Raceala cu tuse seaca si febra mica de 2 saptamani

08-11-2015
Codrut001
Nu este medic/terapeut
Codrut001
De aproape 2 saptamani ma confrunt cu o raceala. Nu am nasul infundat, nu ma doare gatul. Problema cea mai suparatoare e tusea seaca din cauza careia ma trezesc si noaptea. Cateodata nu ma pot opri din tuse si ma doare si stomacul. Febra mica in jur de 37-37, 3 apare seara, iar daca iau paracetamol ma simt mai bine.
Alta problema e ca nu am pofta de mancare si mananc foarte prost, o data pe zi, dar beau multe ceaiuri.

Adevarul e ca in prima saptamana, dimineata ma simteam foarte bine si nu prea am avut grija, n-am stat in casa sa ma odhnesc, am iesit si fara sa ma imbrac mai gros cum e vremea asta pacatoasa, am depus efort fizic, iar seara m-am simtit rau.

Cand am vazut ca se fac aproape 2 saptamani si ca sunt la fel, m-am gandit eu ca poate fi vorba de o infectie si am inceput sa iau Augmentin ca mai aveam prin casa. Am luat deja 2 zile (1x12h), insa mi-e mai rau si nu vad vreo ameliorare.

Pe la medicul de familie nu am putut sa ajung fiindca am probleme cu asigurarea.
Dupa o zi de cand am luat augmentin cineva mi-a recomandat sa iau Florisept (care parca m-a ajutat cu tusea) si Eurespal.

Gatul nu m-a durut si nu ma doare, am doar tusea aia suparatoare si ma doare stomacul cum ma tot fortez sa tusesc. Atunci cand respir adanc simt ca ma doare usor in centrul pieptului si in capul pieptului usor, probabil cum ma tot fortez sa tusesc. Noroc ca beau mult ceai care ma ajuta sa ma simt mai bine.
Nu mai vreau sa iau antibiotic, cred ca a fost o prostie. Insa din auzite, parca nu e bine sa intrerup tratamentul odata inceput.

Ce ma sfatuiti sa fac?
7 comentarii
0
09-11-2015, ora 11:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dupa ce terminati Eurespalul luati alt produs pentru tuse seaca de la farmacie daca nu va trece.
Antibiotice numai la recomandarea medicului.
0
09-11-2015, ora 14:25
Codrut001
Nu este medic/terapeut
Codrut001
Una dintre probleme era daca se poate intrerupe tratamentul cu antibiotice odata inceput. Oricum, nu am mai luat fiindca m-am simtit mai rau si nu am vazut nicio ameliorare.

Ce ma deranjeaza tare e tusea seaca pe care o am. In rest o cana de ceai cald cu paracetamol ma face sa ma simt foarte bine.
0
09-11-2015, ora 14:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate intrerupe antibioticul.
Ia altceva de tuse seaca de la farmacie.
Ce ai tu mie mi-a trecut in 2 luni complet. Dar am luat pe rand tot ce am gasit de tuse seaca.
0
09-11-2015, ora 16:08
Codrut001
Nu este medic/terapeut
Codrut001
Aveai si febra mica? Pai si care remediu crezi ca a fost cel mai eficient? La mine Eurespalul nu pare sa aiba efect. Singurul lucru care ma face sa ma simt mai bine e un ceai cald cu paracetamol. Insa sunt la fel in fiecare zi.
0
09-11-2015, ora 16:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu aveam febra sub 38. Am luat 4 zile antibiotic. Si Eurespal. Nici vorba sa treaca tusea. Apoi ceream de la farmacie ce aveau de tuse seaca plus paracetamol daca eram febrila.
Pastilele de tuse seaca m-au ajutat la tuse.
0
09-11-2015, ora 17:05
Codrut001
Nu este medic/terapeut
Codrut001
Febra am avut maxim 37, 3 si in general in jur de 37.
Antibioticele te-au ajutat cu ceva? Ai vazut vreo ameliorare? Eu am luat 2 zile pe urma am intrerupt fiindca ma simteam mai rau. Sper sa nu fi facut o mare prostie si sa imi apara acum si o infectie ca si-asa ma doare laringele de cat ma fortez sa tusesc.
0
10-11-2015, ora 08:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu se dau antibiotice la 37, 3 grade.
Infectiile pot aparea de la antibiotice nu pt ca le intrerupi.
Continua cu pastile de tuse seaca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Subfebrilitatea (febra 37-38°C)
  •