Puscatura la cap urmata de... (sunt in dilema)

28-11-2012
adryanesp
Nu este medic/terapeut
adryanesp
Buna. Ma numesc Adrian, am 22 de ani si cer ajutor.

Pe data de 6 noiembrie, in urma unei suparari, mi-a puscat ceva la cap pe partea dreapta. Ce s-a intamplat m-ai apoi a fost ca m-a luat un fel de ameteala si m-am asezat usor in pat. Dintr-o data mi-a amortit/semi-paralizat partea dreapta a fetei, mana si piciorul drept, iar gatul, tot pe partea dreapta, mi-a intepenit. M-am speriat, am chemat un prieten la mine, si nu puteam sa vorbesc. Ma chinuiam si raspundeam greu la intrebari. Cumva m-am calmat, imi mai revenisem, ma ridicasem din pat, insa toata partea dreapta, din cap pana-n picioare, imi era slabita. Iar pe partea dreapta a capului simteam cald. In fine, baiatul a plecat, eu m-am mai linistit, m-am pus sa dorm, a doua zi cand ma trezesc, imi simteam fata la fel, cumva amortita, partea dreapta a capului tot la fel de cald, iar mana si piciorul drept, tot slabite. Am mers la baie, m-am uitat in oglinda si nu puteam sa zambesc. Eu eram un baiat zambaret tot timpul, ei bine, acum nu puteam sa rad, sa zambesc, nici cum. M-am speriat... mi-am pierdut zambetul, mi-am zis? Am inceput sa-mi dau palmi, ca sa-mi revin, ma speriasem. Fata pe partea dreapta tot amortita, abia daca simteam palma. Gatul la fel, cumva intepenit, iar daca apas cu degetul in anumite zone ale gatului, pe partea dreapta, ma doare. Deatunci si pana acum, parca s-a mai ameliorat, dar tot mana si piciorul drept este putin mai slabita decat mana si piciorul stang si cu gatul la fel, pe partea dreapta parca imi este intepenit muschiul, iar la cap, simt acolo pe partea dreapta, parca cumva ca un curent mic, cald nu mai simt. Am facut rmn cu substanta de contrast si rmn angio si rezultatele au iesit bune, n-am nimic zice doctorita neurolog. Un alt aspect interesant este ca, dupa pocnitura din cap, mi s-a modificat culoarea parului in partea dreapta, este putin saten, fata de culoarea negru a parului normal. Cu rezultatele de la rmn si cu ce a spus dna dr neurolog, ca n-am nimic, si totusi este evident ca am ceva, sunt nelinistit. Cum n-am nimic daca mi s-a modif. culoarea parului pe dreapta, cum n-am nimic daca gatul inca imi este intepenit, cum n-am nimic daca mana si piciorul drept mi le simt mai slabite, cum n-am nimic daca inca simt acel curent pe partea dreapta a capului? Daca merg pe strada mai grabit, mana stanga se misca mai mult, iar mana dreapta sta mai asezata pe langa corp. Acum simt mai mult sa-mi las greutatea corpului pe partea stanga (desi eu sunt dreptaci) din cauza ca imi simt mana si piciorul drept mai slabite. Am nevoie de pareri si ajutor, multumesc.
2 comentarii
0
28-11-2012, ora 20:32
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
duceti-va la un neurolog bun pentru un examen amanuntit. poate era un TIA (atac ischemic tranzitoriu)
0
28-11-2012, ora 21:28
adryanesp
Nu este medic/terapeut
adryanesp
"duceti-va la un neurolog bun pentru un examen amanuntit. poate era un TIA (atac ischemic tranzitoriu)"

Daca era "TIA (atac ischemic tranzitoriu)" iesea la rmn cu substanta de contrast nu? Acesta l-am facut la Cluj, deci medic bun. Iata ce scrie pe fisa de raport examen rmn, la concluzii: "Aspect RM cerebral in limite normale.
Totul a iesit normal:
"Examen RM nativ si cu subs. de contrast nu evidentiaza leziuni focale cerebrale supra- sau subtentoriale.
Fara arii de ischemie acuta.
Fara colectii hemoragice intra- sau extracerebrale.
Fara semne RM de encefalita.
Fara mase tumorale intracerebrale.
Sistem ventricular simetric, situat pe linia mediana.
Globi oculari, spatii retrobulbare, unghiuri ponto-cerebeloase, urechi interne, sinusuri cavernoase cu aspect RM normal.
Fara captari patologice ale substantei de contrast."
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.