raceala

07-09-2011
briji
Nu este medic/terapeut
briji
buna ziua!
am fost racita aproximativ de 3 saptamani.Aceasta raceala consta in urinari foarte dese.Am luat cuminol, 5 zile, dar deoarece ma dureau inca ovarele si mi s-a umflat partea drapta a burtii am fost la un ginecoloc.
Am primit 7 zile de tratament (augmentin si diclofenac).Am luat tratamentul, ovarele nu ma mai dor, dar partea dreapta a burtii, chiar langa buric ma doare si este umflata inca.
Din pacate medicul meu de familie nu isi da interesul, desi am rugat-o sa imi dea o trimitere undeva la interne sau nu stiu unde as putea sa merg cu problema mea.Mi-a spus ca ea nu are dreptul sa dea trimitere pt ecograf si poate am "viermisori", dar nu mai are trimiteri pana saptamana viitoare.
Oare e ceva serios?ar trebui sa fiu speriata?daca aveti idee ce poate fi sau un sfat de medic bun in Oradea, va rog sa ma ajutati.Multumesc!
2 comentarii
0
08-09-2011, ora 15:40
tema
Nu este medic/terapeut
tema
De ce s-a gandit la viermisori? ai diaree?
In primul rand, a facut mare gresala sa iti dea tratament 5 zile. apoi alte 7 !!!???
Ti-a dat sa faci o urocultura cu antibiograma?
Este posibil sa ai si o infectie vaginala, dupa simptome, asa ca, ar trebui sa faci si
- analiza de secretie vaginala tot cu antibiograma.
Nu se iau antibioticele asa oricum, poate ti-ai stricat si flora intestinala cu atatea, luate si degeaba.
Trebuie sa astepti sa treaca cel putin 10 zile de la ultima pastila de antibiotic si apoi sa faci
- urocultura si secretia vaginala, amandoua cu antibiograma.
Intreaba la laborator, acolo unde se face recoltarea daca fac si antibiograma. Daca nu, mergi la un alt laborator.
Poti sa schimbi si medicul care te-a tratat asa!!!
Antibiograma se face ca sa vezi la ce antibiotic este sensibila bacteria gasita.
In ultimul timp, bacteriile au devenit rezistente la multe antibiotice si nu mai sunt recomandate tratamentele cu antibiotice cu spectru larg asa, fara antibiograma
Pentru unele bacterii nu scapi cu tratament administrat mai putin de 10 zile.
Deci trebuie sa dureze 10 zile si luat la ore fixe, sa nu intarzii nici cu 15 minute ca devine bacteria rezistenta la tratament. Iti pui ceasul sau mobilul sa sune.
Inainte de recoltarea secretiei vaginale, nu trebuie sa te speli in vagin si nici sa ai contact sexual cu 48 de ore inainte. Deasemenea sa fi trecut cel putin 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata.
Ea s-a gandit poate sa iti dea un tratament mai usor dar ti-a facut mai mult rau.
Acum, poate ca ti-ai iritat si mucoasa intestinala si poate nu mai poti atat de curand sa suporti un alt tratament.
Totusi, daca nu ai facut diaree, este bine. Tratamentul indelungat sau cu anumite antibiotice provoaca o diaree (pseudomembranoasa) pentru care nu este bine sa iei antidiareice, ci trebuie sa mergi la gastroenterolog sau la urgenta si iti spun ei ce sa faci.
Daca in timpul tratamentului cu antibiotice faci diaree, opresti tratamentul
0
08-09-2011, ora 15:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cauta si tu pe google - medic de familie oradea, te uiti sa fie si destul de aproape de unde stai. Sunt listele cu medici.
Sau cauta - medic bun oradea. Incearca variante si vezi ce au mai spus altii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.