putica rosie inflamata

02-07-2015
camy2511
Nu este medic/terapeut
camy2511
Buna ziua! Copilul meu in varsta de 7 ani s-a trezit ieri dimineata cu o durere la nivelul penisului. Pe parcursul zilei s-a inrosit in partea de sus a glandului si s-a inflamat. La mictiune acuza usturimi. Il toaletez cu ceai de scumpie, badijonari f.dese cu rivanol si hidrocortizon. Trebuie sa mentionez ca nu l-am decalotat niciodata intru-cat orificiul este foarte ingust. Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce este de facut in aceste situatii(este a doua oara in termen de un an cand o patim)...nu as vrea sa intervenim chirurgical dar daca prbl.nu poate fi rezolvata altfel, astept sugestii. Multumesc frumos! O zi linistita!
5 comentarii
0
03-07-2015, ora 20:53
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Medicul poate aprecia daca in afara tratamentului extern(rivanolul in comprese are eficienta)este necesar si altceva.Rezolvarea chirurgicala a lipsei de decalotare este necesara si obligatorie!
0
03-07-2015, ora 22:55
camy2511
Nu este medic/terapeut
camy2511
Va multumesc frumos pentru promtitudine! Am ajuns la doctorul pediatru din zona si intr-adevar ne-a sugerat interventia chirurgicala traditionala de incizare cu bresa(daca nu gresesc) insa foarte retinut pentru circumcizie. Rog sa imi sugerati care ar fi metoda ideala fara urmari viitoare(am citit multe pareri pro si contra). Va multumesc!
0
04-07-2015, ora 23:10
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Nu a intrat in discutie circumcizia, nu este practica autohtona!
0
05-07-2015, ora 08:43
camy2511
Nu este medic/terapeut
camy2511
Va multumesc! Succes! Cu stima, Camelia.
0
05-10-2017, ora 23:21
no-name
Nu este medic/terapeut
no-name
Bună seara! Va rog frumos sa mă ajutați cu un sfat, dacă se poate. Băiețelul meu de 7 ani are, cred ca, un fel de iritație la baza penisului, este roșu câteodată lucios, și câteodată apar ca niște crapaturi(astăzi am văzut chiar puțin sânge ieșind prin crapaturi) care îl ustura foarte rau. Nu mă lasă nici măcar sa îl spăl sau doar sa-i dau cu puțin jet de apa fără sa îl ating. Doamna doctor mi-a recomandat sa-i dau concomitent dermazin și a doua oară nizoral. Am încercat așa, am crezut ca am scapat, dar din păcate problema a revenit. Ce îmi recomandați? Va mulțumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul