Raceala frecventa

21-08-2008
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
acum 2 saptamani am facut o otita am fost la medicul de familie si mi-a recomandat - augmentin, tador, flamexin, otocalm, paracetamol sinus, am luat aceste medicament si dupa o saptamana am facut febra 40 durere in gat si zenzatia de infundare a urechilor nu am mai fost la medic am stat 2 zile la pat acum febra a scazut dar urechile le simt tot infundate, intrebarea mea este daca este normal sa fac febra sub tratament cu antibiotic. ce vreau sa mai precizez este ca eu racesc foarte des de 4-5 ori pe an cu febra si stare de rau general, am fost si la medic am facut o gramada de analize si nimic, sunt sanatos poate un pic sensibil, a si am o mica deviatie de sept. Ce ma sfatuiti sa mai fac? Am observat ca de cele mai multe ori raceala incepe cu durere in gat. Va multumesc
8 comentarii
0
21-08-2008, ora 00:00
slavered23
Nu este medic/terapeut
slavered23
incearca tinctura de echhinacea. si eu cam aceleasi probleme.
faceam des chiar pneumonie interstitiala si trebuia sa iau antibiotice. problema e ca la antibiotice poti sa devii si imun la un moment dat, plus ca-ti afecteaza flora intestinala.
sfatul meu e sa incerci cu tinctura de echinacea, o gasesti la magazinele naturiste.
de asemenea daca esti dispus, ar fi excelent sa mergi la un homeopat
0
21-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi util un consult la ORL. Pentru cresterea imunitatii, laptisor de matca liofilizat, 1 fiola dimineata, inainte de masa, 10 zile pe luna, cura repetata timp de 6 luni si Oscilloccocinum ca adjuvant in tratamentul IACRS si tratamet preventiv, conform prospectului; numai bine
0
27-08-2008, ora 00:00
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Va multumesc pentru sfaturi nu stiu pe care sa il urmez, daca e bine sa le urmez pe amandoua desi pe cel al elinei nu l-am prea inteles partea cu oscilloccocinum ca adjuvant in tratamentul IACRS. Imi cer scuze dar nu prea cunosc termeni
0
28-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
IACRS-infectie acuta a cailor respiratorii superioare; tratament adjuvant- un tratament care care se asociaza la tratamentul de baza prescris intr-o anumita afectiune, pentru potentarea efectului terapeutic ;Numai bine
0
28-10-2008, ora 14:28
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Buna ziua acum ceva timp am scris despre problemele mele cu raceala asta frecventa, am fost sfatuit sa merg la ORL am fost la panduri la D-nul Dr. Neculai ma consultat in gat la urechii ma trimis sa fac o serie de analize la sange si un exudat faringian, rezultatele au fost bune a zis ca nu am nimic zicea ceva de VSH ca ar fi un pic marit ca ar existata o mica infectie la ceva dar a zis ca nu e ceva GRAV azis sa iau ceva de imunitate si mi-a recomandat cantastim dar a zis sa ma sfatuiesc si cu medicul de familie, asta am si facut medicul de familie nu a fost de acord cu cantastimul si mi-a prescris Bronhovaxom, cam de 2 luni iau tratament dar problema este ca am racit din NOU, de o saptamana expactorez ceva vascos si verzui si tucesc inainte foarte tare imi curge si pe nas aceasi secretie noapte nu pot sa dorm deloc ma infund de nu pot sa mai respir si ma duc la baie si expectorez si atunci ma apuca tusea si tusesc si expectorez de nu ma mai opresc de ma doare si capu de atata expectorare. Ma mai doare si pieptul defapt toata zona asta a piptului de jur imprejur in zona omoplatilor, bine de mentionat ar fi ca in zona aceasta pe mine ma cam doare tot timpul mai ales in spate numai ca acum ma doare mai tare si imi trosneste asa coloana acolo intre omoplati. Poate cineva sa imi dea un sfat ce poate sa fie ca m-am saturat sa ma tot duc la medic si sa nu imi gaseasca nimic dar eu va spun ma simt foarte rau si problema este de ani de zile. Cu riscul ca va plictisesc ar tebui sa mai mentionez ca eu cand eram mic am avut o problema la plamani nu stiu exact ce dar o doamna doctor de la filaret a zis ca TBC pentru ca i-am spus ca tratamentul a fost cu hidrazita si inca ceva din ce imi aduc eu aminte. Dar acum cand fac control la plamani ca ma duc aproape in fiecare an ca daca tot racesc mi sa spus ca nu am nimic la plamani ba chiar o doamna doctor a zis ca ce tot insist ca vreau eu neaparat sa mi se gaseasca ceva si i-am spus ca nu ca eu chiar ma simt rau dar tot nu am rezolvat nimic deci sunt sanatos TUN si atunci... As vrea totusi sa imi raspudeti daca ati mai intalnit astfel de cazuri. Va Multumesc!
0
19-11-2008, ora 18:57
adelin01
Nu este medic/terapeut
adelin01
aceeasi probelma am si eu crede-ma,. am expectorat sange, rosu, roz acum verde am fost la M. Nasta, la vreo inca 3 spitale si surpiza nu am nimic :X deci cred ca o sa innebunesc...
0
21-03-2009, ora 19:19
astrapy
Nu este medic/terapeut
astrapy
Buna Ziua, sunt racita de ceva timp si din cauza neglijentei mele, ca nu m-am tratat cum trebuia, acum am PNeumonie interstitiala, e foarte oribil, ma doare ingrozitor in gat si tusesc foarte des expectorand un lichid vascos. Pe langa faptul ca ma doare f rau in gat si tusesc de numa, am nasul infundat, respir mai greu. Am fost la medic si mi-a prescris sa iau Tussin si sirop Eurespal, si paracetamol sinus, antibiotice..etc. Vreau sa stiu daca e bine ca expectoresc si daca siropul Eurespal e bun ??? Astept raspuns, va multumesc.
0
03-04-2010, ora 00:16
costincca
Nu este medic/terapeut
costincca
Verificati neaparat coloana cervicala, mai ales pentru durerea intre omoplati... Flamxin trateaza si inflamatiile de coloana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  •