanse minine ca altcineva sa-l contacteze, dar totu-si sunt nelamurita de ce, pt k totu-si am virusul in corp?????
Multumesc anticipat!!!!
0
11-08-2011, ora 12:46
jomapel
Nu este medic/terapeut
jomapel
Buna ziua,
Partenerul meu de viata este purtator inactiv de virus hepatic B. Eu nu am contactat acest virus si am facut deja toate cele 3 doze de Enegrix, dupa schema 1-2-6. Exista riscul de contactare a virusului B in cazul actului sexual neprotejat cu partenerul de viata, daca am facut acest vaccin? Pentru ce perioada este protejat organismul, tinand cont de schema de vaccinare pe care am urmat-o? Multumesc.
0
08-10-2011, ora 16:37
zel_am_see
Nu este medic/terapeut
zel_am_see
buna ziua,
sunt insarcinata in luna a noua si sunt purtatoare a virusului hepatic B. AgHBs-pozitiv, AgHBe-negativ, viremia-26 UI/ml.TGO-30; TGP-9. intrebarea mea este daca voi alege sa alaptez sunt sanse sa transmit virusul?
multumesc,
0
18-10-2011, ora 20:31
ady79
Nu este medic/terapeut
ady79
buna ziua!
Daca esti diagnosticat ca purtator sanatos de virus B mai poti face sport de performanta(fotbal)? Care sunt riscurile si tratamentul? Va multumesc!
0
27-10-2011, ora 13:49
cezar_b
Nu este medic/terapeut
cezar_b
buna ziua,
Am facut analizele acelea anuale(obligatorii la functionari) si rezultatul a fost:Ag.HBS pozitiv. Am facut apoi Viremia si rezultatul este:
GENETICA
HBV - ADN VIRAL (CANTITATIV) * * 117
Nedetectabil
Limita de detectie a metodei de
lucru in domeniul de linearitate
( masurabil)
este de 20 UI/ml. Sensibilitatea
analitica: 9 UI/ml.
Nr.copii/ml= nr.UI/ml x 5.82UI/mL
Ce inseamna asta si ce trebuie sa fac? Va rog !!! Sunt cam disperat! Tatal meu a murit acum 18 ani de hepatita. Ce sa faaaaaaaaaac?
0
19-01-2012, ora 12:55
L.e
Nu este medic/terapeut
L.e
Buna ziua acum 4 ani sotul meu a fost depistat cu hepatita b, in acel moment eu mi-am facut testul petru virusul hepatic b si a iesit ca sunt sanatoasa am facut cele 3 vaccinuri numai ca la aproximativ 1 an am refacut analizele si am fost depistata cu AgHbs in acest moment restul analizelor sunt fff bune ce pot face? sunt contagioasa?
0
01-08-2013, ora 12:31
andreea.2
Nu este medic/terapeut
andreea.2
Buna ziua! sunt asistenta medicala si am fost depistata cu virus B, in urma analizelor a reiesit ca sunt purtatoare sanatoasa cel putin asa mi sa spus, viremia e foarte mica iar transaminazele sunt in limite normale. Urmeaza sa ma mut in Germania si ma gandesc daca am voie acolo sa imi practic meseria pentru ca aici in tara nu a fost o problema. Va rog frumos daca puteti sa imi dati un raspuns stiti cumva daca acolo ai voie sa profesezi daca ai acest virus? Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  • Profilaxia infecţiei cu virusul hepatitic B
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •