pusee de enterocolite acute

13-12-2008
marta_bejan2000
Nu este medic/terapeut
marta_bejan2000
Buna De 2 ani fac aceste pusee de enterecolite acute. Rezultatele analizelor de sange, coproculturii, endoscopiei si a colonoscopiei sunt bune in afara de anemie si spasmofilie. Ce poate fii ?
5 comentarii
0
14-12-2008, ora 12:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
O irigografie [tranzit baritat] ai facut?Dar ficatul si probele hepatice sunt in ordine? Pusee de enterocolita fac si persoanele sanatoase dar sensibile la stress, mai irascibile, anxioase, ce fac usor depresie si au un sistem nervos iritabil.Nu ai observat, aceste pusee apar in conditii de stress, cand esti cuprinsa de emotii negative? Sa stii ca si spasmofilia poate cauza crize de enterocolite, dar banuiesc ca aceasta, odata stiuta, o tratezi.La colonoscopie mucoasa avea un aspect normal?Daca da, atunci aceste probleme le ai din cauza stress-ului.Numai bine!
0
14-12-2008, ora 15:38
marta_bejan2000
Nu este medic/terapeut
marta_bejan2000
Buna La colonoscopie a iesit o proctita si un polip cu proces inflamator,.Aceate pusee apar in orice situatie, si chiar cand ma simt binedispusa. De multe ori apar de la alimentatie Ultima data am facut un puseu de la o cana de lapte. Se poate sa fie o consecinta a unei parazitoze intestinale cronice pe care nu am tratat-o la timp ?
0
14-12-2008, ora 18:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai spus ca ex. coproparazitologic nu a evidentiat nimic.Fa si o irigografie, poate ca acea proctita este mai intinsa si ai nevoie de tratament.
0
14-12-2008, ora 18:59
marta_bejan2000
Nu este medic/terapeut
marta_bejan2000
Buna Multumesc pentru sfat.
0
17-01-2009, ora 18:52
marta_bejan2000
Nu este medic/terapeut
marta_bejan2000
Rezultatul irigografiei este normal. Imi ies foarte des afte in cavitatea bucala. Am dueri in hipocondrul drept. Ficatul este difuz hiperreflectiv cu structura discret neomogena. Tranzaminazele putin marite. Ce sfat imi dati ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici